Algirdas Saudargas: Padėkime Rusijai pasveikti | Apžvalga

Įžvalgos

 • Algirdas Saudargas: Padėkime Rusijai pasveikti

 • Data: 2015-04-29
  Autorius: Česlovas Iškauskas

  Algirdas Saudargas ELP nuotrauka

  Po vieno iš Rusijos opozicijos lyderių Boriso Nemcovo nužudymo šalia Kremliaus ir praėjus metams nuo Rusijos agresijos Ukrainoje pradžios europarlamentaras, buvęs užsienio reikalų ministras Algirdas SAUDARGAS sutiko atsakyti į keletą „Apžvalgos“ klausimų. Visas interviu paskelbtas internetinės TV laidoje „Savaitės pjūvis“ portale www.penki.lt.

  Ar įmanomi kokie nors demokratiniai pokyčiai po šių tragiškų įvykių Rusijoje?

  Nemanau, kad tai teisinga prielaida, nes šiandien kalbėti apie demokratinius pokyčius Rusijoje – greičiau iliuzorinė tema. Rūpintis reiktų kitais dalykais, nes problema – pačioje Rusijoje, jos visuomenėje. Mes ir Lietuvoj pamename, kokia buvo sovietinė propaganda – nuolatinė, kasdienė. Buvo kuriamas priešo įvaizdis, skatinamos neigiamos žmonių pasąmoninės nuotaikos, kad jiems daroma skriauda, kad reikia siekti revanšo. V. Putino režimas tai pavojingai sustiprino. Bet visuomenės parama ir V. Putino reitingai yra realūs, gal tik skaičiai skiriasi, jie grindžiami būtent šia propaganda.

  Iš tiesų, Rusijos propaganda nenutrūkstamu srautu skverbiasi į Lietuvą, o mes svarstome, ar reikia ją apriboti, kokį jai atkirtį reikia duoti. Ką Jūs apie tai manote?

  Mes Lietuvoje dažnai keliame daug triukšmo, kad iš Rusijos skverbiasi propaganda. Tai, žinoma, svarbu, bet supraskime ir tai, kad ji negali rūpėti visam pasauliui. Pasaulis turi rasti priemonių, kaip stabdyti šitą propagandą, šitą kvaitulį… Ir šis pastarasis įvykis (B. Nemcovo nužudymas, – Č.I.) į tą bendrą vaizdą įsipaišo labai pavojingai. Geriausiai tai pastebėjo britų apžvalgininkas Edwardas Lucasas, pareiškęs, kad blogiausias ir  pavojingiausias būtų scenarijus, jei šį nusikaltimą būtų padariusios V. Putino nekontroliuojamos ypač radikalios grupės, kurios parodytų to nežaboto pykčio ir neapykantos koncentraciją Rusijoje. Tada reiktų skaityti F. Dostojevskio „Demonus“ (šiame romane – politiniame pamflete rusų klasikas rašo apie „demonizavimo“ ligą, kuri Rusijai ir pasauliui gresia tragišku chaosu ir dvasinių vertybių praradimu, – Č.I.).

  O gal pokyčius Rusijoje gali lemti Vakarų ekonominės sankcijos, ekonominis spaudimas  Putino režimui, kai jis pajus tam tikrus praradimus ir privers Kremlių keisti savo politiką?

  Mes to nežinome, sunku tai pamatuoti, be abejo, tų sankcijų reikia ir jos veikia, bet ar jomis pasieksime persilaužimą, dabar sunku pasakyti. Štai svarstoma, ar reikia ginkluoti Ukrainą. Aišku,  reikia padėti ukrainiečiams, taip pat kariniu būdu, kad jie atlaikytų šį spaudimą. Bet, mano galva, šis karas pirmiausia vyksta kibernetinėje erdvėje, jis informacinis ir bus laimėtas ar pralaimėtas, tačiau būtent Rusijos teritorijoje, Rusijos žmonių protuose.

  Jūs daug kalbate apie informacinį karą. O kaip Lietuva prieš jį turėtų atsilaikyti: drausti, uždaryti kanalus, viską leisti ar plėtoti kontrpropagandą?

  Aš manau, kad mes pirmiausiai patys turime jaustis gana stiprūs ir saugūs. Juk Lietuva niekada nebuvo tokia saugi kaip dabar. Tai realybė. Todėl verkšlenti dėl rusų propagandos Lietuvoje nederėtų. Mums kaip tik reikia svarstyti, kaip prisidėti, padedant Rusijos visuomenei, kaip vystyti kontrpropagandą, rusų švietimą, nors lokaliai, vienoje kitoje vietoje. Negerai būti užsidarius ir tik susirūpinus, kas čia Lietuvoj darosi. Lietuvai nėra didžiulės grėsmės. Galima uždrausti kokį TV kanalą, jeigu jis skleidžia dezinformaciją, jeigu peržengia leistinas ribas, bet mes neturime vien į tai koncentruotis, o stengtis padėti informavimo problemą išspręsti pačioje Rusijoje. Nereikia guostis iliuzijomis ir pernelyg įsijausti į senus Rusijos demokratizavimo šūkius. Gal tai bus tik tolima ateitis,  o kol kas reikia padėti Rusijai  pasveikti.

 • ATGAL
  Putinas šalina savo kritikus. Kokia jo paties ateitis?
  PIRMYN
  Opozicija Rusijoje ir vėl tildoma smurtu
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.