Amžiams susijęs su naująja Europa | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Amžiams susijęs su naująja Europa

 • Temos: Visuomenė
  Data: 2011-12-23
  Autorius: Vaida STUNDYTĖ

  Sulaukęs 75 metų savo užmiesčio name Čekijos šiaurėje gruodžio 18 d. mirė Vaclavas Havelas – dramaturgas, disidentas ir politikas.

  Manoma, jog prezidento mirtį sukėlė ligos komplikacijos. V. Havelo sveikata kurį laiką buvo silpna. Savaitę prieš mirtį į susitikimą Prahoje su Dalai Lama politikas atvyko jau vežimėlyje. V. Havelas turėjo chroniškų kvėpavimo sistemos problemų, kurias sukėlė intensyvus rūkymas jaunystėje ir ūmūs plaučių uždegimai, kalint dėl disidentinės veiklos komunistinėje Čekoslovakijoje.

  V. Havelą pasaulis prisimena kaip itin ryškią ir svarbų vaidmenį Vidurio ir Rytų Europoje suvaidinusią asmenybę. Jis vadovavo „aksominei revoliucijai“, taikiai nuvertusiai komunizmą Čekoslovakijoje 1989 m. Netrukus po to tapo pirmuoju demokratiškai išrinktu šalies prezidentu, o vėliau, 1993 m. skilus Čekoslovakijai, dešimt metų ėjo Čekijos prezidento pareigas. V. Havelo pastangos šaliai atvėrė kelią į NATO ir Europos Sąjungą.

  Dėl šios iškilios asmenybės mirties užuojautą pareiškė pasaulio lyderiai. JAV prezidentas Barackas Obama teigė, kad šis žmogus buvo Amerikos ir visų, kurie kovoja už laisvę ir orumą, draugas, kurio žodžiai aidės per amžius. „Jo taiki rezistencija supurtė imperijos pamatus, atskleidė represyvios ideologijos tuštumą, įrodė, jog moralinė lyderystė yra galingesnė už bet kokį ginklą“, – rašoma JAV lyderio užuojautoje.

  Vokietijos kanclerė Angela Merkel V. Havelą pavadino „didžiuoju europiečiu“, kurio kova už laisvę ir demokratiją bus tokia pat nepamirštama, kaip ir jo žmogiškumas. Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy pareiškė, jog mirus V. Havelui Čekija neteko vieno didžiųjų savo patriotų, Prancūzija prarado draugą, o Europa – vieną iš išmintingiausių savo žmonių.

  Europos Sąjungos institucijų vadovai taip pat išreiškė pagarbą V. Havelui. Europos Tarybai šį pusmetį pirmininkaujantis Lenkijos premjeras D. Tuskas teigė, kad buvęs Čekijos prezidentas buvo vienas iš moderniosios Europos vienijimosi tėvų. „Havelo vardas bus amžiams susijęs su naujuoju Europos vienijimusi ir jos vertybių plėtra į Vidurio ir Rytų Europą“, – D. Tuskui antrino Europos Komisijos pirmininkas J. M. Barroso. Europos Parlamento pirmininkas J. Buzekas, V. Havelą pažinojęs asmeniškai, pavadino jį šių laikų herojumi.

  Iškilią V. Havelo asmenybę ir jo įnašą į Europos politiką šiomis dienomis prisiminė ir dėl jo netekties užuojautą pareiškė ir Lietuvos politikai. Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės užuojautoje rašoma: „V.Havelas įkvėpė priešintis tuos, kurie neturėjo galimybės rinktis totalitarinėje sistemoje. Jis įprasmino taikias revoliucijas savo šalyje, kurios tapo pavyzdžiu Lietuvos disidentams.“

  Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius taip pat pasidalijo savo mintimis apie velionį: „Jo gebėjimas savo ramiu intelektualo iš didžiosios raidės, inteligento iš didžiosios raidės balsu pasakyti visą tiesą apie tai, ką išsivadavusioms tautoms reiškia laisvė, buvo neprilygstamas. <…> Havelas buvo, yra ir liks Centrinės Europos balsas, turėjęs didžiulės reikšmės ne tik mūsų regionui, bet ir visam pasauliui”.

  Seimo Pirmininkės I. Degutienės nuomone, yra simboliška, kad šviesaus atminimo Vaclavas Havelas tapo paskutiniuČekoslovakijos ir pirmuoju Čekijos Prezidentu. „Ši kaita reiškė ne tik politines Europos permainas, bet ir kitokią, naują realybę – grįstą vertybėmis, grįstą istoriniu ir žmogiškuoju teisingumu. Grįstą idealais, už kuriuos būsimasis Čekijos Prezidentas buvo persekiojamas, teisiamas ir kalinamas, tačiau vis tiek išliko, kaip vėliau ne kartą buvo pavadintas, pasaulio sąžinės ambasadoriumi“, – sakė I. Degutienė.

  Tik paskelbus apie V. Havelo mirtį, čekai spontaniškai ėmė rinktis gatvėse, minios jų plūdo prie Prahos pilies ir Venceslas statulos miesto centrinėje aikštėje padėti gėlių ir uždegti žvakučių savo pirmojo pokomunistinio vadovo atminimui.

 • ATGAL
  Europos Parlamente nusivylimas Didžiosios Britanijos pozicija
  PIRMYN
  Azerbaidžanas: į ES dar nestoja, bet durų neuždaro
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.