Bronė Balionienė: bibliotekos užima svarbią vietą bendruomenių gyvenime | Apžvalga

Įžvalgos

 • Bronė Balionienė: bibliotekos užima svarbią vietą bendruomenių gyvenime

 • Data: 2013-06-10
  Autorius: Kalbino Kęstutis Salickas

  Bronė Balionienė Nuotrauka iš asmeninio Bronės Balionienės archyvo

  2008–2012 m. iš „Bibliotekos pažangai“ projekto lėšų viešąsias bibliotekas pasiekė  visiems lyg jau ir įprasta, bet kaimų bibliotekose iki tol beveik dar nematyta įranga: kompiuteriai, daugiafunkciai įrenginiai, projektoriai, bevielio ryšio prieigos įrenginiai, internetas. Daugelyje šalies bibliotekų buvo įrengtos arba modernizuotos viešosios interneto prieigos, įrengtos kompiuterizuotos darbo vietos. Didžiausias dėmesys buvo skirtas kaimuose esančioms bibliotekoms, nes kaimų gyventojai, palyginti su miestų gyventojais, vis dar turėjo mažiau galimybių nemokamai naudotis internetu. Apie tai, kaip pasikeitė kaimo bibliotekos, kaip naujoves priėmė vietiniai gyventojai, kalbamės su Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktore Brone BALIONIENE.

  Kaip per pastaruosius metus pasikeitė kaimo bibliotekos Alytaus rajone?

  Per paskutiniuosius penkerius metus renovuotas ir šiuolaikiškai įrengtas Simno filialas. Į erdvesnes, suremontuotas patalpas persikėlė Mergalaukio, Miklusėnų, Nemunaičio, Rimėnų filialai. Bibliotekų modernizacija prasidėjo dar 1999 m. Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka, įgyvendindama Atviros Lietuvos fondo finansuotą projektą, viena iš pirmųjų Lietuvoje  įkūrė interneto skaityklą ir pradėjo modernizuoti filialus. Interneto paslaugas gyventojams  pradėjo teikti Daugų ir Simno filialai. Vėliau buvo įsteigta dar 12 viešosios interneto prieigos taškų, pastaruosius keletą metų bibliotekos dalyvavo projekte „Bibliotekos pažangai“ ir 2012 m. Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka baigė formuoti naujų informacinių technologijų tinklą kaimo filialuose. Visos bibliotekos teikia nemokamo interneto paslaugas gyventojams. Visas viešųjų interneto prieigos taškų išlaikymo sąnaudas padengia Alytaus rajono savivaldybė. Tad be rajono savivaldybės tarybos, vadovų palaikymo modernizacijos procesas būtų buvęs sunkus arba ne visa apimantis.

  Kaip į pokyčius reaguoja kaimo gyventojai? Ar žmonės priprato prie naujovių? Ar jiems tai priimtina?

  Iš pradžių, kaip ir į visas naujoves, ypač vyresnio amžiaus žmonės, žiūrėjo atsainiai, tačiau bibliotekininkai patys daug mokėsi dirbti naujomis technologijomis, įgijo reikiamą kvalifikaciją ir kvietė į bibliotekas visus norinčius mokytis dirbti kompiuteriais. Ypač daug dėmesio skyrėme vyresnio amžiaus, neturintiems darbo žmonėms. Šiandien internetas tapo kasdienybe dažnam bibliotekos lankytojui. Čia jis bendrauja, ieškosi darbo, naudojasi duomenų bazėmis, moka mokesčius, pildo deklaracijas ir pan. Naujos paslaugos bibliotekose pritraukia vis daugiau lankytojų.

  Ką žmonės dažniausiai veikia kaimų bibliotekose? Vis dar skaito knygas, spaudą, o gal naudojasi tik internetu?

  Bibliotekose populiariausios paslaugos yra internetas, knygų ir periodinių leidinių išdavimas į namus, taip pat skaitymas skaityklose ir bibliotekų renginiai. Taip pat žmonės renkasi pabendrauti, realizuoti savo pomėgius. Žmonės kaip ir anksčiau skaito knygas, periodinius leidinius (kai kurių skaito elektronines versijas). Skaitytojas keičiasi, modernėja, bet knyga, laikraščiai ir žurnalai vis dar lieka labai svarbūs.

  Norėčiau pažymėti, kad per metus gavome 4656 egz. naujų dokumentų. Užsienio kalbomis gauta apie 200 knygų. Jų iš užsienio negauname, perkame Lietuvoje arba dovanoja skaitytojai. Daugiausiai skaitoma anglų kalba. Bibliotekoms perkame pačias naujausias knygas, tačiau įsigyti visų dėl lėšų stygiaus galimybių neturime.

  Ar sulaukiate ir mažųjų skaitytojų? Ką jie veikia bibliotekose?

  Vaikai noriai lankosi bibliotekose, ruošia pamokas, bendrauja vieni su kitais, ieškosi papildomos medžiagos įvairioms užduotims internete, dalyvauja bibliotekose esančių įvairių būrelių veikloje, renginiuose. Be to, mėgsta žaisti  kompiuterinius žaidimus ir pan. Daugiau kaip 50 proc. skaitytojų yra moksleiviai, jaunimas iki 29 metų amžiaus.

  Ar jaučiate, kad biblioteka yra svarbi ir reikalinga bendruomenei?

  Bibliotekos užima svarbią vietą bendruomenių gyvenime, jų organizuojami renginiai pritraukia vis daugiau bibliotekų lankytojų. 2012 metais minėtos poeto Jono Mačiulio Maironio 150-osios gimimo metinės ir kitos reikšmingos istorinės bei kalendorinės datos. Šioms datoms paminėti rajono filialuose vyko susitikimai, teminiai vakarai, popietės, knygų pristatymai, literatūros skaitymai ir kiti renginiai. Biblioteka kartu su projektu „Bibliotekos pažangai“ organizavo iniciatyvą „Savivaldos savaitė bibliotekose“. Į šią akciją įsitraukė 15 filialų. Savivaldos savaitės metu bendruomenių nariai ir bibliotekų lankytojai buvo supažindinami su savivaldybės naujienomis, naujais teisės aktais ir jų projektais, prašymų pateikimu elektroniniu  būdu ir kitomis savivaldybės teikiamomis paslaugomis. Bibliotekų lankytojai buvo kviečiami išsakyti savo nuomonę apie savivaldybės ir seniūnijų darbą elektroninėje anketoje.

  Filialuose vyko tradiciniai valstybinių švenčių minėjimai, Poezijos pavasario renginiai, susitikimai su įdomiais kraštiečiais, fotografais, publicistais. Filialų kultūrinė veikla išsiskiria savitumu, bendruomenės kultūrinių tradicijų, etnokultūros puoselėjimu, edukacinėmis programomis. Išradingai dirba Daugų, Alovės, Makniūnų, Punios, Vaisodžių, Miroslavo, Kumečių, Ūdrijos filialai.

  Didžiausio dėmesio susilaukė viešosios bibliotekos renginiai: poezijos ir dainos popietė, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti, poezijos festivalis „Laukinės vaivorykštės 2012“, susitikimai su Nacionalinės premijos laureatais rašytojais Marcelijum Martinaičiu, Donaldu Kajoku. Ypač įsimintinas Katalikų Bažnyčios Kronikos jubiliejui skirtas renginys Simne. Biblioteka parengė ir pristatė virtualią parodą „Laisvės troškimo simbolis“, kuri buvo gerai įvertinta buvusių šio leidinio leidėjų.

  Ko lankytojai bibliotekose vis dar pasigenda? Kokiose srityse kaimo bibliotekos turėtų tobulėti?

  Labai lėtai atnaujinami bibliotekų knygų fondai, norėtųsi, kad tai vyktų sparčiau. Nors pastaraisiais metais lėšos fondams komplektuoti šiek tiek didėja, tačiau to nepakanka. Skaitytojai pasigenda daugiau įvairesnės tematikos knygų. Turime omenyje įvairių mokslų šakų monografijas studentams. Kaimo bibliotekos turi galimybių tobulėti teikdamos daugiau įvairių paslaugų, orientuodamosi į labiausiai socialiai pažeidžiamas skaitytojų  grupes. ■

 • ATGAL
  Irena Krivienė: biblioteka kaip fizinė erdvė žmonėms vis dar yra reikalinga
  PIRMYN
  Andrius Kubilius: dirbsime įsiklausydami į įvairias nuomones ir siekdami plataus sutarimo
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.