Kas slypi už „Horizonto 2020“? | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Kas slypi už „Horizonto 2020“?

 • Data: 2013-01-08
  Autorius: Raminta ŽŪSINAITĖ

  (Regis Duvignau/Reuters/Scanpix nuotrauka)

  Lygiai prieš metus Europos Komisija Parlamentui pateikė paketą priemonių, skirtų moksliniams tyrimams, inovacijoms ir konkurencingumui Europoje skatinti. Šioje programoje pirmą kartą į viena sutelkiamas visas ES mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimas, kuris bus vykdomas 2014–2020 metais.

  Programoje „Horizontas 2020“ ypač orientuojamasi į tai, kad mokslo laimėjimai virstų naujoviškais produktais ir paslaugomis, kadangi tai suteiktų daugiau galimybių verslui, todėl labiau skatintų smulkių ir vidutinių įmonių veiklą. Nemažiau svarbus programos tikslas yra menkiau išsivysčiusių regionų mokslinių tyrimų kokybės gerinimas. Programoje paprastinamos taisyklės ir procedūros naujiems mokslo tyrimų projektams, todėl mažinama administracinė našta turėtų pritraukti daugiau aukščiausio lygio mokslininkų ir įvairesnių novatoriškų įmonių.

  Išties derybos dėl šios programos buvo ilgos ir sudėtingos, Europos Parlamente buvo pateikta daugybė pataisų dėl mokslinių tyrimų principų, dėl įgyvendinimo ir finansavimo procedūrų, dėl dalyvavimo programoje taisyklių ir kt. Praėjus lygiai metams po šio programos projekto pateikimo, šių metų lapkričio pabaigoje EP Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitetas priėmė galutinę poziciją dėl programos „Horizontas 2020“. Būtų galima pasidžiaugti, kad didžiausiai Europos Parlamento Europos liaudies partijos (ELP) frakcijai pavyko apginti savo pozicijas diegiant programoje savo politikos prioritetus.

  Pirmiausia būtų galima paminėti ELP požiūrį į smulkias ir vidutines įmones, kurios dėl savo gebėjimo greitai ir efektyviai naujas idėjas transformuoti į sėkmingą verslą yra visų inovacijų varomoji jėga. Dėl aiškesnių taisyklių ir supaprastintų procedūrų smulkios ir vidutinės įmonės turės lengvesnę prieigą tapti programos dalyviais ir gauti atitinkamas išmokas.

  Taip pat programoje sukurtos skatinamosios priemonės padidinti pramonės šakų dalyvavimą moksliniuose tyrimuose. Ši sritis pastaruosius metus buvo gana apleista, todėl būtina buvo sukurti palankesnes sąlygas, kurios skatintų pramonę įsitraukti į inovacijų kūrimą.

  „Horizontas 2020“ bus viena svarbiausių programų, finansuosiančių aukštos kokybės mokslo tyrimus ir inovacijas. Šiuo metu Europa atsilieka nuo kitų žemynų aukštos kokybės mokslo tyrimų ir inovacijų srityje, todėl pagrindinis tikslas ir yra tapti konkurencingiems visame pasaulyje. Programoje sutelkti įvairūs stipendijų skyrimo fondai turėtų labiau skatinti įvairių sričių mokslininkus.

  Kadangi šiuo metu ypač griežtinamas ir karpomas Europos Sąjungos biudžetas ir siekiama kuo efektyviau naudoti ES lėšas, programa „Horizontas 2020“ nekartos kitų finansavimo programų, tokių kaip Sanglaudos fondai, o atvirkščiai, veiks kaip papildanti arba kompleksinė priemonė.

  Europos liaudies partijai taip pat pavyko pasiekti, kad būtų atmestas pernelyg ambicingas Europos Komisijos pasiūlymas nustatyti privalomą atvirą prieigą prie mokslinių publikacijų, tyrimų rezultatų ir duomenų. Buvo pasiektas susitarimas atskirti publikacijas ir mokslinių tyrimų rezultatus bei duomenis. Sutarta, kad prie tyrimų, kurie buvo finansuojami ES lėšomis, publikacijų bus suteikiama atvira prieiga, o tyrimų rezultatai turėtų būti platinami selektyviai, gerbiant duomenų apsaugą ir apsaugant komercines paslaptis.

  Ypač svarbi „Horizonto 2020“ programos dalis – mokslinių tyrimų, susijusių su žmogaus embrioninių kamieninių ląstelių panaudojimu, finansavimo aspektai. Europos Parlamento narys Algirdas Saudargas kartu su kitais kolegomis europarlamentarais teikė pataisas, kurias priėmus tyrimai su embrioninėmis kamieninėmis ląstelėmis būtų visiškai uždrausti. Nors priimant šią pataisą ir pritrūko kolegų palaikymo balsų, tačiau šiuo klausimu ir toliau išlaikyta ankstesnė ES pozicija, kad tyrimai, kuriuose naudojamos žmogaus embrioninės kamieninės ląstelės, negali būti finansuojami iš ES biudžeto lėšų. Vis dėlto išliko ir tam tikros išlygos, leidžiančios šiuos klausimus reguliuoti pačioms valstybėms narėms, remiantis nacionalinėmis teisės sistemomis.

  Prie šio klausimo neabejotinai dar kartą bus sugrįžta, jei šiuo metu daugelyje Europos Sąjungos valstybių vykstanti Europos piliečių iniciatyva „Vienas iš mūsų“ bus sėkmingai įgyvendinta, t. y. surinktas vienas milijonas iniciatyvos palaikymo parašų iš ne mažiau kaip septynių valstybių narių, ir Europos Komisija bus įpareigota svarstyti galimybę inicijuoti Europos Sąjungos teisės aktų pakeitimus taip, kad žmogaus embrioninių kamieninių ląstelių tyrimų finansavimas būtų visiškai uždraustas.

  Nuo kitų metų prasidės trišalės derybos tarp Europos Parlamento, Komisijos ir Tarybos dėl galutinio programos „Horizontas 2020“ teksto. Tikimasi galutinį sutarimą pasiekti 2013 metų birželį.

 • ATGAL
  LUX apdovanojimai - Europinio kino sklaidos viltis
  PIRMYN
  Atšalę Rusijos ir ES santykiai
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.