G8: arabų revoliucijos, internetas ir Fukušima | Apžvalga

Įžvalgos

 • G8: arabų revoliucijos, internetas ir Fukušima

 • Temos: Įvykiai
  Data: 2011-06-01
  Autorius: Vaiva SAPETKAITĖ

  Gegužės 26–27 dienomis Dovilio (Deauville) kurorte, Prancūzijoje, vyko 37-asis Didžiojo aštuoneto (G8) viršūnių susitikimas, kuriame stipriausių pasaulio ekonomikų lyderiai svarstė aktualiausius globalius klausimus.

  Bendra G8 viršūnių susitikimo, vykusio Žemutinės Normandijos mieste Dovilyje, dalyvių nuotrauka (Prancūzija, gegužės 27 d.) (K. Mikhail/ITAR-TASS/Scanpix nuotr.)

   Parama „Arabų pavasariui“

  Šio G8 viršūnių susitikimo prioritetiniu klausimu tapo „Arabų pavasario“ problematika, o pirmiausia – aklavietėje atsidūręs Libijos konfliktas. Pulkininkas Muammaras Gaddafi tradiciškai buvo paragintas pasitraukti ir, siekiant išjudinti situaciją, jam netiesiogiai pasiūlyta rinktis… Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarcozy, pirmininkaujantis šių metų G8 viršūnių susitikimui, pasiuntė raminančius signalus. Jo teigimu, jei M. Gaddafi nusileis ir greitai atitrauks savo pajėgas, jam „visos galimybės yra atviros“ ir „kuo tai padarys greičiau, tuo didesnis jo pasirinkimas“. Kita vertus, per tą patį susitikimą Jungtinė Karalystė ir Prancūzija pareiškė NATO kampanijai Libijoje skirsiančios kovinių „Apache“ sraigtasparnių…

  Pasak ELP frakcijos pirmininko J. Daulo, Tuniso ir Egipto demokratiniams siekiams turime suteikti tiek politinę, tiek finansinę pagalbą. (ELP nuotr.)

  Kitas nagrinėtas „Arabų pavasario“ klausimas – G8 parama diktatorių režimus nuvertusiems Tunisui ir Egiptui. Buvo priimtas sprendimas skirti 20 mlrd. dolerių vertės kreditų šalių ekonomikoms stabilizuoti ir šitaip paskatinti valstybių judėjimą laisvos ir demokratiškos santvarkos link. Beje, toks G8 sprendimas ES erdvėje susilaukė Europos liaudies partijos grupės (didžiausio Europoje politinių partijų aljanso) dėmesio ir paramos. „Šių šalių demokratiniai siekiai yra teisėti ir nusipelno visiškos Vakarų pasaulio paramos. Mes turime suteikti bet kokią reikiamą pagalbą – tiek politinę, tiek finansinę“, – komentuodamas G8 sprendimus, ELP grupės vardu kalbėjo jos pirmininkas Joseph‘as Daulas. Jis taip pat pridėjo, kad, Arabų šalims esant artimoms Europos kaimynėms, aktyvus ES šalių narių dalyvavimas reformų procese yra logiškas veiksmas.

  Didysis aštuonetas pasmerkė Sirijoje vykdomas taikių protestuotojų žudynes ir pareikalavo esminių pokyčių. Tiesa, iš galutinio komunikato, paskelbto baigiantis G8 viršūnių susitikimui, versijos dingo ankstesniuose projektuose buvęs pasiūlymas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai imtis veiksmų prieš Damaską ir šalies prezidentą Basharą al-Assadą.

  Japonų tragedijos akivaizdoje

  Be neramumų Arabų šalyse, Dovilyje pasaulio lyderiai savo darbotvarkėje daug dėmesio skyrė Japonijai: jie išreiškė savo valstybių solidarumą su Japonijos žmonėmis dėl kovo 11-osios žemės drebėjimo ir cunamio sukeltos Fukušimos atominės elektrinės avarijos,  pažadėjo ir toliau teikti visą reikalingą pagalbą. Tuo tarpu Japonijos ministras pirmininkas Naoto Kan savo ruožtu patikino, kad jo šalis pasirengusi „dėti visas pastangas, idant būtų minimalizuotas pasaulinės ekonomikos netikrumas, kurį galėtų padidinti įvykusi katastrofa“, ir patikino, jog tuoj pat būtų suteikta visa reikalinga informacija dėl padidėjusio branduolinio pavojaus, jei situacija Fukušimoje pablogėtų.

  Aptartieji įvykiai Japonijoje paskatino G8 daug dėmesio skirti branduoliniam pasaulio saugumui. Per susitikimą buvo deklaruota būtinybė sugriežtinti pasaulinius saugumo standartus ir suaktyvinti tarptautinį bendradarbiavimą šiuo klausimu.

  Interneto laisvė ir atsakomybė

  Kita svarbi susitikimo tema – internetas. Buvo iškeltas klausimas, kokiu mastu reikėtų reguliuoti vis didesnę globalią įtaką įgaunantį internetą ir kaip virtualioje erdvėje įmanoma užtikrinti įstatymų laikymąsi, pagarbą žmogaus teisėms, fundamentalioms laisvėms ir intelektinei nuosavybei. Susitikime taip pat akcentuota individų privatumo, jų duomenų apsaugos ir interneto prieigos plėtra. Interneto tematika buvo pakviesti pasisakyti populiaraus socialinio tinklo „Facebook“ kūrėjas Markas Zuckenbergas ir „Google“ vadovas Ericas Schmidtas. Šie interneto paslaugų sektoriaus lyderiai buvo prieš siūlymus įvesti interneto reguliavimo priemones. Jų išreikštą poziciją palaikė ir Vašingtonas.

  Įsipareigojimai Afrikai ir pasaulio ekonomikai

  Diskutuota apie ilgalaikę partnerystės stiprinimo su Afrika viziją. Pagrindiniai ilgalaikiai tikslai – saugumo ir taikos užtikrinimas ir bendradarbiavimas įgyvendinant vystymosi projektus. Pabrėžta, kad reikia ir toliau vykdyti praėjusiais metais Kanadoje vykusiame G8 viršūnių susitikime duotus įsipareigojimus Afrikai, pavyzdžiui, spręsti sveikatos apsaugos ir maisto problemas. Išreiškiant paramą Juodojo žemyno demokratizavimui, Afrikai atstovauti buvo pakviesti naujieji demokratiškais rinkimais išrinkti Nigerio, Gvinėjos ir Dramblio kaulo lyderiai.

  Tradiciškai dėmesio skirta tarptautinės ekonomikos situacijai ir planams, kaip ją pagerinti, atkreiptas dėmesys į būtinybę skatinti inovacijas ir stiprinti žinių ekonomiką, neišvengta klimato pokyčių ir bioįvairovės mažėjimo klausimų, taip pat nepamirštos kovos prieš terorizmą ir tarptautinę prekybą narkotikais, taip pat masinio naikinimo ginklų neplatinimo temos.

 • ATGAL
  Devynios auklės – paveldas be stogo
  PIRMYN
  Bin Ladeno mirtis: JAV užvertė puslapį, bet ne knygą
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.