Uršulė Gužaitė: gebėjimas sukurti darbą, kuris turėtų dvasią, neštų jausmą, tampa didžiule retenybe | Apžvalga

Mūzos dvelksmas

 • Uršulė Gužaitė: gebėjimas sukurti darbą, kuris turėtų dvasią, neštų jausmą, tampa didžiule retenybe

 • Data: 2013-07-04
  Autorius: Kalbino Vilius Arlauskas

  Uršulė Gužaitė Alvydo Vaitkevičiaus nuotrauka

  Šį mėnesį jus, „Apžvalgos“ skaitytojai, noriu supažindinti su Uršule Gužaite. Uršulė rašo eilėraščius. Gimusi ir ilgus metus gyvenusi Klaipėdoje šiuo metu mergina studijuoja kostiumo dizainą Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultete. Kaip pati autorė teigė, šiuo metu ji jaučiasi kaip niekada savo valtyje. Prie šios savijautos prisideda ne tik patinkančios studijos, kūryba, bet ir miestas, kuriame ji gyvena.  Anksčiau Uršulė sakė dalyvavusi įvairiuose Klaipėdoje vykusiuose poezijos skaitymuose, tačiau po kurio laiko nustojusi tai daryti. Šiuo metu poetės pozicija tokia: „Dabar rašau ir leidžiu žmonėms girdėti, jei jie nori girdėti. Susipratau, kad visi pasauliai, o kiekviena kūryba – atskiras pasaulis, turi teisę egzistuoti kaip atsvara tam vieninteliu nepelnytai tituluojamam realiam pasauliui.“ Tad apie jos ir bendraamžių kūrybą, miestą, kuriame ji gyvena, ir pasikalbėjome. Taip pat Uršulė savo eilėraščiais sutiko pasidalyti su „Apžvalgos“ skaitytojais.

  Ar yra priežastis, kodėl rašai eilėraščius? Ar gali nerašyti?

  Kai rašai, negalvoji. Tiesiog tai būna būtinybė kažkam išsiveržti iš tavęs, išeiti ir įgyti formą, antraip uždusins, liks kaip negimusio vaiko priekaištas motinai. Manau, taip ir su visokio kitokio plauko kūryba yra, tiesiog manoji forma – dažniausia eilėraščio.

  Uršule, tavo kūryboje yra nemažai pasikartojimų. Skaitant man pasirodė, kad kai kurie tavo eilėraščiai yra kažkuo panašūs į burtažodžius. Ar tai tiesa?

  Galbūt tai pasąmoninis noras, kad tavo ištartas, parašytas žodis veiktų, kaip mintis veikia materiją. Galbūt tai todėl, kad mane išaugino baltarusės prosenelės pasakos, mamos skaitymai ir vėliau pačios griebta fantastika ir gana sistemingas domėjimasis visų pasaulio kampų pasakomis. Žinote, tautosaka – tai nėra vien vaikų reikalas. Kai pajunti, kad pasakos – tai ištisos tautos, įvairių kartų popieriuje išreikštas požiūris į gyvenimą, santykis su juo, negali to nevertinti. Šitas amžinas žmogaus mėginimas pabėgti nuo realybės, susikurti kitą pasaulį, bet kartu ir nuolatinis tikrovės šiurpo įsiterpimas būna pačių įvairiausių atspalvių, bet visada ten būna lyrikos ir grožio. Tad išties galimas daiktas, kad mane ir mano rašliavas paveikė šitokios „studijos“.

  Kokia tavo nuomonė apie eilėraščio forma, rimą? Ar tau tai svarbu? Ar savo kūryboje šiuos dalykus naudoji neatsitiktinai?

  Ilgą laiką mano eilės buvo griežtokai rimuotos, dažnai siužetiškos, baltųjų eilių nemėgau. Tačiau dar kartą pasidaro aišku, kaip dūšiai nesveika turėti tvirtą nuomonę apie ką nors apskritai. Per laiką ėmiau pastebėti, kad tai varžo – pernelyg daug dėmesio kliūva formai, nors svarbiausia yra jausmas. Galvojimas apie formą ima trukdyti, stabdyti, išmuša iš vėžių, ir jausmo nebelieka. Todėl dabar, jei rašau, tai rašau laisvai, nekvaršindama sau galvos, kur čia koks rimas.

  Ar sutiktum su teiginiu, kad tavo kūrybai svarbus senasis lietuvių pasaulis? Jei taip, kodėl?

  Žinoma. Man svarbus senasis pasaulis, ne tik lietuvių. Tačiau žemė, kurioje gimei ir kuria vaikštai, visad liks artimiausia. Kartais kiekvienu savo žingsniu jauti kitų, iki tavęs buvusių, žingsnius, ir tai nėra šiaip sau, toks žinojimas turi svorį. Atrodo, kad visi praėjusieji stovi tau už nugaros ir laiko ranką ant peties. Negali jų ignoruoti, nes jie esi tu, tu esi tas taškas, į kurį galiausia viskas ir atėjo. Ir negali žinoti, gal kada, kai puola neaiškus ilgesys ar šerdį maudžia, negali ramiai gyventi, tai yra ne tik tavo, tai ir tų, kurie buvo trumpai ir jautė tą patį.

  Dauguma tavo bendraamžių studijuoti vyksta į Vilnių, tu pasirinkai Telšius. Kokie buvo tavo pasirinkimo motyvai?

  Rinkausi ne konkrečiai miestą, bet specialybę, o mano norima akademinė buvo galima tik Vilniuje arba Telšiuose. Įstojau čia, bet ir iš pradžių maniau, kad Telšiai būtų geriau – arčiau, geri atsiliepimai apie malonią dėstytojų, studentų, apskritai aplinkos atmosferą. Kitaip nei apie Vilniaus. Nors, gal tai visai natūralu – miestas, akademinė bendruomenė mažesnė, ir viskas kažkaip žmogiškiau. Ir, aišku, gamta. Ne visiems pasiseka prieš paskaitą eiti pusryčiauti į prieplauką apsirengus pižama, pamerkus kojas į ežerą, nes viskas čia pat, trys žingsniai. Ir už raudonos pilnaties atspindį ant stiklinio vandens galima daug atiduoti.

  Yra manančių, kad ką čia, provincija, užkampis, didžiausias minusas, bet tai netiesa. Kur beeitume, nusinešame tik save pačius, turime tik save pačius. O kuriančiam žmogui vieta tuo labiau nėra pats svarbiausias dalykas – viskas eina iš vidaus, iš tavęs paties.

  Ar seki savo bendraamžių kūrybą? Turiu galvoje ne tik poeziją, bet ir kitas meno sritis. Ar matai kokių nors kūrybos bendraminčių? O gal atvirkščiai, įžvelgi didelį atotrūkį tarp dabar kuriančių žmonių?

  Šiuolaikinę kūrybą stebiu, tačiau tai, kas man pasirodo artima, dažniausia nėra labai populiaru. Arba populiaru ir žinoma tik tam tikrų žmonių rate. Bendros tendencijos visose, drįsčiau sakyti, dabartinio meno srityse tolsta nuo maniškio meno suvokimo, todėl „šiuolaikinis menas“ mano žodyne yra neigiamo atspalvio. Dažnai atrodo, kad dabar pamiršti tokie kriterijai kaip grožis ar technikos meistriškumas, tobulumas. Siekiama efekto bet kokia kaina, net ir pigiai. Labai mėgtu tapybą, ypač senąją, gal todėl, kad mane augino du tapytojai ir nuo vaikystės vedžiojosi po parodas. Tačiau atrodo, kad gebėjimas sukurti darbą, kuris sukeltų Stendalio sindromą ir turėtų dvasią, būtų gyvas, neštų jausmą, kažkur ties XX amžiaus pradžia ėmė tapti didžiule retenybe. Ir dargi, mažai vertinama. Tačiau, kaip minėjau, yra ir išimčių. Tokie atradimai prašviesina dieną ir apskritai gyvenimą – pasijunti ne vienas su savo savitu žvilgsniu. Pavyzdžiui, vien ko vertas makabriškas skulptorius Kris Kuksi, rašytojas fantastas Neil Gaiman, prieš porą metų miręs dizaineris Alexander McQueen. Pavyzdžių yra. Domiuosi ir savo bendraamžių kūryba. Poezija. Ypač įdomių kūrėjų pamatau kino meno srityje, ypač trumpametražių filmų festivaliuose. Būna perlų.  Alternatyvios mados kūrėjai taip pat pradžiugina. ■

  x

  Mano medinis kryžius

  Mano rasotos vinys

  Mano pečių nedegina.

  x

  Užplakė užplakė

  Negyvai užplakė

  Širdimi gyvastį

  Nes kam reikia

  Nes kam

  Nes be jos irgi švinta

  x

  Ant mano kalno

  metai po metų

  sudūlėja vienas po kito

  vis dar niekas nesako

  kur teka mūsų

  visas kraujas ir mintys

  x

  Visiškai

  Nepoetiška,

  Mano mielas, -

  Greitieji keliai

  Autostrados

  Nutrenktos

  Maitos ir mes

  Tokie niekam

  Mašinose.

  x

  Kartais toks jausmas

  Išeinu ir šaukiu tyruose

  Nei dievams, nei velniui

  Pati save keikdama.

  Sunkios mintys mylimais

  Sparnais apgobia sielą,

  Ir tikrai neberegiu nieko

  Tuo labiau krypties pakilimui.

  Ak, žodžiai krenta skaudžiai

  O aš – tobula krateriams

  Juos visus saugau akylai,

  Į visus būtinai įkrentu.

  Jūs kalbate apie kelius ir ėjimą

  O aš gal skirta žiūrėjimui

  Į skylę lango kaktoj

  Ir

  Suvokimui,kaip viskas paprasta

  x

  Jis eina pas mėnulį

  Be kopėčių, ir žiūri

  Ar ras tenai dievulį?

  Iš kelio, į mėnulį…

  Ar grįši dar, tėvuli,

  Iš šaltojo mėnulio?..

  x

  šiandien regiu sienose ateitį

  žmones, kuriuos turėsiu paleisti

  gyvenimo klostėse

  regiu savo žinojimą

  nuolatinį kliuvimą užu

  gruoblėtos aslos kasdieninės

  ir jei visi mes kažką

  gerai, kaip sakoma, mokam,

  tai aš -

  tobulai nusivilti

  ir širdį visą – svajonėms

  X

  Naktį aria laukus

  Rytą vagos širdy

  Rytą vagos širdy

  Vagos širdy ir veide

  Pareina rasom į namus

  Viduj neramus, neramus

  Ar aš dar tavo,

  Sakyk,

  Juodas žmogus,

  Juodas žmogus?..

  Naktį aria laukus

  Rytą vagos širdy

  Rytą vagos širdy

  Vagos širdy ir veide

  X

  Ir kai aš ateinu be praeities,

  Tai nereiškia,

  Kad nieko ten neskaudėjo.

  Ir ne tai,

  Kad aš pamiršau,

  Tiesiog nieko

  Jau nebereikia

  Pragyventi tik

  Dieną viršaus.

  X

  Jos niekada neišeina už tų

  Kurie joms rašo eilėraščius

  Nuvargsta nurimsta nudvesia

  Kasdienybėje ūkanų ilgesiu

  X

  Man

  Išaugs

  Ragai ir iltys

  Nieko neturėsiu

 • ATGAL
  Ramunė Brundzaitė: Vilnius man kaip namai, kaip šeima, kaip mano gyvenimo istorija.
  PIRMYN
  Lietuvos teatro istorija. Faktus galima išmesti iš knygos, bet ne iš istorijos
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.