Jonas Šimėnas: dvi pagrindinės Prienų problemos – šilumos kaina ir mokestis už atliekas | Apžvalga

Regionai

 • Jonas Šimėnas: dvi pagrindinės Prienų problemos - šilumos kaina ir mokestis už atliekas

 • Regionai: Pietų
  Data: 2011-11-23
  Autorius: Jonas Šimėnas

  Susitikime, kurį inicijavo visuomeninis judėjimas „Už socialinį teisingumą“, buvo kalbėta, jog rinkimų kampanijos metu Prienuose visi kandidatai pagrindine problema įvardijo dideles šilumos kainas ir mokesčio už atliekų tvarkymą teisingumą, tačiau iki šiol niekam nepavyko šių problemų išspręsti. Kaip yra iš tikrųjų?

  Prienuose šiuo metu šilumos kaina yra didžiausia Lietuvoje ir siekia 34,54 centai už kilovatvalandę. Tokią kainą nulemia tai, kad Prienų savivaldybė šilumos gamybą ir tiekimą perdavusi valdyti UAB „E energija“, kuri šilumai gaminti naudoja ypač brangų kurą – gamtines dujas, o daugiabučių renovacija Prienuose nevyksta.

  Prieš porą metų pavyko įtikinti tuometinę Prienų rajono savivaldybės vadovybę, kad ši imtųsi kuro konversijos, pereinant nuo gamtinių dujų prie biokuro naudojimo. Po to įtikinau Vyriausybę, iš ES finansinės paramos papildomai skirti 75 mln. litų tokių objektų statyboms (šių pinigų užteks 10 – 12 tokių kaip Prienai savivaldybių). Šiuo metu Prienų savivaldybė pateikė paraišką paramai dėl biokuro katilo statybos ir, jeigu viskas bus padaryta pagal reikalavimus, kitą šildymo sezoną Prienuose šiluma gali atpigti iki 22 centų už kilovatvalandę. Tai sudaro prielaidas ne mažiau kaip 50 proc. sumažinti šilumos kainą gyventojams, o tie, kurie renovuos savo namus, gali sąskaitas už būstų šildymą sumažinti du kartus.

  Mokesčio dydį už buityje susidarančių atliekų tvarkymą lemia susidarančių atliekų kiekis, atliekų rūšiavimas ir pasirinkta apmokėjimo sistema.

  Tvarkant atliekas, įgyvendinant principą „teršėjas moka“, labai svarbu, kad žmonės atsakingai mokėtų už realiai susidarančių atliekų kiekį, o ne lygiava pagrįstą rinkliavą. Ypač svarbu gyventojus skatinti rūšiuoti atliekas atskiriant pūvančias atliekas nuo kitų. Tokiu būdu būtų piginamas tolesnis jų tvarkymas perdirbant ar kitaip naudojant. Be to, dalį pūvančių atliekų sukompostuojant privačiose valdose pigtų transportavimo sąnaudos, o tokios atliekos kaip stiklas, plastikas, popierius ir kt. taptų antrinėmis žaliavomis, už kurias perdirbėjai moka nemažus pinigus. Taigi vietoje to, kad vežtume mišrias atliekas į sąvartynus ir už tai mokėtume pinigus, – rūšiuokime ir perdirbėjai mokės mums už tai.

  Norint reformuoti atliekų tvarkymo sistemą, būtina mokesčiais skatinti gyventojus rūšiuoti atliekas ir sudaryti sąlygas pasirašyti atitinkamas sutartis, o nenorintiems rūšiuoti mokestis (rinkliava) už atliekų tvarkymą turi atitikti jų sutvarkymo sąnaudas.

  Prieniškiai kaip ir daugelio kitų savivaldybių gyventojai piktinasi, kad atliekų vežėjai negerbia jų darbo, o atliekas iš išrūšiuotų konteinerių suverčia į vieną mašiną ir išveža į sąvartyną. Jeigu atliekų tvarkytojams neapsimoka parduoti gyventojų išrūšiuotas atliekas perdirbėjams, manyčiau, tai tik patvirtina, jog mokestis (rinkliava) už atliekų tvarkymą Prienų savivaldybėje yra per didelis.

  Daugelis savivaldybių eina lengviausiu keliu – perduodamos valdyti socialiai jautrias paslaugas už nepamatuotai didelę paslaugų teikimo kainą. Gyventojai ir vietos politikai nežino būdų, kaip spręsti problemas iš esmės, todėl murkdosi kosmetinių pataisymų liūne, apgaudinėdami vieni kitus ir patys save. Siekiant sutvarkyti atliekų tvarkymo sistemą iš esmės, reikia kuo greičiau Seime priimti Aplinkos apsaugos komiteto parengtą Atliekų tvarkymo įstatymą bei lydinčiuosius įstatymus.

  Jonas Šimėnas

  Seimo narys, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas

 • ATGAL
  A. ČEPONONIS: Renginys geras, kai pačiam rengėjui sėdėti salėje įdomu
  PIRMYN
  Būkite pasirengę liudyti viltį
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.