Wilfriedas Martensas: Lietuva užima svarbų vaidmenį plėtojant Europos kaimynystės politiką | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Wilfriedas Martensas: Lietuva užima svarbų vaidmenį plėtojant Europos kaimynystės politiką

 • Data: 2012-07-17
  Autorius: Vesta RATKEVIČIŪTĖ

  Wilfriedas Martensas (ELP nuotrauka (flickr.epp.eu))

  Kylančios ekstremistinės jėgos Europoje, pokyčių ir laisvės vėjai Šiaures Afrikos regione ir, žinoma, Lietuvos indėlis į Europos Sąjungos (ES) užsienio politiką ir šalies pastangos susidoroti su ekonomine krize – apie visa tai žvilgsnis iš Briuselio.

  Kalbiname stipriausios ir didžiausios europinės partijos – Europos liaudies partijos (ELP) – prezidentą Wilfriedą Martensą. Jo vadovaujama skėtinė politinė organizacija vienija 75 valstybių partijas iš 40 skirtingų šalių. Šiuo metu, žvelgiant per visą Europos Sąjungą, nacionaliniu lygmeniu ELP atstovauja 14 ministrų pirmininkų ar valstybės vadovų, tarp kurių yra įtakingiausia moteris pasaulyje, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Lietuvos premjeras Andrius Kubilius, taip pat 13 Europos komisarų, o išrinkti europarlamentarai sudaro didžiausią 271 narių politinę grupę Europos Parlamente.

  Kaip Jūs apibūdintumėte Europos liaudies partiją?

  ELP yra politinė šeima, jungianti Europos centro dešiniųjų pažiūrų partijas, ir kurios ideologinės užuomazgos apčiuopiamos Europos kontinento civilizacijos pradžioje. Istoriškai ši partija ėmėsi iniciatyvos konstruoti europinio projekto pamatus. Mes esame Roberto Shumano, Alcide de Gasperi ir Kondrado Adenauerio pasekėjai, todėl remdamiesi subsidiarumo principu esame pasiryžę kurti stiprią Europą pagal federalinį modelį.

  Be to, ELP yra vertybių partija, pagrįsta krikščioniškos demokratinės visuomenės samprata ir vienijanti krikščioniškų pažiūrų žmoniją. Mes siekiame kurti demokratinę, skaidrią ir veiksmingą Europą, būnančią arti savo piliečių. Kartu skatindami socialinės rinkos ekonomiką, siekiame užtikrinti klestinčią Europą. ELP yra taip pat ir politinis judėjimas, užgesinęs komunizmą Centro ir Rytų Europoje. Štai kodėl daugelis laisvės kovotojų iš šių šalių dabar yra garsūs mūsų politinės šeimos ir ES lyderiai, kuo aš labai didžiuojuosi. Šalia to, dažnai tenka nusivilti matant reabilituotus komunistus socialistų politinėje šeimoje.

  Kaip vertinate ekstremistinio populizmo augimą visoje Europoje? Kaip ELP reaguoja į šį fenomeną?

  Mūsų politinė šeima griežtai pasisako prieš visų formų ir visokio pobūdžio politinį ekstremizmą. Mes visada pabrėžiame, jog niekada nebendradarbiausime su kraštutinėmis jėgomis, nes puikiai suvokiame, kad jos, puldamos Europą ir jos vertybes, bando sugrįžti į politinę areną. Asmenys, vadovaujantys šioms kairiojo ir dešiniojo ekstremizmo partijoms, nori mūsų iškovotą laisvę ir demokratiją pakeisti į dar nesenos praeities bjaurias politines formules.

  Žinoma, kad šiuo ekonominio ir finansinio nestabilumo bei politinio kaitumo metu nėra paprastų būdų kovoti su tokiu reiškiniu. Aš savo ruožtu asmeniškai paraginau pagrindines politines šeimas sukurti bendrą frontą kovoje su šiomis ekstremaliomis partijomis ir platesnei visuomenei atskleisti jų realius motyvus. Tai neabejotinai rimtas klausimas, kurį sprendžiant turime prisiimti dalį atsakomybės.

  Kaip Jūs vertinate politinę raidą arabų pasaulyje? Ar šis regionas yra kelyje į demokratiją?

  Arabų pavasaris, vykęs 2011 m., iš tikrųjų tapo virsmo regione atspirtimi, rodančia, kad vis dar yra daug užgniaužtų tautų, kurios trokšta laisvės ir demokratijos. Vidurio Rytų gyventojai, vedami dešimtmečiais stiprėjusio noro turėti geresnį gyvenimą laisvoje visuomenėje, nusprendė atsisakyti paklusti autokratiškiems vadovams.

  Nors galutinis šių dramatiškų įvykių rezultatas vis dar nežinomas, bent vienas dalykas yra aiškus: žmogaus laisvės troškimas yra natūralus ir, svarbiausia, universalus. Laisvė yra mūsų gilių vertybių dalis. Taigi Europa turi ir toliau remti regiono perėjimą prie demokratijos ir, žinoma, ELP taip pat turi savo vaidmenį šiame procese.

  Tiesa, ES jau turi svarbų instrumentą, galintį paremti šias pastangas, – Europos kaimynystės politiką (EKP), tačiau pagalba per EKP turi būti paremta sąlygiškumu, pasitikėjimu ir abipuse pagarba. Ji taip pat turi surasti pusiausvyrą tarp pietinių ir rytinių matmenų, siekiant valdyti pokyčių vėjus ne tik Viduržemio jūros regione, bet  ir visoje Europos kaimynystėje.

  Kiek svarbus yra Lietuvos indėlis į ES užsienio politiką?

  Geografiškai Lietuva suprantama kaip vartai tarp Vakarų ir Rytų Europos. Štai kodėl Lietuva užima svarbų vaidmenį plėtojant Europos kaimynystės politiką. Nuo tada, kai buvo pradėta įgyvendinti Rytų partnerystės iniciatyva, Lietuvos strateginė padėtis leidžia veikti taip, kad mūsų rytines kaimynes – Ukrainą Moldovą, Baltarusiją ir Pietų Kaukazo šalis – priartintų prie ES. Iniciatyva siekia harmoningo ES ir jos rytinių kaimynių bendradarbiavimo ir atveria kelią Europos integracijai jose. Nenuostabu, kad šis procesas yra vienas iš svarbiausių Lietuvos ES užsienio politikoje , kuris, be abejo, svarbų vaidmenį užims per Lietuvos pirmininkavimą ES Tarybai antrąjį 2013 metų pusmetį.

  Aš taip pat nuoširdžiai sveikinu Lietuvos universitetų iniciatyvą atverti savo duris Baltarusijos studentams, išvarytiems Aliaksandro Lukašenkos režimo. Dėl nuolatinės paramos Baltarusijos demokratinei opozicijai Lietuva matoma kaip laisvės ir demokratijos Baltarusijoje europinis švyturys.

  Kaip vertinate Lietuvos vyriausybės veiklą, siekiant įveikti ekonomikos krizę?

  Mano geras draugas Andrius Kubilius dar kartą įrodė turintis stiprius ir veiksmingus lyderystės įgūdžius. Neabejotinai jis yra tas politikas, kuriam pavyko labai sėkmingai susidoroti su ekonomine krize Lietuvoje – daugelis kitų Europos šalių gali pasimokyti iš jo.

  Svarbu prisiminti, kad Baltijos šalių ekonomika buvo viena pirmųjų, nukentėjusi nuo pasaulinės krizės. Po keleto metų įspūdingo augimo 2008 m. ji atsidūrė ant griūties slenksčio. Daugelis vadinamųjų „ekspertų“ paniekinamai kalbėjo apie Baltijos šalių ekonomikos ir politinės visuomenės vystymąsi. Šiandien Baltijos šalys atsigauna ir eina tinkamu keliu, siekdamos grąžinti skolas ir stabilizuoti ekonomiką, o buvę kritikai buvo priversti pasukti galvas į pietus.

  Nereikia nė sakyti, kad ELP labai didžiuojasi sėkmingu Andriaus Kubiliaus ir jo vyriausybės darbu. Aš esu įsitikinęs, kad Lietuvos žmonės taip pat mato šią sėkmę ir todėl nedvejodami per spalį vyksiančius rinkimus pratęs jam mandatą, suteikdami galimybę baigti sėkmingai pradėtus darbus.

 • ATGAL
  Iš Balkanų katilo – į Europos Sąjungą
  PIRMYN
  Europos pamatinių vertybių ieškant
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.