Andrius Kubilius: būsime konstruktyvi ir principinga opozicija | Apžvalga

Įžvalgos

 • Andrius Kubilius: būsime konstruktyvi ir principinga opozicija

 • Temos: Politika
  Data: 2012-12-18
  Autorius: Reda Trinkūnienė

  Andrius Kubilius. Martynos Trinkūnienės nuotrauka

  Artėjant balsavimui Seime dėl kai kurių Darbo partijos narių neliečiamybės panaikinimo, su 15-os Vyriausybės vadovu Andriumi Kubiliumi kalbamės apie naujos valdančiosios daugumos perspektyvas, pasirengimą valdyti ir jaukų Šv. Kalėdų laukimą bei šeimos tradicijas.

  TS-LKD frakcijoje svarstėte A. Butkevičiaus kandidatūrą į premjero postą. Koks buvo Jūsų pagrindinis klausimas jam?

  Pritariu Prezidentei, kad svarbiausias dalykas yra finansų ir energetikos politikos tęstinumas, todėl ir uždaviau atitinkamus klausimus. Negaliu tvirtinti, jog sulaukiau aiškių atsakymų, todėl naujos valdančios daugumos pasirengimas valdyti kelia tam tikro nerimo. Galimas dalykas, reikia laiko detaliau susipažinti su informacija apie realią padėtį, todėl raginau paskirtąjį premjerą neskubėti kalbėti, bet pirma gauti iš ministerijų realius skaičius, labiau įsigilinti į problemas, o jau tada formuluoti prioritetus. Šalia kitų klausimų ypač svarbu, kad būtų objektyviai ir racionaliai įvertintas Visagino atominės elektrinės projektas ir jo reikšmė Lietuvos planams integruotis į ES energetikos sistemą ir apsirūpinti pigia ir saugia elektra.

  Koalicijoje dalyvauja teismo procese dėl juodosios buhalterijos esanti ir balsų pirkimu įtariama Darbo partija. Kaip prognozuojate tokios koalicijos perspektyvas? Ar balsavimas dėl neliečiamybės netaps šios koalicijos requiem?

  Ne kartą esu pareiškęs savo nuomonę, jog „obuoliauti“ su teisiama partija ir jos teisiamais lyderiais yra nepriimtinas dalykas, sunkiai suderinamas su moralios politikos vertybėmis. Sunku vertinti, kiek gyvybinga koalicija, kurioje pirmu smuiku griežia tokios prastos reputacijos jėga – viskas priklauso, kiek skrupulingi bus socialdemokratai. Kol kas susidaro įspūdis, kad LSDP neturi ypatingų skrupulų bendrauti su Darbo partija ir legitimizuoti partijos ir jos vadovo dalyvavimą Lietuvos valdyme. Jei tų skrupulų ir toliau nematysime, bijau, kad koalicija ne atims neliečiamybę, bet priešingai – apsaugos Viktorą Uspaskichą ir kitus teisiamuosius nuo atsakomybės. Žodžiais tarytum aišku – visi, įskaitant socialdemokratus, deklaruoja, jog yra suinteresuoti, kad „juodosios buhalterijos“ byla būtų baigta tirti ir būtų gautas vienoks ar kitoks atsakymas. Tačiau realūs veiksmai priešingi – štai neliečiamybės komisijos sudarymas ir sudėtis akivaizdžiai demonstruoja bandymus vilkinti procesą. Stebėsime, kaip greitai prieisime iki balsavimo dėl neliečiamybės, ir tik balsavimas parodys, ar socialdemokratai vykdys Prezidentei viešai duotą pažadą atimti neliečiamybę teisiamiesiems. Bent kartą panašūs pažadai buvo sulaužyti – kai teisiamasis Vytautas Gapšys tapo Seimo pirmuoju vicepirmininku – todėl tikrumo dėl balsavimo baigties nėra daug. Bet kuriuo atveju už balsavimo rezultatus ir pasekmes visiškai atsako Algirdas Butkevičius ir socialdemokratai – tik jie gali pakreipti balsavimą į vieną ar kitą pusę. Tada ir paaiškės, kiek skrupulinga LSDP ir kiek atitinkamai gyvybinga koalicija. Paradoksalu, tačiau kol kas atrodo, kad kuo mažiau skrupulų, tuo stipresnė koalicija…

  Jeigu dabartinė valdančioji dauguma nepateisins visuomenės, Prezidentės ir galbūt tarpusavio lūkesčių ir sužlugs, ar Jūs, kaip antrą vietą rinkimuose laimėjusios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis, vėl imtumėtės atsakomybės formuoti vyriausybę?

  Nei aš, nei TS-LKD niekad nevengėm atsakomybės, tačiau tokie klausimai tikrai ankstyvi – sunku svarstyti, kas būtų, jeigu būtų. Pagyvensim – pamatysim.

  Kokios Jums bus šios Kalėdos? Gal per ketverius metus pavargote ir džiaugsitės atokvėpiu šeimoje?

  Martynos Trinkūnienės nuotrauka

  Manau, kad Šv. Kalėdų laukia kiekvienas, didelis ir mažas, jaunas ir senas. Kažkokio ypatingo nuovargio tikrai nejaučiu, o Kalėdas, tradiciškai ir konservatyviai – kaip ir dera konservatoriui, – švęsiu su savo šeima ir artimaisiais. Tikrai rasiu laiko mieloms tradicijoms – Kūčių vakarienei, apsilankymui Bernelių Mišiose, kalėdinėms dovanoms ir pabuvimui su šeima ir anūkais.

  Naudodamasis šia proga perduodu kuo nuoširdžiausius sveikinimus „Apžvalgos“ skaitytojams ir leidėjams. Kartu raginu nesustoti. Drauge įveikėme didelius sunkumus, privalome tęsti pradėtus darbus, šįkart būdami konstruktyvi, principinga ir „kieta“ opozicija. Jeigu naujieji valdantieji rūpinsis Lietuvos reikalais, mes jiems padėsime. Jeigu rūpinsis savo asmeniniais ar kokiais nors neskaidriais verslo interesais, nesitaikstysime ir netylėsime – kritikuosime ir kelsime į viešumą.

  Linkėdamas visokeriopos sėkmės drauge noriu iš visos širdies padėkoti už kiekvieno Jūsų asmeninį indėlį įveikiant sunkmečio naštą. Dėkoju už bendrą darbą, supratimą, palaikymą. Šventiniu metu susirinkę savo namuose, šeimos, draugų, giminių būryje, belauždami kalėdaitį, linkėkime vieni kitiems stiprybės, įkvepiančios Vilties, visa nugalinčio Tikėjimo ir nesavanaudiškos Meilės jūsų artimui ir telydi sėkmė geresnės Lietuvos kūrimo darbuose.

 • ATGAL
  Irena Degutienė: Seimas yra mūsų tautos, mūsų visų atspindys ir veidas
  PIRMYN
  Kristaus atvaizdas: istorija ir kontroversijos
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.