Lietuva – NATO procesų epicentre | Apžvalga

Įžvalgos

 • Lietuva – NATO procesų epicentre

 • Data: 2012-06-20
  Autorius: Kalbino Česlovas Iškauskas

  Rasa Juknevičienė. (Nuotrauka iš KAM archyvo)

  Gegužės pradžioje, dar tik laukiant NATO viršūnių susitikimo, pakalbinome krašto apsaugos ministrę Rasą JUKNEVIČIENĘ.

  Mes kalbamės svarbiomis dienomis – per Antrojo pasaulinio karo pabaigos ir Pergalės metines. Bet klausimas toks: kaip tarp partijų buvo pasirašytas Gynybos susitarimas ir ką jis reiškia?

  Kelias į šį susitarimą tikrai nebuvo trumpas. Dar 2009 m. buvom parengę tokį susitarimą. Tačiau tuomet vyko ilgos diskusijos, abejonės, politinė kova, nebuvo rodomas vieningumas, tačiau, matyt, atėjo metas, kai politikai suvokė, jog mūsų narystė NATO, kai visa Europa yra didelėje bėdoje dėl gynybos biudžetų, o Lietuva išsiskiria ypač mažu biudžetu, mus įpareigoja imtis priemonių. Tai ne tik krizės pasekmė, o nuo įstojimo į NATO vykstantis procesas, kuris ir atvedė į šią dieną. Kita vertus, mes esame NATO ir ES paribyje, vykstantys procesai šalia mūsų – Karaliaučiaus kraštas – Rusijos karinė reforma juda link vakarinių sienų, – visa tai duoda daug peno pamąstymui. Štai tokiam kontekste vyko pokalbiai, juose dalyvavo daug žmonių, institucijų – Seimas, jo komitetai, Ministro Pirmininko tarnyba. Ir tie pokalbiai davė rezultatą.

  Ar tai Jums teikia vilties, kad krašto apsaugai bus duota 2 proc. bendrojo vidaus produkto?

  2 proc. dar labai toli… Reikia žinoti, kokia tai piniginė išraiška. Norint turėti tuos du procentus, kai tokia situacija ekonomikoje ir toks mūsų BVP, reikėtų iškart pridėti 2 mlrd. litų. Tai milžiniška suma nepritekliaus sąlygomis. Todėl kalbama apie nuoseklų augimą pagal ekonomines išgales, nes yra ir kitų spręstinų problemų, tarp jų svarbiausias – biudžeto deficito klausimas, juk tai irgi mūsų saugumas. Kalbama apie protingą didinimą, bet Gynybos susitarime kalbama ir apie lėšų panaudojimo kryptis – kaip tie pinigai bus leidžiami. Skirti pinigų ir juos leisti bet kaip nėra mūsų tikslas. Jie turi būti leidžiami būtent gynybai, o ne kitiems dalykams. Ne švaistyti pinigus, o skirti toms sritims, kur labiausiai reikia, – štai kur esmė. Tad ir susitarime akcentuota, kad viską reikia orientuoti į mūsų teritorijos gynybą, o ne šalutinį finansavimą.

  Vyks NATO susitikimas Čikagoje. Kokia Lietuvos misija ten?

  Iš tikrųjų mes turime savo atsakomybės ribas. Narystė mus įpareigoja būti demokratine, prognozuojama, ekonomiškai besivystančia valstybe prie Baltijos jūros, tad yra svarbių klausimų ir mums. Vienas iš jų – susijęs su Afganistanu, kas bus ten, kai 2014 m. baigsis koviniai veiksmai, kai pasitrauksime, kad nenublokštume šalies atgal į Talibano laikus. Antra, bus kalbama kita mums rūpima  tema – apie bendrus NATO pajėgumus, apie „išmaniąją“ gynybą, kad grėsmės metu išlaikytume pajėgumus, kad NATO apgintų savo teritoriją. Tam rengiami pajėgumų projektai. Kitas mums ypač svarbus klausimas – oro policijos misija Baltijos šalyse. Vienas iš svarbiausių klausimų, rūpintis ir Lietuvai, – priešraketinė gynyba. Neseniai Rusija surengė konferenciją Maskvoje ir pasakė, kad nori bendros PRGS (priešraketinės gynybos sistema – red. p.), kitaip sakant, nori pasidalyti Europą teritorijomis kaip 1939 metais, o Lietuva vėl įeitų į Rusijos ginamą zoną. Tai nepriimtina nei NATO, nei mums. Tai stabdo bendradarbiavimą. Taigi NATO turėtų priimti dar vieną sprendimą dėl PRGS. Pirmasis buvo aprobuotas Lisabonoje prieš porą metų, kad NATO pradės diegti konkrečią PRGS infrastruktūrą, kuri dengtų visą Europą. Būtent ši gins savo nares. Yra ir kitų viršūnių susitikimo dalykų – viešoji dalis, deklaracijos, susitarimai, kurie nebus viešinami, nes tai sprendimai, kuriuos Aljansas turi priimti savo viduje.

  Dėkoju už pokalbį.

  Interviu parengtas internetinės TV laidai „Savaitės pjūvis“

  (www.penki.lt) gegužės 9 d.

 • ATGAL
  NATO susitikimas Čikagoje: stiprus lietuviškasis dėmuo
  PIRMYN
  Kokią ašį vėl lipdo Maskva?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.