Redakcijos žvilgsnis

 • Išlikti susitelkusiems

 • Data: 2017-09-06
  Autorius: Goda Karazijaitė

  Gerai žinomas posakis „Historia est magistra vitae“ („Istorija yra gyvenimo mokytoja“) itin aktualiai skamba šiandien. Ir vėl prisimename tuos geopolitinius sūkurius, kurie sukrėtė visą Europą XX amžiuje. Anuomet tarytum netyčia atsidūrėme jų epicentre – tarp dviejų ugnių. Kaip ir daugelis kitų tautų, nudegėme skaudžiai. Prireikė kelių dešimtmečių, kad tvirtai atsistotume ant kojų ir drąsiai pasakytume, jog ne priespauda, bet laisvės troškimas yra jungiantis visus, kurie tuomet ne savo valia buvo priversti patirti sovietų jungą. Reikėjo tvirtos politinės valios, kad susikibtume už rankų lietuviai, latviai, estai. Atkūrę nepriklausomas valstybes judėjome ta pačia kryptimi, taikaus ir demokratinio pasaulio link. Vis dėlto ne visiems iš sovietinių gniaužtų išsivaduoti pavyko. Mums artimi baltarusiai, ukrainiečiai, gruzinai po Sovietų Sąjungos subyrėjimo pasuko kita linkme. Jie dar ir šiandien yra priversti mokytis iš savo klaidų. Tad vos Rytų kaimynas garsiau pradeda žvanginti ginklais, mes į tai atsakingai reaguojame.

  Šiame „Apžvalgos“ numeryje kviečiame skaityti apie „Zapad 2017“ bei sužinoti šių Lietuvos pašonėje vykstančių karinių pratybų svarbiausius faktus, nagrinėjamus S. Klimanskio straipsnyje. Norėdami pateikti platesnį šiųmečių pratybų vaizdą, kartu su M. Hacaku siūlome įsigilinti į Baltarusijos politikos komentatorių įžvalgas. Mūsų budrumą akistatoje su istorijos perrašinėtojais, nepatenkintais trumpu NATO videofilmu apie miško brolių heroizmą, skatins L. Griniaus tekstas. Valia ginti savo tiesą bei trys su tuo susiję Lietuvos visuomenės tyrimai aptariami V. Keršansko straipsnyje „Kad priešas bijotų, turime stiprinti valią gintis“. O štai L. Kasčiūnas pristato, kokiomis Seimo iniciatyvomis stengiamasi kovoti su meno ir politikos flirtavimu.

  Kaip ir visuomet, „Apžvalgą“ domina Europa bei visas pasaulis. Šįkart kviečiame sužinoti, ką, ko gero, praleidome, besidomėdami D. Trumpo vizitu Varšuvoje – A. Komaras savo straipsnyje kalba apie Trijų jūrų iniciatyvą. Didžiojo dvidešimtuko susitikimą bei visų žvilgsnius prikausčiusį pirmąjį D. Trumpo ir V. Putino susitikimą aptaria apžvalgininkas L. Kojala. Dėmesio sulaukė ir kita JAV bei Rusijos santykius aštrinanti tema – naujas sankcijų paketas. Apie tai bei apie uodo įkandimą drambliui pasakoja Č. Iškauskas straipsnyje „Sankcijų karas: kuo jis gali virsti?“ Grįždami prie pamokų, iš kurių visas pasaulis gali pasimokyti, paskaitykime K. Šeraitės straipsnį „Devyneri slenkančios okupacijos metai“, kuriame autorė kalba apie Gruzijos teritorijos saugumo užtikrinimo problemas. Netikėtos kompromisų paieškos ir kitos patirtys Kazachstane atveriamos G. Statinio straipsnyje.

  Kad ir kaip įdomu pasižvalgyti po pasaulį, skaitytojams siūlome sugrįžti į Lietuvą. Prasideda naujas politinis sezonas, kai reitingai sufleruoja pakitusias aplinkybes, o seni, bet dar nepamiršti rinkiminiai pažadai, tikėtina, ima graužti kai kurių „profesionalų“ sąžinę. Apie pabirusius Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos balsus primena J. K. Švagžlys. Ir vis dėlto, rugsėjo mėnesio vinis – nauji mokslo metai. Apie valstybės švietimo politiką, ugdymo gaires ir nepailstančius, savo misiją ir toliau oriai vykdančius pedagogus tekste „Švietimo politika: tarp rinkimų pompastikos ir realybės“ rašo V. Stundys. Pratęsti pažintį su energetikos posūkiais Lietuvoje bei Vokietijoje kviečia A. Graželis. G. Žakevičius siūlo pasidomėti daugiau klausimų negu atsakymų keliančia vadinamojo „cukraus mokesčio“ idėja straipsnyje „Ar neapkars cukraus mokestis?“

  Ieškantiems daugiau įkvėpimo istorijoje, siūlome perskaityti K. Salicko straipsnį „Istorinių atradimų metai“. Skaudesnę, bet kartu galinčią įkvėpti daugiau ryžto bei drąsos istoriją kviečiu pažinti tekste „Politinių kalinių sukilimai Sovietų Sąjungos lageriuose“, kuris turėtų tapti įžanga pašnekesių ciklui. Įkvėpimo besisemiančius ne tik iš istorijos, bet ir iš tikėjimo kviečiame skaityti N. Šlepečio tekstą apie šiuos du dalykus puikiai jungiantį palaimintąjį Teofilių Matulionį. Besidomintiems partizaninio pasipriešinimo tema siūlome V. Raškausko tekstą, kuriame netrūks naujausių filmų bei knygų anotacijų. O paskutiniuose „Apžvalgos“ puslapiuose rasite įspūdžių apie jaunųjų šaulių stovyklas, kuriose gražiai derėjo vasaros džiaugsmai ir pilietiškumo patirtys.

  Tad akivaizdu – ši „Apžvalga“ ne tik apie budrumą galimos grėsmės akivaizdoje. Būtinybė išlikti susitelkusiems, vieningiems, atmenantiems istorijos pamokas, branginantiems šiandienos Lietuvą, pasiryžusiems susikibti už rankų dar kartą – tokia šio numerio siunčiama žinia Jums, mielieji skaitytojai. ■

 • ATGAL
  Redakcijos žvilgsnis
  PIRMYN
  Kodėl filmukas apie Lietuvos partizanus taip suerzino Rusiją?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.