Valstybės naujienos

 • A.Kubilius: Branduolinės saugos standartai turi būti universalūs

 • Institucijos: Vyriausybė
  Data: 2011-04-19

  Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius sakydamas kalbą Kijevo aukšto lygio vadovų konferencijoje saugaus ir inovatyvaus branduolinės energijos naudojimo klausimais akcentavo tarptautinės bendruomenės griežtesnį susirūpinimą dėl branduolinės saugos reikalavimų.

  „Visi labai gerai atsimename prieš 25 metus įvykusią Černobylio katastrofą, kuri tuomet aiškiai parodė, kad branduolinės grėsmės nepaiso nacionalinių sienų. Pastarieji tragiški įvykiai Japonijoje tarptautinei bendruomenei dar kartą primena, kad branduolinė energetika turi laikytis griežtų, pačių aukščiausių branduolinės saugos ir saugumo standartų“, – pažymėjo Premjeras A. Kubilius drauge priminęs, kad Lietuva pagal susitarimą su ES uždarė seno tipo Ignalinos AE, kurios reaktoriai buvo Černobylio elektrinės analogai.

  Pasak Lietuvos Vyriausybės vadovo, Lietuva mano, kad branduolinė energija yra labai svarbi pasaulio energetikos struktūroje ir, kad mes visi privalome pasauliniu mastu būti atsakingi už tai, kad tarptautinė bendrija užtikrintų ir įgyvendintų aukščiausius saugos standartus.

  „Tiek dabar veikiančioms jėgainėms, tiek naujai planuojamoms, tiek ES viduje, tiek ir toms, kurios yra statomos šalia ES sienų, turi būti taikomi ypač griežti saugumo reikalavimai, ir vykdomi taip vadinami „stress“ testai. Tai reikalavimai, kurie jau yra formuluojami Europos Sąjungos lygiu siekiant, kad tarptautinė bendruomenė labai gerai suprastų, kokios išvados turi būti padarytos po Černobylio ir Fukušimos avarijų“, – sakė Premjeras.

  Andrius Kubilius atkreipė dėmesį, kad Lietuvai kelia didelį nerimą šalia jos sienų planuojamos statyti Baltarusijos ir Rusijos atominės elektrinės. Vienas sklypų pasirinktas vos 50 kilometrų atstumu nuo Lietuvos sostinės Vilniaus. Branduolinės katastrofos atveju tektų evakuoti per 500 000 gyventojų, kas dezorganizuotų valstybės valdymą. „Todėl Lietuva pritaria ES iniciatyvai, kad nesaugią energiją gaminančioms šalims, nesaugius energetikos projektus įgyvendinančioms valstybėms būtų taikomi griežti apribojimai elektros energijos prekybai“, – pabrėžė A. Kubilius.

  „Lietuvoje, vystant naują Visagino AE projektą mes laikomės visų griežčiausių tarptautinių reikalavimų keliamų branduolinei saugai ir saugumui. Visos procedūros atliekamos pagal tarptautines konvencijas ir yra teigiamai įvertintos TATENA ekspertų. Mes patvirtiname savo pasirengimą atlikti visus reikalingus „streso“ testus ir sveikiname ES neseniai pareikštą tvirtą poziciją dėl galimybės dar labiau sustiprinti tuos tarptautinius standartus. Lietuva pritaria ES išsakytai pozicijai dėl glaudesnio branduolinės saugos ir saugumo poreikio ir būtinybės atlikti „stress“ testus visiems esamiems ir planuojamiems branduoliniams įrenginiams tiek ES, tiek ir kaimyninėse šalyse“, – patvirtino A. Kubilius.

  Baigdamas savo kalbą Premjeras A. Kubilius dar kartą pažymėjo, kad branduolinės grėsmės nepaiso valstybių sienų, o branduolinės saugos reikalavimai turi būti universalūs. „Tuo pačiu mes turime stiprinti esamų tarptautinių dokumentų, reglamentuojančių saugią branduolinės energijos plėtrą, mechanizmus, kad būtų užkirstas kelias kitai branduolinei katastrofai“.

  Vyriausybės informacija

 • ATGAL
  Priimtos Geležinkelių transporto eismo saugos įstatymo pataisos
  PIRMYN
  Užsienio reikalų ministras su JAV senatoriais tarėsi dėl transatlantinių santykių stiprinimo krypčių
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.