Europa ruošiasi atominių monstrų kaimynystei | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Europa ruošiasi atominių monstrų kaimynystei

 • Data: 2011-05-06
  Autorius: Valdas BENKUNSKAS

  Svarstant Europos Parlamento rezoliuciją dėl branduolinės saugos, į europarlamentarų klausimus atsakinėjo Europos komisaras energetikai Guntheris Oettingeris. (www.photo-service.europarl.europa.eu nuotr.)

  Katastrofa Fukušimos atominėje elektrinėje Japonijoje privertė visą pasaulį peržiūrėti branduolinės energetikos perspektyvas. Lietuvai branduolinės energetikos saugumo klausimai tapo ypač aktualūs ir dėl Rusijos ir Baltarusijos planų statyti branduolines elektrines Lietuvos, o kartu ir Europos Sąjungos pasienyje. Todėl šių branduolinių jėgainių statyba ir jų saugumas tapo ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos santykių su trečiosiomis valstybėmis klausimu. Europos Parlamente diskusijos dėl branduolinės energetikos pastarąjį mėnesį buvo itin aktyvios ir permainingos, o vienu iš svarbiausių balandžio mėnesio plenarinės sesijos Strasbūre akcentų tapo Europos Parlamento rezoliucijos dėl branduolinės saugos projektas ir jo priėmimo vingrybės.

                        Rezoliucija buvo parengta norint išreikšti Europos Parlamento poziciją dėl būtinų veiksmų, kurių turėtų imtis valstybės narės, siekiant užtikrinti atominių elektrinių saugumą ir išvengti branduolinių katastrofų. Rezoliucijos projekte daug dėmesio buvo skirta ne tik Europos Sąjungoje, bet ir trečiosiose (kaimyninėse) valstybėse veikiančių ar planuojamų statyti atominių elektrinių saugumui, pavyzdžiui, atominės energetikos projektams Baltarusijoje ir Rusijos Kaliningrado srityje.

                        Svarstant rezoliucijos projektą, daugiausia diskusijų ir nesutarimų tarp europarlamentarų kėlė planuojami Europos Sąjungos branduolinių įrenginių patvarumo testai ir jų privalomumas, taip pat siūlymas sudaryti galimybę paskelbti moratoriumą naujiems branduolinės energetikos projektams. Prieš balsavimą vykusioje diskusijoje Europos komisaras energetikai Guntheris Oettingeris pažymėjo, kad patvarumo testų kriterijai yra rengiami ir jais bus siekiama įvertinti branduolinių elektrinių atsparumą įvairioms gamtinėms katastrofoms, aušinimo sistemos stabilumą ir atsarginio elektros tiekimo užtikrinimą.

                        Nepaisant ilgų svarstymų ir suderinto rezoliucijos teksto paieškų, Europos Parlamento politinės frakcijos nesugebėjo susitarti ir, įvykus balsavimui, nebuvo pritarta Europos Parlamento rezoliucijai dėl branduolinės saugos. Už rezoliucijos projektą balsavo 264 europarlamentarai, prieš – 300, o susilaikė 61. Neoficialiai kalbama, kad rezoliucijos atmetimą lėmė didžiųjų branduolinės energetikos valstybių – Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos – nacionaliniai interesai, kad šių šalių europarlamentarų balsai ir lėmė tokius rezultatus. Spėjama, kad rezoliucijai nepritarta dėl nuostatos, numatančios laipsnišką branduolinės energetikos atsisakymą visoje Europos Sąjungoje.

                        Europos Parlamentui nepriėmus šios rezoliucijos, nebuvo priimti ir Lietuvai svarbūs punktai, susiję su Baltarusijos ir Rusijos atominių elektrinių saugumo klausimais ir Europos Sąjungos vaidmeniu siekiant, kad minėtos valstybės laikytųsi aukštų aplinkosauginių ir branduolinės saugos standartų nuo pat šių projektų vystymo pradžios. Tačiau nepaisant nepriimtos rezoliucijos dėl branduolinės saugos, naujų atominių elektrinių Europos Sąjungos pašonėje saugumo klausimas Europos Parlamente ir toliau yra keliamas: 60 Europos Parlamento narių iš 24 valstybių ir visų politinių grupių, tarp jų – pirmą kartą visi Lietuvos europarlamentarai, pateikė klausimą Europos Komisijai, kokiomis priemonėmis Europos Sąjunga ketina užtikrinti atominių elektrinių saugumą trečiosiose (kaimyninėse) valstybėse.

                        Europarlamentarai paprašė Europos Komisijos paaiškinti, kaip praktiškai bus įgyvendinamos Europos Viršūnių Tarybos paskelbtos nuostatos siekti, kad visose valstybėse tarptautiniu mastu būtų laikomasi aukščiausių atominių elektrinių standartų, ir reikalauti ne tik valstybių narių, bet ir kaimyninių valstybių testuoti jų teritorijose veikiančias ir planuojamas statyti atomines elektrines nepalankiausiomis sąlygomis. Paklausime Europos Komisijai pažymima, kad šalia Europos Sąjungos sienos planuojamos statyti dvi atominės elektrinės, o iki šiol šių projektų poveikio aplinkai vertinimo procesas nėra baigtas, nėra pateikti atsakymai į keliamus klausimus dėl saugumo, tinkamai nebuvo surengtos nei konsultacijos su Lietuvos institucijomis, nei su visuomene, kaip to reikalauja tarptautinės konvencijos. Europarlamentarai atkreipė dėmesį į tai, kad pagrįstų abejonių dėl atitikties tarptautiniams branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartams jau kelia šių elektrinių projektai, ir į tai, kad poveikį patirsiančios šalys nesulaukia atsakymų į konkrečius klausimus, tokius kaip statybos aikštelės parinkimo kriterijai ir pan. Visa tai verčia susimąstyti apie galimus tarptautinių konvencijų pažeidimus ar grėsmę Baltijos jūros ekologinei pusiausvyrai ir aplink Baltiją gyvenančių Europos Sąjungos piliečių sveikatai.

                        Suformuoto klausimo pagrindu šios problemos turėtų būti svarstomos Europos Parlamento plenarinėje sesijoje, dalyvaujant Europos Komisijai. Europos Sąjunga turi pakankamai svertų ne tik užtikrinti atominių elektrinių Europos Sąjungos viduje atitiktį aukščiausiems branduolinio saugumo standartams, bet ir paskatinti, kad ES kaimynystėje būtų vystoma tik saugi ir aplinkai nekenksminga branduolinė energetika. Panašu, kad dėmesio šiam klausimui Europos Parlamente artimiausiu metu tikrai nestigs.

 • ATGAL
  Latvijos Nepriklausomybės Deklaracijos diena
  PIRMYN
  Pažinti ir nugalėti
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.