Baltarusijos Laisvės dieną – iniciatyva už laisvę | Apžvalga

Įžvalgos

 • Baltarusijos Laisvės dieną – iniciatyva už laisvę

 • Data: 2014-08-05

  Seimo narys Paulius Saudargas tapo Baltarusijos politinio kalinio Eduardo Lobau „globėju“ (iš kairės: „Freedom House“ projektų vadovas Vytis Jurkonis, E. Lobau motina Marina Lobava ir P. Saudargas) (Robertos Firavičiūtės nuotrauka)

  1918 m. kovo 25 dieną buvo įkurta pirmoji nepriklausoma baltarusių valstybė – Baltarusijos Liaudies Respublika. Deja, ji egzistavo neilgai – 1919 m. pradžioje valdžią perėmė bolševikai. Tačiau kasmet kovo 25 dieną Baltarusijos opozicija, pasisakanti prieš prezidento Aleksandro Lukašenkos režimą, švenčia Laisvės dieną.

  Laisvės diena šiemet ypatingai paminėta ir Lietuvoje: ne tik surengta diskusija „Laisvės diena Baltarusijoje. Lūkesčiai ir perspektyvos“, pristatyta knyga „Laisvės balsas už grotų“, bet taip pat visuomenė buvo supažindinta su iniciatyva „Parlamentarai už laisvę“, suorganizuota nevyriausybinės organizacijos „Freedom House“, bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos Seimu ir Baltarusijos žmogaus teisių gynėjais.

  Dešimt Lietuvos Seimo narių tiek iš valdančiųjų koalicijos, tiek ir iš opozicijos sutiko tapti Baltarusijos politinių kalinių „globėjais-krikštatėviais“, įsipareigojo sekti globojamų asmenų situaciją, susitikti ir bendrauti su jų artimaisiais. „Freedom House“ projektų direktorius Vytis Jurkonis teigė, jog taip išreiškiamas solidarumas bei moralinė parama ne tik patiems politiniams kaliniams Baltarusijoje, bet ir jų artimiesiems, draugams bei kolegoms.

  Pasak vieno iš idėjos autorių, Seimo Pirmininko pavaduotojo Petro Auštrevičiaus, būdami Baltarusijos kaimynais ir jausdami ypatingą atsakomybę už Baltarusijos tautos ateitį, privalome prisiimti daugiau asmeninės atsakomybės už politinius kalinius, todėl ir rengiama ši akcija, kurią galima pavadinti „krikštatėvių“ politiniams kaliniams Baltarusijoje akcija. Prie jos kviečiami prisijungti likę 27 ES valstybių parlamentarai, Europos Parlamento nariai. „Baltarusijos politiniams kaliniams reikia kuo platesnės politinės paramos visoje Europoje. Ir jei galime nelikti abejingi, turime imtis veiksmų jau šiandien“, – ragino Seimo vicepirmininkas P. Auštrevičius.

  Politinio kalinio Eduardo Lobavo mama Marina Lobava, dalyvavusi renginyje, tikisi, kad Lietuvos parlamentarai kreipsis į Baltarusijos valdžios atstovus dėl politinių kalinių paleidimo, o taip pat išsiųs oficialius užklausimus dėl politinių kalinių sveikatos būklės kalėjimų vadovams. Seimo nariai taip pat galėtų tarpininkauti prašant, jog Tarptautiniam Raudonajam Kryžiui būtų suteikta galimybė aplankyti politinius kalinius. M. Lobavos įsitikinimu, tarptautinėse organizacijose ir Europos Sąjungoje reikia viešai kalbėti apie politinių kalinių situaciją Baltarusijoje.

  Žmogaus teisių centro „Viasna“ duomenimis, Baltarusijoje yra 10 politinių kalinių – žmonių, kuriems neteisėtai atimta laisvė dėl jų politinių pažiūrų. Balandžio 8 dieną, po daugiau nei penkerius metus trukusio kalinimo griežtomis sąlygomis, į laisvę buvo išleistas vienas iš Baltarusijos politinių kalinių – Mikalajus Autuchovičius. Jam Baltarusijos valdžia buvo paskelbusi nuosprendį, remiantis suklastotais kaltinimais dėl neteisėto ginklų laikymo. M. Autuchovičius kalėjime praleido visą numatytą bausmės laikotarpį.

 • ATGAL
  Problemiškas Turkijos kelias į ES
  PIRMYN
  Lietuvos laisvinimo byla: kodėl ji gaji šiandien?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.