Korupcijos liūne skęstanti futbolo valdžia žada pokyčius | Apžvalga

Įžvalgos

 • Korupcijos liūne skęstanti futbolo valdžia žada pokyčius

 • Data: 2016-03-31
  Autorius: Linas Kojala

  2010 m. pabaigoje Tarptautinės futbolo federacijų asociacijos (FIFA) vadovui Seppui Blatteriui paskelbus, kad 2022 metų planetos pirmenybes surengs Kataras, kilo pasipiktinimas. Mažai kas manė, jog Kataro, dėl kurio klimato čempionatas pirmą kartą bus rengiamas žiemą, o ne vasarą, kandidatūra buvo tikrai geresnė nei favorite laikytų Jungtinių Amerikos Valstijų ar Pietų Korėjos.

  Ir vis dėlto tuo metu niekas negalėjo nuspėti, kokią didelę įtaką šis sprendimas turės visos FIFA ateičiai. 2016 m. S. Blatteris ne tik yra pašalintas iš FIFA vadovo pareigų, bet ir šešerius metus apskritai negalės užsiimti su tuo susijusia veikla; toks pats likimas laukė legendinio Prancūzijos futbolininko, Europos futbolo federacijų asociacijos (UEFA) prezidento Michelio Platini. Greta to – įtakingų asmenų suėmimai, teisminiai procesai ir nesibaigiantys kaltinimai korupcija.

  FIFA turi naują vadovą ir pradėjo reformų procesą. Klausimas, tik ar „labiausiai korumpuota pasaulio organizacija“ sugebės iš esmės pasikeisti.

  Praminti keliai

  FIFA yra ne tik korumpuota, bet ir galinga. 2015–2018 m. FIFA biudžetas, planuojama, sieks apie 5 milijardus dolerių, kurį sudaro pajamos už rinkodaros ir televizijos transliacijų teisių pardavimus. Didžioji dalis išlaidų teks 2018 metų pasaulio futbolo čempionato rengimui, taip pat futbolo plėtros rėmimui, bet planuojamas ir maždaug 100 milijonų dolerių pelnas, prisidėsiantis prie turimo 1,5 milijardo dolerių rezervo. Ne veltui Blatteris neseniai teigė, kad FIFA yra įtakingesnė nei bet kuri religija ar šalis, nes pasiekia 1,6 milijardo planetos gyventojų, paveikia mases žmonių ir sukuria emocijas.

  Didžiausias brangakmenis FIFA karūnoje – kas ketverius metus rengiamas pasaulio futbolo čempionatas. Skaičiuojama, kad 2014 metų pirmenybes Brazilijoje, kurios kainavo 14 milijardų dolerių, stebėjo maždaug pusė planetos gyventojų – 3,2 milijardo, dar 3,5 milijono apsilankė stadionuose. Todėl teisė rengti pasaulio čempionatą tampa kovos lauku, kurio teisėjai – viso labo 24 FIFA Vykdomojo komiteto nariai.

  Šios pareigos – neabejotinai labai pelningos. Anot tyrimų, kiekvienas komiteto narys gavo apie 1,5–2,5 milijono neskaidrių mokėjimų iš valstybių, norinčių surengti pirmenybes, atstovų. Galbūt tai lėmė netikėtus Rusijos ir Kataro pasirinkimus? Nubyra ir organizacijų vadovams: M. Platini už palankius sprendimus, neoficialiais duomenimis, gaudavo ir milijonus kainuojančių Pablo Piccaso paveikslų.

  Pokyčių metas?

  Naujuoju FIFA vadovu vasario pabaigoje tapo kitas šveicaras, 45 metų Gianni Infantino. Iki šiol UEFA generalinio sekretoriaus pareigas ėjęs teisininkas, kurį palaikė ir Lietuvos atstovai, lemiamame balsavime 115–88 įveikė Bahreino karališkosios šeimos atstovą Šeichą Salmaną bin Ebrahimą al–Khalifą. Pats šveicaras karjeros futbole niekada nėra siekęs.

  „FIFA pastaruoju metu patyrė sunkius laikus, tikrą krizę, bet tam atėjo pabaiga. Mums reikia įgyvendinti reformas, valdymo struktūrose įdiegti skaidrumo principus. Tą padarysime tik sunkiai dirbdami, būdami atsidavę ir koncentruodamiesi tik į patį gražiausią žaidimą – futbolą. Mes atkursime gerą FIFA įvaizdį“, – sakė G. Infantino.

  Skeptikai suskubo teigti, kad optimizmas yra gerokai perdėtas. Juk Infantino – ilgametis futbolo valdymo elito atstovas, negalėjęs nepastebėti korupcijos ir neskaidrumų apraiškų. Be to, jis Platini bendražygis, rinkimuose dalyvavęs tik todėl, kad prancūzui tai tą daryti buvo uždrausta – įrodyta, kad jis ir Blatteris buvo susiję interesų konfliktuose. Galiausiai naujasis FIFA vadovas iškart patikino nekeisiąs sprendimų suteikti 2018 metų pasaulio čempionato rengimo teisę Rusijai, o 2022-ųjų – Katarui.

  Aišku bent jau tiek, kad Infantino pareigas eis gerokai trumpiau, nei ėjo jo pirmtakai, kurių nuo 1974 metų tebuvo trys. Brazilas Joao Havelange‘as organizacijai vadovavo net 24 metus, o Blatteris – 17, tačiau nuo šiol FIFA vadovo ketverių metų kadencijų skaičius apribotas iki trijų.

  Pirmieji žingsniai

  Pirmieji FIFA sprendimai įkvepia saikingo optimizmo. Infantino neturėjo kitos išeities kaip tik sumažinti FIFA vadovo galias, mat Blatterio įtaka jau buvo spėjusi prilygti autoritariniam lyderiui. Visų pirma, FIFA Taryba, kurią vietoj 24 nuo šiol sudarys 36 nariai, pakeis Vykdomąjį komitetą ir decentralizuos sprendimų priėmimo procesą. Be to, kiekvieno aukščiausias pozicijas užimančio pareigūno, pradedant FIFA prezidentu ir baigiant sekretoriumi, atlyginimai taps vieši – iki šiol jie buvo slepiami po devyniais užraktais. Ir, visų svarbiausia, ateityje pasaulio čempionatą rengsiančią šalį rinks ne Vykdomasis komitetas, o Kongresas, kurį sudarys visų 209 FIFA narių, tarp jų ir Lietuvos, atstovai.

  Infantino taip pat žada rimtai svarstyti galimybę išplėsti planetos pirmenybių dalyvių skaičių nuo 32 iki 40 bei rengti jas ne vienoje šalyje, o regione. Be to, ketinama daugiau nei padvigubinti – nuo 2 iki 5 milijonų dolerių – finansavimą nacionalinėms federacijoms su futbolo plėtra susijusiems projektams ir įsileisti į futbolą daugiau naujausių technologijų. Šveicaras taip pat rodo asmeninį pavyzdį: į vieną pirmųjų posėdžių jis atvyko naudodamasis pigių oro linijų bendrovių paslaugomis.

  Kritikų tai neįtikina. Svarbiausia, jog nebuvo ryžtasi įkurti nepriklausomos išorinės stebėtojų organizacijos, kuri užtikrintų FIFA veiklos kontrolę ir skaidrumą. Stambūs futbolo rėmėjai jau viešai pareiškė, jog be tokio sprendimo realios permainos susidurs su sunkumais. Be to, vien jau faktas, kad S. Blatteris palaikė G. Infantino kandidatūrą, kai kuriems skeptikams yra pakankamas įrodymas, jog naujasis FIFA vadovas netaps tikruoju reformatoriumi.

  Lietuva tikisi pozityvių poslinkių

  Pokyčiai FIFA sutapo su pasikeitimais ir Lietuvos futbolo federacijoje. Ilgametį jos prezidentą Julių Kvedarą, kuriuo ne kartą domėjosi teisėsaugos institucijos, sausio mėnesį pakeitė anksčiau generalinio sekretoriaus pareigas ėjęs Edvinas Eimontas. Jis kaip ir G. Infantino žadėjo pokyčius bei kitokį LFF veidą, todėl parama šveicarui nestebina.

  „Naujasis prezidentas yra labai stiprus. Vien faktas, kad jis prieš penkis mėnesius net nesvarstė kandidatuoti, pasako labai daug. Jis turėjo vos keturis mėnesius įtikinti skirtingų žemynų futbolo federacijas savo idėjomis, tapti populiariausiu ir būti išrinktas prezidentu, – futbolas.lt portalui minėjo E. Eimontas. – Gianni Infantino programoje yra išskirtas noras suintensyvinti veiklą įvairiuose regionuose. Nesakau, kad dabar yra blogos sąlygos, tačiau tikiuosi, jog bus dar geresnės. Be abejo, yra toks svarbus aspektas, kaip finansiniai resursai programoms. Pavyzdžiui, dirbtinių dangų aikščių projektai. Šiandien mes turime dvidešimt tris paraiškas, tačiau visų įgyvendinti paprasčiausiai neturime galimybių. Su papildoma FIFA pagalba sugebėtume išplėsti šio projekto apimtis.“

  Įdomu ir tai, kad su naujomis pareigomis G. Infantino pasveikino ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas: „Esu įsitikinęs, kad jūsų profesionali patirtis, organizacinis potencialas ir kūrybiškumas padės sustiprinti FIFA pozicijas pasaulyje. Rusija yra pasirengusi tęsti konstruktyvų bendradarbiavimą su FIFA, ypač rengiantis 2018 metų čempionatui.“

 • ATGAL
  Trečiasis pasaulinis karas: ar pagrįstos pranašystės?
  PIRMYN
  Ekskomunistinės partijos lietuvoje ir lenkijoje: panaši pradžia, skirtinga pabaiga?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.