Emigracijos įtakai Lietuvai | Apžvalga

Pasaulio lietuviai

 • Emigracijos įtakai Lietuvai

 • Data: 2014-02-14
  Autorius: Gytis Žakevičius

  „Globalios Lietuvos“ apdovanojimuose jaunoji daugkartinė Europos ir pasaulio plaukimo rekordininkė Rūta Meilutytė buvo pripažinta globaliu jaunuoju Lietuvos talentu LR Prezidentūra/R.Dačkaus nuotrauka

  Jie pasiekė puikių rezultatų ir tapo žinomi visame pasaulyje. Bet savo karjeros viršūnėse atsidūrė būdami ne Lietuvoje, o svetimose valstybėse. Jie – tai užsienio lietuviai, kurie niekada neužmiršo savo šaknų ir į didžiausias savo gyvenimo pergales kopė, širdyje nešdamiesi po mažą trispalvę. Savo tėvų žemės jie niekada neužmiršo ir neužmirš!

  UŽSIENYJE – KITOS GALIMYBĖS

  Retoriškai galime sau užduoti klausimą, ar mūsų visų pasididžiavimas auksaplaukė plaukikė Rūta Meilutytė būtų Lietuvai padovanojusi tiek daug džiaugsmo akimirkų ir auksinių medalių, jei būtų likusi Lietuvoje? Ji treniruojasi Didžiojoje Britanijoje, kur turi visas galimybes naudotis naujausiomis technologijomis ir gerinti savo plaukimo techniką iki tobulumo. Be to, ją treniruoja ir plaukimo paslapčių moko vienas geriausių britų trenerių – Jonathanas Ruddas. Nepaisant šių dalykų, Rūta didžiuojasi esanti lietuvė ir atstovauja savo šaliai tarptautinėse varžybose, nors yra sulaukusi galimybės atstovauti svetimoms šalims, kurios jai gali pasiūlyti didesnį finansinį palaikymą. Kitas pavyzdys yra plačiai žinomas akordeonininkas Martynas Levickis, kuris būdamas labai jaunas išvyko studijuoti į Karališkąją muzikos akademiją Londone. Šiandien vaikinas yra pasirašęs kontraktą su „Universal Music“ kompanija. Klasikinės muzikos mėgėjai iš naujo atranda ne tik akordeoną, bet ir Lietuvą. Tačiau Lietuva turi ir tokių pavyzdžių, kai užsienyje daug pasiekę lietuviai grįžta į Lietuvą ir pritaiko savo sukauptas žinias ir kompetencijas. Ilja Laursas, vienas garsiausių verslininkų ir investuotojų, nusprendė padėti jauniems ir inovatyviems verslininkams iš tėvynės. Jis įsteigė investicinį fondą „Nextury Ventures“, kuris ketina bendradarbiauti su mokslininkais ir verslininkais, ieškoti neatrastų talentų ir tokiu būdu prisidėti prie spartesnio šalies ekonominio augimo. Kaip teigia milijardinį mobiliųjų aplikacijų verslą sukūręs Ilja, į jo investicinio fondo komandą jau yra įtraukta plataus profilio ir įvairių sričių aukščiausio lygio vadovai, kurie padės inovatyvioms lietuviškoms įmonėms augti maksimaliai sparčiai ir teisinga kryptimi.

  Dar vienas pavyzdys – Milda Dargužaitė, kuri po 17 metų pertraukos ir įspūdingos karjeros pačiame didžiausiame pasaulyje investiciniame banke grįžo į Lietuvą ir įsidarbino viešajame sektoriuje. Kaip teigė viešąjį sektorių sėkmingai efektyvinanti specialistė, tėvynėje jai paprasčiausiai nebūtų buvę galimybės realizuoti įgytų žinių: „Žmonės išvažiuoja iš šalies, nes nori tobulėti, nori plėsti savo akiratį ir augti.“ Šiandien daugybė lietuvių užima aukštus postus geriausiose užsienio  kompanijose ir tai yra potencialas, kurį Lietuva turėtų išnaudoti. Nes šie žmonės žino, ką reiškia atsidurti svetimame krašte ir tik savo jėgomis išsikovoti vietą po saule. Tai ne tik grūdina, verčia tobulėti pasiekiant savo galimybių ribas, bet ir stiprina meilę tėvynei. Yra sakoma, kad žmogus nevertina to, ką turi. Taip yra ir su išeivija, kuri prisimena ir savo vaikams ir vaikaičiams  pasakoja tik geriausius prisiminimus apie Lietuvą.

  LIETUVOS VARDO GARSINIMO „OSKARAI“

  Šiemet sausį antrus metus iš eilės įvyko „Globalios Lietuvos“ apdovanojimai. Ceremonijoje buvo pagerbti šviesiausi lietuviai ir su Lietuva siejami asmenys už mokslo, verslo, meno ir kultūros laimėjimus, garsinant Lietuvos vardą. Apdovanojimas yra skiriamas asmenims, konkrečiais darbais prisidedantiems prie globalių galimybių Lietuvai kūrimo. Kaip apdovanojimuose teigė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė, pasaulio lietuvių susibūrimai gali sukurti konkurencinį pranašumą šaliai ir papildomą vertę mums visiems. Žiniasklaidoje dažnai bandoma supriešinti užsienyje gyvenančius lietuvius su gimtinėje pasilikusiais, neva jie pamiršo Lietuvą, nesidomi jos raida ir ateitimi. Todėl Globalios Lietuvos lyderių organizacijos, inicijavusios „Globalios Lietuvos“ apdovanojimus, tikslas yra ne tik palaikyti ryšius su užsienyje gyvenančiais lietuviais, bet ir akcentuoti jų idėjas ir siekius. Tokiu būdu yra kuriama platforma tarp Lietuvos ir lietuvių išeivijos, palengvinanti komunikaciją ir bendrų projektų vystymą. Kaip teigia šios organizacijos vadovė Kotryna Stankutė-Jaščemskienė, emigracijoje gyvenantys lietuviai nebūna pamiršę Lietuvos, netgi priešingai – ją labai myli ir stengiasi savo žiniomis ir patirtimi prisidėti prie jos augimo ir vystymosi. Žmonės dažnai jaučiasi skolingi savo tėvynei ir dėl to stengiasi „grąžinti“ jai savo indėlį.

  Šiemet globaliems pasiekimams buvo įsteigtos devynios nominacijos.

  Už viso gyvenimo laimėjimus buvo apdovanotas jo eminencija Audrys Juozas Bačkis, kuris visą gyvenimą stiprina augančios Lietuvos vertybinius pagrindus. Vilniaus arkivyskupui metropolitui pasaulio centras yra Žmogus su jo skausmais ir džiaugsmais.

  Angelė Kavakienė buvo apdovanota už eksporto skatinimą. Ji sukūrė prekių ženklą „Product of Lithuania“ ir po ilgamečio darbo JAV transporto įmonėje įkūrė bendrovę, kuri į JAV importuoja apie 1500 pavadinimų lietuviškų prekių. Ji taip pat stipriai prisideda, kad augtų Lietuvos prekybos kryptys ir didėtų jos verslumas.

  Už investicijų pritraukimą į Lietuvą nominaciją gavo Cynthia Pasky. Ji aktyviai skatina užsienio investuotojus steigti savo atstovybes ir svariai prisidėjo prie tokių kompanijų kaip Barclays, Western Union ir Intermedix atėjimo. Jos senelis – pirmosios kartos emigrantas – jai įskiepijo meilę tėvynei. O ji savo ruožtu inicijavo ExCel mokinių mainų programą, pagal kurią kas metus į geriausias JAV mokyklas išvažiuoja apie dešimt lietuvių vaikų.

  Už tarptautinių naujovių diegimą apdovanoti broliai Vizbarai. Broliai Augustinas, Dominykas ir Kristijonas fizikos mokslus krimto Švedijos ir Vokietijos universitetuose, po mokslų nusprendė steigti bendrą įmonę. Šiandien jų ilgabangių puslaidininkių lazerių bei molekulinio pluoštelio epitaksijos kompanija domisi apie 160 galimų verslo partnerių nuo Japonijos iki JAV.

  Milda Dargužaitė gavo apdovanojimą už jaunimo lyderystės skatinimą. Jos inicijuota Jaunųjų profesionalų programa „Kurk Lietuvai“ buvo pripažinta kaip labiausiai skatinanti įdarbinti talentingą jaunimą viešajame sektoriuje. Ši programa suteikia galimybę jauniems profesionalams, baigusiems universitetus užsienyje, konsultacinio darbo principu įdarbinti savo žinias valstybiniame sektoriuje. Tokia programa yra vienintelė ir unikali Europoje, kuri ne tik susigrąžina talentingą jaunimą, mažina jaunimo nedarbą, bet ir efektyvina viešojo sektoriaus veiką. Programos idėjinė lyderė yra baigusi ekonomikos ir matematikos studijas Princetono universitete ir septynerius metus dirbusi viceprezidente Goldman Sachs investiciniame banke. Grįžusi į Lietuvą, ji sėkmingai dirba valstybinėje agentūroje „Investuok Lietuvoje“.

  Už patirties sklaidą nominaciją gavo Joseph Press. Profesorius yra baigęs Kauno medicinos institutą ir sėkmingai padeda Lietuvos medikams stažuotis Izraelyje.

  23 metų akordeonistas Martynas Levickis buvo apdovanotas už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje. Šis aistringas muzikantas paskleidė pasauliui pozityvią žinią apie Lietuvą ir praplėtė savo muzikinio žanro rėmus. Prieš keletą metų jis tapo čempionu klavišinio akordeono kategorijoje „Coupe Mondiale“. O viso pasaulio auditorijos kėlė didžiules ovacijas po jo akordeono atliekamų Lady Gagos dainų.

  Lietuvos draugo apdovanojimą gavo švedas Jonas Ohmanas, kuris į švedų kalbą išvertė Juozo Daumanto-Lukšos biografines apybraižas „Partizanai“, Jurgio Kunčino romaną „Tūla“ ir kitus lietuviškus kūrinius.

  Jaunoji daugkartinė Europos ir pasaulio plaukimo rekordininkė Rūta Meilutytė buvo pripažinta „globaliu jaunuoju Lietuvos talentu“. 3 minutės ir 16,24 sekundės – tiek laiko prireikė Rūtai, kad ji taptų pačia jauniausia 100 metrų plaukimo krūtine distancijos olimpine čempione. Ji akimirksniu tapo ne tik žiniasklaidos, plaukimo aistruolių, bet ir visos Lietuvos žvaigžde.

  KITA EMIGRACIJOS PUSĖ

  Lietuva – jauna demokratinė valstybė, kuri tik stato savo ekonominius, politinius, kultūrinius ar visuomeninius pagrindus. Yra labai daug galimybių prisidėti prie šių pamatų formavimo. Žvelgiant istoriškai, išeivija labai stipriai veikė tarpukario Lietuvos formavimosi raidą, todėl nevertėtų nuvertinti dabartinės išeivijos indėlio į Lietuvos modernėjimą. Kaip parodė „Globalios Lietuvos“ apdovanojimai, mes turime daug sėkmingų pavyzdžių užsienyje, kuriais galime ir turime pasinaudoti. Labai svarbu yra bendromis jėgomis bei naudojantis vakarietiško gyvenimo patirtimi, kurią mums suteikia išeivija, kurti savo šalies sėkmės istoriją. Bendravimas ir ryšių su išeivija stiprinimas gerina Lietuvos konkurencines ir tarptautines pozicijas. Todėl vyriausybės pozicija turėtų būti ne dirbtinis kelių emigracijai uždarymas, bet strateginis Lietuvos potencialo užsienyje išnaudojimas. ■

 • ATGAL
  Broliai Juškos. Degę meile Lietuvių kalbai...
  PIRMYN
  Dabar – kaip ir 1939-aisiais
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.