Eiti Lietuvos keliu | Apžvalga

Asmenraščiai

 • Eiti Lietuvos keliu

 • Data: 2012-06-22

   

  Vartai. Kęstučio D. Rimkevičiaus nuotrauka

  Jei pavasariško įkvėpimo pagauti balandžio mėnesio numerį skyrėme kūrybos temai, tai gegužę Vilniuje vykusi Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiada (EUSO) paskatino neužmiršti mokslo ir jaunųjų mokslininkų. Žinoma, tik mokslo laimėjimus liaupsinti ar apšvietos amžiaus stilistikoje nuskęsti nesinorėjo. Jei jau apžvelgiame, tai iš esmės – vertindami giluminius procesus, provokuojančiai klausdami, ar galime mokslu besąlygiškai pasitikėti. Savitai į diskusiją įsijungė tautos dainius Maironis, kurio metus švenčiame ir 150-ąsias gimimo metines minime. Jo „Pavasario balsai“ aidėjo ir šią gegužę: „Į darbą, broliai, vyrs į vyrą. / Šarvuoti mokslu atkakliu! / Paimsme arklą, knygą, lyrą / Ir eisim Lietuvos keliu!“ Didysis poetas kaip visad taiko į dešimtuką – nesvarbu, kiek metų būtų praėję. Tad jo poetinį priesaką drąsiai pasirinkome viršelio moto. Suprasdami, kad kiekvieną dieną privalome savęs paklausti, koks tas Lietuvos kelias ir kaip juo eiti. Tokie klausimai ir mintijimai vedė prie išvados, kurią „Apžvalgai“ pasufleravo europarlamentaras Algirdas Saudargas. Jo griežtas, bet svarus žodis privertė suklusti. „Žiūrint iš moralės taško, mokslo paisyti būtina, bet negalima mokslu kliautis. Mokslas nieko iki šiol nedavė žmogaus moraliniams sprendimams ar kultūros dimensijai, su kuria susijęs tikrasis kūrybiškumas“, – teigia A. Saudargas. Sukrėtęs mūsų dažnai fundamentaliai nekritišką požiūrį į mokslą, europarlamentaras atskleidžią esminį žiūros tašką: „Išsilavinimas ateina per gimtąją kalbą, gimtąją kultūrą.“ Taigi – Lietuvos keliu!..

  Išklausėme nuomonės tų, kuriems mokslo plėtra, jaunųjų mokslininkų ugdymas – veiklos prioritetas. EUSO viceprezidentas Paulius Lukas Tamošiūnas, pažymėdamas, kad dauguma gabiausių moksleivių, olimpiadininkų išvyksta studijuoti į užsienį, siūlo jiems iš pradžių įsitvirtinti tėvynėje. „Būtų geriausia, jei jie iš pradžių bent 2 metus pasimokytų Lietuvoje, užmegztų ryšius ir pamatytų, kokios čia galimybės. Juk būna taip: po mokyklos išvykus į užsienį pasikeičia draugų ratas, draugais tampa užsieniečiai ir tuomet nelabai kas sieja išvykusius su Lietuva“,  – teigia P. L. Tamošiūnas. Taigi, mokslo pasaulio atstovo, vertinančio konkretumą ir rezultatą (pasak mokslininko, gimstama ne svajoti, bet pasiekti, o svajones realizuoti galima tik dirbant tikslingai), žvilgsnis taip pat turi aiškią kryptį – Lietuvą.

  Ši gegužė nudžiugino gera žinia apie valstybės institucijų pastangas prisikviesti į tėvynę gabiausius mūsų studentus. Lietuvos Respublikos Vyriausybė viešųjų įstaigų „Investuok Lietuvoje“ ir „Versli Lietuva“ iniciatyva pradėjo jaunųjų profesionalų programą „Kurk Lietuvai“. Siekiama sudominti baigusius užsienio aukštąsias mokyklas darbu Lietuvos viešajame sektoriuje.

  Kritiškas, analitinis mąstymas yra naudingas ne tik siekiant mokslo laimėjimų, bet ir kitose gyvenimo srityse, valstybės gyvenime, galiausiai ir tarptautinės politikos procesuose. Tuo įsitikinome pasidomėję NATO viršūnių susitikimo Čikagoje (JAV) aktualijomis. Vienas iš pagrindinių šio susitikimo akcentų – išmanioji gynyba. Kaip su minimaliais ištekliais pasiekti maksimalių rezultatų – uždavinys vertas rimtos mokslinės analizės, ypač kai kalbama apie milijardines investicijas į pasaulinės gynybos organizacijos veiklą. Šalia išmaniosios gynybos Aljanso energetinis saugumas taip pat reikalauja savų sprendimų. Lietuvos kova už energetinę nepriklausomybę, pasirodo, nėra tik šauksmas tyruose, tai bendrųjų pasaulinių procesų dalis – tik mums ji ypač aktuali. Suprantama. Turint tokius neprognozuojamus kaimynus Rytuose…

  Žinia, energetinė nepriklausomybė šiandien Lietuvoje – viena aktualiausių temų. Aštriose diskusijose siūlomi įvairūs keliai ir sprendimo būdai. Turbūt svarbiausia, kad tie, kurie teikia pasiūlymus, nepamirštų Maironio priesako – eiti Lietuvos keliu. Nepaisant asmeninių ambicijų ar gaižiai saldaus suokimo iš Rytų pusės.

  „Apžvalga“, 2012 m. gegužė, nr. 5 (33) (514)

 • ATGAL
  Kurianti Lietuva
  PIRMYN
  Giedantys himną
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.