Valstybės naujienos

 • „Sodros“ taryba iš esmės pritarė planuojamos pensijų sistemos reformos kryptims

 • Institucijos: Ministerijos
  Data: 2011-04-27

  Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas, einantis ir Valstybinio socialinio draudimo fondo tarybos (toliau – „Sodros“ tarybos) pirmininko pareigas, susirinkusiems minėtos tarybos nariams pristatė planuojamą valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemų reformą. Reformos kryptims buvo pritarta, o kitame „Sodros“ tarybos susitikime sutarta toliau tęsti detalesnius reformos pristatymus ir diskusijas.

  A.Bitinas vykusiame susirinkime tarybos nariams pristatė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto parengtas pensijų sistemos reformos gaires, Ministrų kabineto pateiktas pastabas šioms gairėms bei jo atstovaujamos ministerijos poziciją pensijų sistemos reformos klausimais.

  Jis akcentavo, kad dabar idealus metas tokiai reformai įgyvendinti, nes tam palanki dabartinė demografinė situacija. Šiuo metu nemažą dalį pensinio amžiaus žmonių sudaro negausi 2-ojo Pasaulinio karo metu gimusiųjų karta, o tarp dirbančiųjų – net dvi didelio gimstamumo („vaikų bumo“) kartos. Be to, prognozuojama, kad artimiausiais metais gerės makroekonominė situacija: darbo užmokestis augs, užimtųjų skaičiaus didės, mažės nedarbas.

  „Tikimasi, kad iki 2020 metų „Sodros“ skolos bus padengtos. Deja, po 2020 metų demografinė padėtis ims prastėti, kai į pensiją išeis labai gausi karta dabartinių penkiasdešimtmečių, o į jų vietą darbo rinkoje ateis labai žemo gimstamumo karta. Šiai problemai amortizuoti ir yra kuriamas rezervo fondas“, – tvirtino „Sodros“ tarybos pirmininkas.

  Anot A. Bitino, svarbiausios būsimos reformos kryptys yra dvi – tai palaipsnis pensinio amžiaus ilginimas iki 65 metų tiek vyrams, tiek moterims, nustatant pereinamąjį laikotarpį nuo 2012 iki 2026 metų, ir žmonių skatinimas kaupti papildomai pensiją privačiuose II ir III pakopos pensijų fonduose, kompensuojant dalį pervedimų iš valstybės biudžeto, bei šio kaupimo skaidrinimas.

  Svarbios reformos priemonės yra ir rezervo įsteigimas, „Sodros“ tarybos vaidmens didinimas ir „Sodros“ administravimo įstaigų veiklos optimizavimas. Ypatingai svarbu įtvirtinti, jog pensijų sistema būtų nepriklausoma nuo politinių permainų, tuo tikslu siūloma į reformos įgyvendinimą įtraukti socialinius partnerius – „Sodros“ tarybą, kuri stebės kaip įgyvendinama reforma, ar nenukrypstama nuo planų, teiks siūlymus, rekomendacijas, turės labai svarų balsą. Įgyvendinant reformą taip pat labai svarbu sukurti rezervinį „Sodros“ fondą, kuris būtų naudojamas demografinėms problemoms spręsti, taip pat sudaryti palankias sąlygas darbo rinkoje kuo ilgiau išlikti vyresnio amžiaus žmonėms.

  Na, o svarbiausias būsimosios pensijų sistemos reformos tikslas – sukurti ilgalaikę tvarią pensijų sistemą, kuri būti atsparesnė ekonominiams svyravimams, lanksčiau prisitaikanti prie demografinių pokyčių. Ji neturėtų būti deficitinė, o garantuotų žmonėms stabilias ir kur kas didesnes pensijas, lyginant su dabartinėmis.

  „Sodros“ tarybos nariams socialinių mokslų daktaras Teodoras Medaiskis pristatė šiuo metu svarstomus du galimus pensijų apskaičiavimo modelius – apskaitos vienetų (taškų) ir virtualių sąskaitų. Tačiau svarbu suprasti, kad tai tik techninė detalė, nedaug ką lemianti. Ministerija pasisako už „taškų“ sistemos modelį, nes jis labiau atitinka mūsų krašto socialinę ir ekonominę situaciją, yra lankstesnis ir atsparesnis ekonominiams svyravimams, suteikia daugiau stabilumo ir saugumo žmonėms, paprasčiau įgyvendinamas ir nereikalautų radikalių permainų sistemoje.

  Kai Seime bus patvirtintos minėtos gairės, Vyriausybė teiks konkretų priemonių planą joms įgyvendinti ir konkrečius teisės aktų projektus.

  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija

 • ATGAL
  Goro provincijos atkūrimo grupės stovykloje vyko mokymai Afganistano nacionalinės armijos kariams ir vietos policininkams
  PIRMYN
  Lietuvos medicinos darbuotojams įteikti garbingi apdovanojimai
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.