Kam eksportuoti gydytojus, jeigu galima importuoti pacientus? | Apžvalga

Pasaulio lietuviai

 • Kam eksportuoti gydytojus, jeigu galima importuoti pacientus?

 • Data: 2013-11-11
  Autorius: Gytis Žakevičius

  AP/SCANPIX SWEDEN/Scanpix nuotrauka

  Lietuva, kaip ir kitos buvusios Sovietų Sąjungos šalys, kenčia nuo piliečių emigracijos. Ne paslaptis, kad aukštos kvalifikacijos specialistai sulaukia keleriopai pelningesnių darbo pasiūlymų iš užsienio darbdavių nei iš lietuvių. Bene paklausiausi užsienio darbdaviams yra Lietuvos medikai, nes jie yra labai  kompetentingi ir imlūs naujovėms. Lietuva neturėtų tik stebėti, kaip iš jos išvyksta medicinos specialistai – būtina realiais darbais prisidėti prie finansinių – ir ne tik – sąlygų medikams gerinimo.

  Medicinos turizmas

  Medicinos turizmas yra bene sparčiausiai pasaulyje besivystanti specializuota turizmo rūšis. Ši turizmo atmaina pasižymi tuo, kad į šalį atvykstantys turistai turi labai konkretų tikslą – gauti medicinos paslaugas. Kasmet gydytis į svetimas šalis išvyksta apie 7 milijonus žmonių. Yra apskaičiuota, kad pasaulyje medicinos turizmas kasmet auga apie 35 proc. Dėl to daugiau nei 50 valstybių šią ekonomikos rūšį yra įsivardijusios prioritetine. Yra netgi apytiksliai suskaičiuota, kad medicinos turizmas per metus sukrauna daugiau kaip 40 milijardų JAV dolerių pelną. Tad tokią ūkio šaką turėti savo prioritetų sąraše yra tikrai naudinga. Lietuva dar ne iki galo atrado šį milžinišką potencialą, nors medicinos turizmas yra įtrauktas į Nacionalinę turizmo plėtros 2010–2013 programą. Daugiausia medicinos turistų gydytis vyksta į JAV, Tailandą ir Meksiką. Taip yra pirmiausia dėl to, kad šios valstybės turi labai aiškią strategiją, ko reikia, kad pas juos atvyktų užsienio pacientai. Lietuvą daugelis medicinos ekspertų priskiria prie šalių, kurios turi didžiulį potencialą šioje srityje. Kai kurių šaltinių duomenimis, Lietuva patenka tarp 25 pačių geriausių šalių šioje srityje. Prie tokių gerų mūsų šalies rezultatų stipriai prisidėjo visai neseniai įsteigtas medicinos klasteris.

  Lietuvos privalumai

  Kad medicinos klasteris turi veiklos potencialo ir kad Lietuva gali tapti viena iš medicinos turizmo lyderių, rodo tai, kad labai daug emigravusių ir užsienyje gyvenančių Lietuvos piliečių grįžta į tėvynę, kad gautų medicinos paslaugas. Pažymėtina, kad namo grįžta emigrantai iš įvairių užsienio valstybių. Taigi tai yra geriausias įrodymas, kad medicinos paslaugų kokybės-kainos santykis Lietuvoje, palyginti su kitomis valstybėmis, yra aukštesnis. Lietuvos potencialą šioje srityje lemia patogi geografinė padėtis, gerai išplėtota infrastruktūra sveikatos priežiūros srityje, aukštos kvalifikacijos specialistai, geros kokybės medicinos paslaugos ir savo vardu garsėjantys kurortai. Taip pat yra vertinamas specialistų gebėjimas kalbėti ne viena užsienio kalba ir tai, kad Lietuvoje yra nuolatos diegiamos sertifikuotos paslaugos, gerinami jų standartai. Tad Lietuva drąsiai gali teigti, kad aktyviai plėtodama šią sritį, gali tapti sparčiausiai augančia medicinos turizmo šalimi Baltijos jūros regione.

  Įgyvendinimo etapai

  Medicinos turizmas jau dabar yra svarbi Lietuvos paslaugų eksporto dalis, kuri ne tik pritraukia nemažai pajamų į valstybės biudžetą, bet ir kuria naujas darbo vietas, gerina jau esamų medicinos įstaigų apsirūpinimą, mažina bendrą turizmo paslaugų sezoniškumą. Kitas akivaizdus privalumas yra tas, kad atvykę į Lietuvą medicinos turistai naudojasi įprastomis kelionės paslaugomis, pavyzdžiui, užsisako viešbutį, samdo taksi, valgo restoranuose, lanko žymiausias ir turistų mėgstamas vietas. Visa tai yra paketas paslaugų, kurias perka užsieniečiai, atvykę į mūsų šalį, ir taip prisideda prie Lietuvos gerovės. Vis dėlto išplėtoti medicinos turizmą iki aukščiausių standartų yra įmanoma tik padedant pačiai valstybei. Bene svarbiausia, kad Lietuva turėtų aiškią viziją šiuo klausimu ir kryptingai dirbtų šia linkme. Medicinos turizmui yra ypač svarbus šalies savęs pozicionavimas, žinomumo didinimas, kryptingų rinkodaros priemonių įgyvendinimas, pasiekiamumo oro ir žemės transportu didinimas, viešojo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo gerinimas ir plėtra. Taip pat yra akivaizdu, kad jau įsteigtas medicinos klasteris turėtų vaidinti vis didesnį vaidmenį ir stipriai prisidėti prie medicinos įstaigų veiklos suvienijimo ir bendrų tikslų išsikėlimo. Lygiagrečiai yra naudinga diegti naujausias medicinos technologijas ir skatinti taikyti pasaulyje pripažintus kokybės standartus. Tačiau bene svarbiausias veiksnys yra aukščiausios kvalifikacijos specialistų rengimas ir nuolatinis jų tobulinimasis. Visi šie veiksniai yra labai svarbūs, siekiant užtikrinti aukštą paslaugų kokybę, kuri medicinos turizme yra pats svarbiausias elementas.

  Dabartinė situacija

  Šiuo metu Lietuvos medicinos turizmas yra labiausiai orientuotas į turistus iš kaimyninių Rytų valstybių. Tokia situacija susiklostė dėl kelių priežasčių. Visų pirma, reikia paminėti, kad, kaip ir bet kuriame kitame versle, pati geriausia ir efektyviausia reklama yra asmeninės rekomendacijos. Privačios rekomendacijos yra užsitarnaujamos tada, kai kompanija turi nepriekaištingą reputaciją ir kai klientas, pasinaudojęs įmonės teikiamomis paslaugomis, nusprendžia ne tik dar kartą pirkti tas pačias paslaugas, bet ir rekomenduoja jas savo draugams. Situacija medicinos turizme yra labai panaši, tik čia gerą vardą yra užsitarnavusi ne konkreti medicinos įstaiga, bet visa Lietuvos valstybė. Dar iš sovietinių laikų yra išlikę teigiami stereotipai apie Lietuvą ir joje veikiančius kurortus, su juose teikiamomis aukščiausios klasės paslaugomis. Kitas svarbus aspektas yra tai, kad rusakalbiams medicinos turistams nekyla jokių kalbos barjerų, norint be vertėjų paaiškinti savo sveikatos problemas gydytojams. Bet bene svarbiausia yra tai, kad Lietuvoje gaunamos medicinos paslaugos yra aukštesnės kokybės nei pacientų tėvynėje. Be to, pacientai, žinodami, kad Lietuva yra Europos Sąjungos narė, yra užtikrinti, kad bus taikomi visi ES privalomi reikalavimai ir standartai. Neretai ir pačios paslaugos įkainiai Lietuvoje būna kelis kartus mažesni nei atvykstančiojo šalyje. Nors šiuo metu daugiausia turistų atvyksta iš Rusijos ir Baltarusijos, yra matyti, kad  daugėja atvykstančių iš Ukrainos, taip pat Kazachstano ir kitų Centrinės Azijos regionų. Visgi medicinos turistai iš buvusios Sovietų Sąjungos susiduria ir su rimtomis kliūtimis.

  Medicinos viza

  Norint tapti viena pažangiausių pasaulio valstybių medicinos turizmo srityje, Lietuvai reikia prisivilioti turistus ne tik iš kaimyninių valstybių, bet ir orientuotis į kitas rinkas, tokias kaip Azija ar net Amerika. Tad norint tai padaryti, nebeužtenka vien pasirūpinti tiesioginiais lėktuvų skrydžiais ar itin aukštos kokybės paslaugų paketais. Tam būtina išspręsti visas biurokratines kliūtis, susijusias su kelionės viza. Šiuo metu pacientai, atvykstantys ne iš Šengeno erdvės, susiduria su dokumentų tvarkymo sunkumais. Turint omenyje, kad laiko veiksnys neretai yra pats svarbiausias, sprendžiant, kur atlikti operaciją, tai dažnai tampa svaria priežastimi nevykti gydytis į Lietuvą. Nors daugelis medicinos turistų teigia, kad konsulatai ir ambasados elgiasi geranoriškai ir stengiasi kaip įmanoma greičiau sutvarkyti reikalingiausius dokumentus, bet tai vis tiek išlieka viena pagrindinių kliūčių. Todėl yra siekiama įvesti vadinamąją medicinos vizą, kai įprastos vizos gavimo procedūros yra supaprastinamos ir palengvinamos. Taip pat reikia paminėti, kad jos išdavimu dažniausiai rūpinasi pati medicinos įstaiga, kurioje bus atliekamas gydymas, o pats išdavimas neužtrunka net 24 valandų. Be to, tokia viza leidžia pakartotinai atvykti į svetimą šalį ir yra išduodama ne tik pacientui, bet ir jį lydinčiam asmeniui arba šeimos nariui.

  Trūksta aiškios strategijos

  Medicinos ekspertai neturi vieningos nuomonės, kokią maksimalią naudą Lietuva galėtų uždirbti iš medicinos turizmo ir kiek ši ūkio šaka galėtų lemti teigiamą kitų sričių pokytį. Vis dėlto specialistai sutinka, kad Lietuva labiau turėtų orientuotis į Vakarų Europos valstybes ir iš ten prisivilioti kuo daugiau turistų. Pacientai iš senųjų Europos Sąjungos valstybių būtų geras indikatorius, kad Lietuvoje suteikiamų medicinos paslaugų kokybė yra pati aukščiausia. Kitas svarbus veiksnys, į kurį dėmesį atkreipia šios srities profesionalai, yra tai, kad Lietuvai būtų naudinga save pozicionuoti ne visose medicinos paslaugų srityse, o specializuotis keliose iš jų. Šiuo metu medicinos paslaugų spektras yra labai įvairus, pradedant sveikatos patikrinimu, ankstyva diagnostika ir baigiant odontologija, plastine chirurgija, kardiologija, akių chirurgija. Reikia paminėti, kad kai kurios valstybės, pavyzdžiui, Vengrija, turi labai aiškią medicinos turizmo viziją, nes specializuojasi odontologijos srityje. Šioje šalyje yra netgi ištisi odontologijos miesteliai. Tokia specializuota ir fokusuota strategija pasiteisino, nes daugelis medicinos turistų šią šalį žino kaip odontologijos valstybę. Tad panašia strategija galbūt reikėtų vadovautis ir Lietuvai? ■

 • ATGAL
  S.Darius ir S.Girėnas - tikrieji Lietuvos-Lenkijos santykių ambasadoriai
  PIRMYN
  Broliai Juškos. Degę meile Lietuvių kalbai...
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.