Valstybės naujienos

 • Laba diena, ministre, aš turiu jums „zadanija“

 • Institucijos: Vyriausybė, Ministerijos
  Data: 2016-03-30
  Autorius: Gytis Žakevičius

  Lietuvą sudrebino dar vienas politinis skandalas. Abejingų nepaliekanti Vijūnėlės dvaro istorija sukrėtė visuomenę savo įžūlumu, korupciniu pobūdžiu ir melo apraiškomis. Nors po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo prabėgo jau 26 metai, tačiau iš paviešintos istorijos aiškėja, kad valdančioji dauguma ir toliau reikiamus nutarimus bei įstatymus priima telefoniniais pokalbiais, vandens parkuose, pirtelėse ar medžioklėse. Niekam nekyla abejonių, kad tiek aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas, tiek Druskininkų meras Ričardas Malinauskas, tiek ir juos dangstantis premjeras Algirdas Butkevičius negina viešojo intereso, o valstybės progreso siekimas nusileidžia siauriems partiečių interesams.

  Selektyvaus teisingumo Vyriausybė

  Įstatymai Lietuvoje, kaip ir kitose demokratiškose valstybėse, yra taikomi visiems vienodai. Na, bent jau taip galima buvo manyti iki Vijūnėlės dvaro istorijos. Šio skandalo kulminacija tapo paviešinti privatūs telefoniniai pokalbiai tarp aplinkos ministro K. Trečioko ir Druskininkų mero R. Malinausko. Iš pokalbių turinio nesunkiai galima suprasti, jog Druskininkų meras darė spaudimą aplinkos ministrui, kad šis teiktų priimti norimą Vyriausybės nutarimo pataisą. R. Malinauskas buvo išties susirūpinęs, nes Vijūnėlės dvaro statybos nebuvo įteisintos, kitaip tariant, buvo vykdytos nelegaliai, neturint tam statybos leidimų. Šis dvaras greičiausiai ir būtų likęs nelegalus, nes Generalinė prokuratūra jau buvo padavusi Druskininkų savivaldybę ir dvaro statytojus į teismą. Teismo sprendimas būtų buvęs negailestingas – nugriauti nelegalius statinius. Taip Lietuvoje jau yra buvę ne vieną kartą. Tačiau Vijūnėlės dvarą išgelbėjo skubos tvarka parengtas ir priimtas Vyriausybės nutarimas, kuris panaikina iki tol Lietuvoje galiojusias apsaugines kurortines zonas. Beprecedentis atvejis, kai dėl vieno žmogaus dvaro likimo yra keičiami visai Lietuvai galiojantys Vyriausybės nutarimai. Neatsitiktinai Druskininkų meras R. Malinauskas politikos užkulisiuose vadinamas „Druskininku caru“.

  Priėmus šį Vyriausybės nutarimą, Vijūnėlės dvaras atsidūrė nebe kurortinėje zonoje, nes tokių kurortinių zonų Lietuvoje neliko. Tad Vyriausybė, panaikindama kurortines zonas, panaikino ir priežastį, dėl kurios Vijūnėlės dvaro statyba buvo nelegali. Vilniaus miesto apylinkės teismas, kaip ir galima buvo tikėtis, priėmė teigiamą nuosprendį Druskininkų mero istorijoje – Vijūnėlės dvaras pastatytas teisėtai. Ir nors šios istorijos dalyviai bando teisintis, kad šis Vyriausybės nutarimas tiesiogiai liečia dar apie 20 tūkst. sklypų ir pastatų, tačiau viena yra aišku, šis Vyriausybės nutarimas iš esmės buvo inicijuotas ir įgyvendintas dėl vieno žmogaus dvaro.

  Šis beprecedentis atvejis Lietuvos teisėkūros istorijoje gerai parodo, kad Vyriausybė dėl savo narių yra pasirengusi padaryti viską, net ir įteisinti neaiškios kilmės statybas ar panaikinti nuo 1992 metų galiojusias kurortines apsaugos zonas, kurios buvo skirtos gamtai apsaugoti ir viešajam interesui nuo nepamatuotų statybų apginti. Gaila, tačiau nuo šiol statyti dvarus buvusiose kurortinėse zonose bus leidžiama. Toks Vyriausybės sprendimas iš esmės atriša rankas statyti namus paežerėse ar paupiuose. Belieka tikėtis, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl šio Vyriausybės nutarimo, kuris akivaizdžiai tarnauja siauram žmonių ratui, o ne viešajam interesui.

  Apsimelavęs aplinkos ministras

  Aplinkos ministras K. Trečiokas nuo pat skandalingos istorijos pradžios prisiekinėjo, kad jam niekas spaudimo nedarė ir kad Aplinkos ministerijos projektas dėl kurortinių zonų panaikinimo, kuris vėliau buvo Vyriausybės priimtas, gimė savaime. Negana to, ministras teigė, kad su Druskininkų meru R. Malinausku prieš minėto projekto parengimą iš viso nebuvo kalbėjęs, jau nekalbant apie tai, kad nežinojo apie vykstantį teismo procesą dėl Vijūnėlės dvaro likimo. Galbūt visuomenė ir būti likusi susiskaldžiusi ir patikėjusi ministro žodžiais, jeigu ne paviešinti telefoniniai pokalbiai. Juose aiškiai girdėti, kaip Druskininkų meras prašo aplinkos ministro skubiai paruošti nutarimo projektą, nes jį spaudžia teismas. Meras ne tik be užuolankų kalba apie savo problemas, atvirai prašo ministro pagalbos, bet ir kviečia jį į Druskininkų vandens parką. Be to, po skubiai Aplinkos ministerijos parengto Vyriausybės nutarimo projekto meras į ministrą kreipiasi trumpąja tekstine žinute ir padėkoja ministrui už pagalbą ir tarpininkavimą.

  Tačiau ir paviešinus pokalbių išklotines, aplinkos ministras ginasi ir teigia viešai nemelavęs. Ministras tokios pačios nuomonės laikėsi ne tik kalbėdamas žiniasklaidoje, bet ir duodamas parodymus Seimo Antikorupcijos komisijai. K. Trečiokas vis dar sako, kad jam Druskininkų meras neskambino, spaudimo dėl nutarimo projekto nedarė ir jo neskubino greičiau teikti projektą Vyriausybei svarstyti. Ir šiuos savo parodymus ministras patvirtino savo parašu. Atrodo, kad pradėjęs meluoti ministras negali sustoti, o jo įrodinėjimai, kad juoda yra balta, o balta – juoda, vis labiau primena cirko pasirodymą.

  Nei tvarkos, nei teisingumo

  Aplinkos ministrą K. Trečioką delegavusi partija „Tvarka ir teisingumas“ nuo pat skandalingos istorijos pradžios užėmė gana keistą gynybinę poziciją. Jau vien partijos skambus pavadinimas sufleruoja, kad ši politinė organizacija turėtų mūru stoti už teisybę ir be jokio delsimo parodyti duris apsimelavusiam ministrui. Deja, skambus partijos pavadinimas yra nieko nelemianti frazė, nes šios politinės partijos vadovas Rolandas Paksas stojo ginti partijos deleguoto ministro.

  Visgi toks „tvarkiečių“ elgesys Vijūnėlės dvaro skandale buvo nuspėjamas. Priešingai, būtų buvę keista, jeigu ši politinė partija būtų pripažinusi nederamą aplinkos ministro elgesį ir pareikalavusi iš ministro politinės atsakomybės. Kad partija „Tvarka ir teisingumas“ ir toliau dangstys vis toliau į melo liūną klimpstantį ministrą, galima buvo nuspėti iš visai neseniai praūžusio kito skandalo, kurio centre atsidūrė pats partijos pirmininkas R. Paksas ir „Lietuvos ryto“ vyriausiasis redaktorius Gedvydas Vainauskas. Tada Europos Parlamento narys buvo įtariamas paėmęs 15 tūkst. eurų kyšį iš G. Vainausko už galimą poveikio padarymą.

  Šios istorijos atomazga buvo partijos „Tvarka ir teisingumas“ narių protesto akcija prie Generalinės prokuratūros prokuroro Irmanto Mikelionio namų. Prokuratūra jau kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, kad ši įvertintų Seimo narių Petro Gražulio, Kęsto Komskio ir Valdo Vasiliausko veiksmus ir ar šie neprieštarauja Lietuvos įstatymams. Taip pat neatmetama galimybė, kad prokuratūra kreipsis į teismą dėl prokurorui daromo spaudimo, trukdymo dirbti savo darbą ir šeimos narių bauginimo. Kaip teigiama, piketas buvo surengtas prie prokuroro namų, kuriuose gyvena prokuroras su šeima ir jo nepilnamečiai vaikai.

  Prokuratūra griežtai pasisakė, kad nesitaikstys su politikų siekiu daryti spaudimą ir kištis į prokuratūros darbą. Už trukdymą prokuroro veiklai Baudžiamajame kodekse yra numatyti viešieji darbai, bauda arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

  Atrodo, kad aplinkos ministras iki paskutiniosios bandys toliau meluoti bei visaip išsisukinėti. Visgi net ir beviltiškiausioje situacijoje galima apkaltinti aplinką.

  Dvejojantis premjeras

  Kai Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareikalavus iš Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus principingumo, pastarasis, kaip jau tapo įprasta, į pagalbą pasitelkė ekspertų komandą. Vyriausybės kanceliarijos Teisės skyriaus specialistams buvo pavesta nustatyti, ar aplinkos ministras melavo. Keistai atrodo, kai premjeras pats negali adekvačiai įvertinti savo Vyriausybės ministro poelgių ir nustatyti, ar jie sutampa su viešais pasisakymais. Negana to, premjeras pažadėjo, kad, ekspertams nustačius, jog aplinkos ministras melavo, jis bandys įkalbėti ministrą atsistatydinti, o šiam nesutikus, teiks Prezidentei prašymą dėl aplinkos ministro atstatydinimo. Premjeras yra pasirengęs bausti aplinkos ministrą už neskaidrią politiką, o kita skandalo pusė – Druskininkų meras, atrodo, iš balos išlips sausas. Vertėtų ne­pamiršti, kad Druskininkų meras R. Malinauskas yra Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas.

  Atrodo, kad ši Vyriausybė ir toliau meluos, neigs akivaizdžius dalykus ir taikys dvigubus standartus. Belieka tikėtis, kad apsimelavęs aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas bus atstatydintas iš pareigų apkaltos proceso tvarka. ■

 • ATGAL
  Ketveri kosmetinių švietimo reformų metai
  PIRMYN
  Atlyginimai Lietuvoje sparčiai kyla tik penktadaliui
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.