A. Saudargas: Jonas Paulius II turėjo nuostabią galią patraukti žmones | Apžvalga

Įžvalgos

 • A. Saudargas: Jonas Paulius II turėjo nuostabią galią patraukti žmones

 • Temos: Religija
  Data: 2011-05-03
  Autorius: Kalbino Kęstutis D. RIMKEVIČIUS

  A. Saudargas. (M. Žilionytės nuotr.)

  Švęsdami Jono Pauliaus II beatifikaciją, prisimename šį palaimintąjį popiežių ne tik kaip oficialų Bažnyčios vadovą, bet ir kaip asmenybę – šviesų, nesumeluosime teigdami – šventą, taip pat įtakingą lyderį ir tiesiog žmogų. Apie tai, kokį įspūdį palikdavo su popiežiumi bendravusiems jo asmenybė, kalbamės su pirmuoju Lietuvos užsienio reikalų ministru, vėliau ambasadoriumi prie Šv. Sosto, dabar – Europos Parlamento nariu Algirdu SAUDARGU.

   Jums teko bendrauti su Jonu Pauliumi II ir kaip Lietuvos užsienio reikalų ministrui, ir kaip ambasadoriui prie Šventojo Sosto. Kokį įspūdį paliko susitikimai su būsimuoju palaimintuoju popiežiumi? Kokį jį matėte kaip žmogų, kaip dvasininką, kaip Vatikano valstybės vadovą – politiką?

  Su Jonu Paulium II du kartus susitikau atstovaudamas Lietuvos Vyriausybei 1998 ir 2000 metais, o 2004 metų pabaigoje įteikiau Šv. Tėvui savo ambasadoriaus įgaliojimus prieš kelis mėnesius iki jo mirties. Dažnai susitikimai su aukštais pareigūnais būna formalūs ir paviršutiniški. Jonas Paulius II su visais kalbėdavosi paprastai ir nuoširdžiai. Kitą vertus, po žodžių paprastumu aiškiai slypėjo didžiulės atsakomybės už kiekvieną ištartą žodį gelmė. Tuo metu Popiežiaus kūną jau kaustė sunki liga, todėl jo tvirta valia ir aiški mintis buvo dar įspūdingesnės. Malonu buvo patirti, kad jis, kaip retas kuris kitas žymus asmuo, iš tiesų žinojo ir suprato Lietuvos rūpesčius.

  Susitikimas su popiežiumi Jonu Pauliumi II, 1998 m. (Nuotr. iš asmeninio A. Saudargo archyvo)

  Žvelgiant pirmojo atkurtos Lietuvos užsienio reikalų ministro akimis – kaip vertinate Jono Paulius II indėlį į „geležinės uždangos“ griovimo procesą, padedant išsilaisvinti iš sovietų jungo Rytų ir Vidurio Europos valstybėms?

  Jonas Paulius II turėjo lemiamos įtakos lenkų pasipriešinimo judėjimui, tiesiogiai rėmė Solidarumo organizaciją. Savo aktyvia pastoracine veikla ir kelionėmis po visą pasaulį jis buvo įgijęs didžiuli autoritetą ir sovietinis režimas privalėjo su tuo skaitytis. Jo žodžiu tikėjo ir Vakarų lyderiai, nes jis pažinojo totalitarinį režimą iš vidaus. Jonas Paulius II visus privertė skaitytis su Vatikano nuomone tarptautinėje politikoje. Ypač stipri buvo jo nuosekli linija už taiką. Nepamirškime, kad jis pasisakė prieš JAV invaziją į Iraką ir 1991, ir 2003 metais.

   Kokį, Jūsų nuomone, įsimintiniausią pavyzdį, svarbiausią pamoką Jonas Paulius II, kaip Bažnyčios ir Vatikano valstybės vadovas, paliko visiems valstybių vadovams, politikams, lyderiams?

  Jonas Paulius II turėjo nuostabią galią patraukti žmones, su visais bendravo tiesiogiai ir nuoširdžiai. Šiandien politikoje mėgstamas graikiškas žodis charizma. Kartais labai pravartu pažvelgti į tarptautinių žodžių žodyną, ką žodis reiškia. Charizma – tai „ypatinga Dievo dovana, teikiama individualiam žmogui, bet turinti išganingo tarnavimo bendruomenei aspektą.“ Šv. Tėvas Jonas Paulius II turėjo tą Dievo dovaną ir tobulai ją nukreipė išganingam tarnavimui bendruomenei. Tai ir yra tikras kelias į šv

  entumą. Ką mes regime šiandien? Žodis charizma yra nuvalkiotas ir nuskurdintas. Eilinis populistas, turintis šiokių tokių artistinių gebėjimų, kuriuos žiniasklaidos technika paverčia populiaria ekrano preke, yra skelbiamas „charizmatiniu lyderiu“. Jeigu toks „lyderis“ ir turėjo kokį nors talentą, tai seniai jau jį pardavė. Skurstantys žodžiai atskleidžia minties skurdą. Šiandienos politikai, pažvelgę į Jono Pauliaus II paliktą pavyzdį, nors tai galėtų suvokti.

 • ATGAL
  Ateikite, mano Tėvo palaimintieji...
  PIRMYN
  Kodėl blaškosi baltarusiškas mustangas?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.