„BEEpart“ įkūrėjas A. Ciplijauskas: Kiekviena diena yra eksperimentas | Apžvalga

Laisvalaikis

 • „BEEpart“ įkūrėjas A. Ciplijauskas: Kiekviena diena yra eksperimentas

 • Data: 2012-05-16
  Autorius: Jurgita JARAŠŪNIENĖ

  Andrius Ciplijauskas. (Martynos Žilionytės nuotr.)

  Kiek daugiau nei pusmetį Vilniaus mikrorajono Pilaitės gyventojus džiugina iš jūrinių konteinerių sukonstruotos „BEE part“ kūrybinės dirbtuvės, kurios yra atviros įvairioms pilaitiškių iniciatyvoms. Čia renkasi mamos su mažais vaikais, vyksta jogos, šokių užsiėmimai, filmų peržiūros, įvairios akcijos. Originalus statinys pakliuvo į Pilaitės seniūnijoje apsilankiusios „Apžvalgos“ objektyvą, pakalbinome ir šios unikalios idėjos sumanytoją menininką Andrių CIPLIJAUSKĄ.

  Kaip kilo idėja sukonstruoti tokį netradicinį pastatą ir įkurti jame meno dirbtuves?

  Idėja nekilo staiga, atsikėlus iš lovos, – imsiu ir įkursiu dirbtuves. Tai buvo gana ilgas laikotarpis, per kurį idėja buvo brandinama ir kurios kontūrai nuolat keitėsi. Nors viena sąlyga išliko nepakitusi – dirbtuvės turi būti Pilaitėje, kur ir aš pats gyvenu. Aišku, jokio industrinio paveldo, kuriame būtų galima įkurti atraktyvią traukos vietą, miegamajame rajone neradau, o nekilnojamojo turto nuomos kainos buvo tokios didelės, kad kažką išsinuomoti buvo tiesiog neįmanoma. Taip po truputį pradėjau gvildenti alternatyvaus pastato idėją, kuriame galėtų burtis kūrybingi ir aktyvus žmonės bendrai veiklai.

   
   

  Iš jūrinių konteinerių sukonstruotos „BEEpart“ kūrybinės dirbtuvės – originalus ir modernus kultūros ir bendruomeninių iniciatyvų centras Pilaitėje (Vilniuje). (Martynos Žilionytės nuotr.)

  Ar sunku buvo šią idėją įgyvendinti?

  Jei tiki kažkuo, nekeli sau klausimo, ar sunku, ar ne, tiesiog darai. Kai pradėjau vaikščioti į įvairias institucijas, ieškodamas paramos ir leidimo statyti, 90 procentų manęs tiesiog nesuprato, ko aš atėjau. Tai, tiesa sakant, ir nežinau, ar aš čia taip neaiškiai kalbėdavau, ar tiesiog pati idėja yra tokia keista. Tai labai rizikingas projektas, nes leidimas stovėti pastatui toje vietoje yra labai trumpas, investicijos didelės, o atsiperkamumas… Padaryta daug eksperimentų technologine prasme, jau reikia kai ką patobulinti, nekalbant apie tai, kad suburti bendruomenę reikia ne pusmečio, o bent jau penkmečio. Tai yra keletas iššūkių, kuriuos turi „BEEpart“ dirbtuvės išspręsti.

  Papasakokite plačiau apie čia vykdomus projektus ir veiklą.

  Veiklos yra kasdienės ir atskiros iniciatyvos ar projektai. Kasdieniai dalykai – pradedant mamų su kūdikiais susitikimais ar mankštomis ir baigiant kino peržiūromis ir jaunimo inicijuotomis šokių pamokomis. Yra sudarytas grafikas, o laisvu laiku galima siūlyti ir savo iniciatyvą, kurią aptariame ir imamės įgyvendinti. Kiti projektai – tai seminarai, paskaitos, talkos ar dirbtuvės. Tikimės, kad ir šiais metais pavyks organizuoti antrąjį „BEEpositve“ šviesos instaliacijų festivalį ir pradėti „BEEpost“ atvirlaiškių akciją ar kartu su mokyklomis įgyvendinti „šiukšlių kalendoriaus“ idėją. Taip pat norime įkurti mini suvenyrų parduotuvėlę, kur būtų galima įsigyti tik vietos gyventojų pagamintų originalių suvenyrų. Taip tikiuosi paskatinsime vietos bendruomenę ne tik kurti, bet ir užsidirbti vieną kitą litą, o atvykstantiems bus unikali proga įsigyti tikrai kažko originalaus.

   
   

  „BEEpart“ centras Pilaitėje (Vilniuje). (Martynos Žilionytės nuotr.)

  Kokia šio projekto perspektyva? Gal planuojate padaryti kažką panašaus kituose miesto rajonuose?

  Ne paslaptis, kad tai, kas buvo galvota pradžioje, realybėje atrodo kitaip ar funkcionuoja kitaip, nei daugelis galvoja, kaip turėtų būti. Todėl kiekviena diena yra eksperimentas ir mes viską išbandome savo kailiu. Ateis laikas ir bus parengta metodologija, kur bus sudėta struktūruota mūsų patirtis, bet iki to laiko mes dar turime daug ką atrasti ir patobulinti. O kalbant apie ateitį, tai aš tikrai įsivaizduoju, kad kiekvienas miegamasis rajonas galėtų turėti savą originalios architektūros mini centriuką su sava koncepcija, kad padėtų sukurti savo tapatybę – veidą pilkiems miegamiesiems rajonams. Akivaizdu, kad tokioje aplinkoje kaip miesto periferiniai rajonai tikrai nereikia didelių kultūros centrų. Dabar viršų ima lankstumas, jauki ir atraktyvi aplinka, maža kaina ir tinkliškumas.

  ________________

  Seimo narys P. Saudargas (pirmas iš kairės) – aktyvus bendruomeninių iniciatyvų Pilaitėje dalyvis. Nuotraukoje – parskrendančius paukščius pasitinkant. (Jurgitos Jarašūnienės nuotr.)

  LR Seimo narys Paulius SAUDARGAS:

  „BEE part“ dirbtuvės šauna į dešimtuką! Originalu, šiuolaikiška, patogu, patrauklu. Svarbiausia, kad šis projektas-erdvė kyla iš pačių žmonių iniciatyvos ir noro kartu veikti, kurti ar tiesiog pabūti. Novatoriški ir iniciatyvūs menininkai kartu su bendruomene sukūrė dinamišką erdvę, kuri tik dėl jų veiklos gyva, taip pat labai efektyvi ir atliepianti poreikius. Niekas iš šalies neliepė ir iš viršaus „nenuleido“ idėjos, niekas nesiekia užsidirbti, niekam nereikia tik biurokratinio „paukščiuko užsidėti“… Projektas gyvas ir todėl prasmingas. Kitiems miestų rajonams reikėtų imti pavyzdį iš Pilaitės pašonėje įsikūrusio „BEE part“. Kas galėtų patikėti, kad trys jūriniai konteineriai visam Vilniaus mikrorajonui gali tapti stipriu kultūros centru, kuriame vyksta renginiai, parodos, sporto ar šokių užsiėmimai, kino filmų peržiūros.

 • ATGAL
  M. Haroldas: Lietuvoje daug potencialo ir mažai tikėjimo
  PIRMYN
  Atsipalaiduok arba kaip išlikti Afrikoje
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.