Tyla ir muzika – pulkininkui Vytautui Pociūnui atminti | Apžvalga

Įžvalgos

 • Tyla ir muzika - pulkininkui Vytautui Pociūnui atminti

 • Temos: Įvykiai
  Data: 2011-08-24
  Autorius: Neringa LAŠIENĖ

  Rugpjūčio 23-ioji – ne tik Juodojo kaspino diena, kurią minime, prisimin­dami Molotovo-Ribentroppo paktą, kai du istoriniai banditai – stalininė Rusija ir hitlerinė Vokietija – dalijosi įtakos zonomis ir įsuko kruviniausią pasauly­je karą. Prieš penkerius metus, 2006 metų rugpjūčio 23-iąją, Baltarusijoje iki šiol neišaiškintomis aplinkybėmis buvo nužudytas Lietuvos valstybės saugumo departamento karininkas ir diplomatas Vytautas Pociūnas.
  Pagerbti jo atminimo, kaip ir kasmet, vidurdienį į Daukanto aikštę rinko­si žmonės. Pabūti susikaupus kartu ir paklausyti muzikos. Verkė smuikai, tyliai raudojo klarnetas, plevėsavo trispalvės, perrištos juodu kaspinu. „o kada kalbos?“ – tyliai manęs paklausė Amerikos lietuvis, atėjęs į aikštę pagerbti V. Po­ciūno. Nebuvo kalbų. Tokia tradicija. Niekada nebuvo. Ir nebus. yra atmini­mas, yra muzika, yra žmonės. yra tyla, nes iki šiol bandoma nutylėti net tai, kad buvo įvykdytas nusikaltimas, o ne šiaip įvyko nelaimingas atsitikimas, kaip buvo siekiama įtikinti visuomenę. yra paslap­tis. Kas, kaip, už ką? Kodėl nužudė? Ir ne tik nužudė, bet dar bandė apjuodinti labai garbingo ir tikrai drąsaus žmogaus, kurio nuopelnai Lietuvai buvo įvertinti aukščiausiais valstybės apdovanojimais, atminimą. Šmeižė po mirties. Kas? Buvę jo kolegos? Jo viršininkai, pasiuntę Vytautą Pociūną į Brestą, į mirtį? Tiesa, prieš tai, kai laikraščio žurnalistė, iki paryčių prasėdėjusi Valstybės saugumo departamento (VSD) rūmuose, papylė šmeižtų srautą, VSD viršūnėlė pagrasino: „Nesiknaisiokit po kaulus“… Įspėjamasis šūvis?

  Kažkas yra sakęs, kad stipri yra toji valstybė, kurios saugumo struktūrose dirbti yra garbinga. Tokią valstybę ir kūrė Vytautas Pociūnas. deja, kažkas atsitiko, ir po truputį Lietuvos saugumo struk­tūras perėmė cinikai, kurie kaip žuvys vandenyje jautėsi ir sovietiniais metais, kurie tais laikais buvo KGB rezervistai, komjaunimo aktyvistai ir rašė paskvilius apie 1987 metais rugpjūčio 23-iąją prie A. Mickevičiaus paminklo susirinkusių laisvės kovotojų mitingą Molotovo-Ribentroppo paktui paminėti.

  Pulkininką pažinoję žmonės nepa­tikėjo oficialiąja nelaimingo atsitikimo versija. Byla buvo du kartus atnaujinta. Pagaliau imtasi tirti ir nužudymo versija.

  Yra pasaka, kaip valdovo dvariškis nusprendė nužudyti kitą. Žudiko ma­nymu, aukai valdovas buvo palankesnis. Niekas nematė egzekucijos, tik paukščių pulkas skrido pro šalį. „Nenuslėpsi savo nusikaltimo. Šie paukščiai bus mano mirties liudininkai ir už tai valdovas tave nubaus“, – mirdamas ištarė nužudytasis. Žudikas nusijuokė – paukščiai? Ką jie gali paliudyti? Valdovas ilgai ieškojo savo dingusio dvariškio, deja, nerado, tačiau nepamiršo. Žudikas padarė karjerą valdovo dvare. Po kelerių metų, pamatęs skrendantį paukščių pulką, jis prisimi­nė nužudytojo žodžius ir su panieka nusijuokė. „Tas kvailys sakė, kad būsiu nubaustas, o aš karjerą padariau!” Val­dovas ėmė klausinėti, ko jis juokėsi, ir atsakymai jo neįtikino. dvariškis buvo perduotas sargybiniams, ir neilgai trukus nusikaltimas buvo išaiškintas.

  Kas atkakliai ieško, tas randa.

  Laimė, kad tiesa nebijo šmeižto, kaip šviesa nebijo tamsos. Laimė, kad žuvusio karininko šeima nepabūgo ir siekia išsiaiškinti žūties aplinkybes. Lietuvos valstybės garbės reikalas išsiaiškinti šį nusikaltimą. Išsiaiškinti, kas nužudė. Kas užsakė žmogžudystę. Išsiaiškinti tiesą reikia net ne tik dėl to, kad žudikai būtų nubausti, o tam, kad mūsų visuomenė turėtų galimybę pasikeisti. Kad pasijustų tvirta, drąsi ir gebanti ginti savo žmones.
  Tikiu, kad nekaltas žuvusiojo kraujas prisišauks tiesą. Nes pasakyta: „Nėra nieko uždengta, kas nebus atidengta, ir nieko paslėpta, kas nepasidarys žinoma. Ką kalbėjote patamsyje, skambės šviesoje, ir ką šnibždėjote į ausį kambariuose, bus skelbiama nuo stogų!” (Lk 12, 2–3)

  Tiesa mus išlaisvins.

  Aš tikiu.

 • ATGAL
  Baltijos šalys gali būti Tibeto geros valios ambasadorėmis
  PIRMYN
  Jauna, džiaugsminga ir gyvybinga bažnyčia
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.