Įžvalgos

 • Linas Kojala - 90 sekundžių apie politiką

 • Data: 2016-12-07
  Autorius: Linas Kojala

  Noopy420, www.wikimedia.org

  Politologas Linas Kojala asmeninėje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pradėjo naują video projektą „90 sekundžių apie politiką“, kurio tikslas – trumpai, aiškiai bei sukaustant žiūrovo dėmesį mažiau nei dviems minutėms aptarti svarbiausias tarptautinės bei vidaus politikos aktualijas. Kalbėdamas tiesiogiai į kamerą, savo paskyroje L. Kojala spėja papasakoti apie tris, jo nuomone, svarbiausius aktualius įvykius, pateikdamas lakoniškas išvadas bei pastebėjimus.

  Idėjos esmė yra pasiekti tuos žmones, kurie neturi pakankamai laiko skaityti bei gilintis į politinius procesus, tačiau nori suvokti bent jau tendencijas ar svarbiausias aktualijas.

  Žurnalas „Apžvalga“ pristato tekstinę šio projekto versiją.

  Donaldas Trumpas išrinktas JAV prezidentu. Paneigdamas visas išankstines prognozes, D. Trumpas prezidento rinkimų kovoje įveikė Hillary Clinton. Įdomu tai, jog pergalės nesitikėjo ir verslininko patarėjai, kurie rinkimų naktį galimybes iškovoti pergalę vertino vos 30 proc. Visgi D. Trumpas sėkmingai išnaudojo savo stipriąsias puses, ypač siūlymus drastiškai keisti ekonominę kryptį bei pasiūlyti realią alternatyvą ilgamečiams politikams. Tai leido jam sėkmingai varžytis net ir toje rinkėjų kategorijoje, kur tikėjosi laimėti H. Clinton – pvz., tarp ispanakalbių ir afroamerikiečių. Nors abejose šiose grupėse D. Trumpas pralaimėjo, skirtumai nebuvo tokie dideli, kad išgelbėtų demokratų kandidatę. Beje, įdomu tai, jog H. Clinton visgi surinko daugiau balsų – galutinėje rikiuotėje ji pranoko D. Trumpą maždaug 600 tūkst., tačiau pralaimėjo rinkimus, nes respublikonui pasisekė didesniame skaičiuje valstijų.

  Didžioji Britanija lieka Europos Sąjungoje. Nors referendumas dėl Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES įvyko dar vasarą, šalis ir toliau lieka ES nare. Be to, nėra aišku, kada realiai prasidės jos išstojimo procesas: premjerė Theresa May skelbė, kad derybas su ES dėl narystės nutraukimo inicijuos iki 2017 metų balandžio, tačiau terminas gali būti nukeltas. To priežastis – britų Aukštojo teismo sprendimas, nurodęs, kad vyriausybė negali pradėti derybų be parlamento sutikimo. Tikėtina, kad jo gali tekti palaukti, nes prieš balsavimą didesnė dalis parlamento narių apskritai pasisakė už tai, kad Didžioji Britanija liktų ES. Tiesa, menkai tikėtina, kad jie priešinsis visuomenės valiai, nors referendumas oficialiai buvo tik patariamasis. Tai reikš ir faktą, jog tūkstančių lietuvių, gyvenančių ir dirbančių Didžiojoje Britanijoje, ateitis liks neaiški. Vyriausybė teigė, kad jų statusas (ypač gyvenančiųjų daugiau nei 5 metus) nesikeis, bet garantijų nėra duodama.

  Moldovos prezidento rinkimus laimėjo prorusiškas kandidatas Igoris Dodonas. Pirmi per 16 metų tiesiogi­niai prezidento rinkimai Moldovoje baigė­si buvusio komunisto, socialistų lyderio I. Dodono pergale prieš pro-europietišką poziciją gynusią Maią Sandu – 52 proc. prieš 48 proc. I. Dodonas kampanijos metu kalbėjo, jog šalis turėtų nutraukti Asociacijų susitarimą su ES bei suartėti su Rusija, o gal net ir pripažinti Krymo aneksiją. Tiesa, vargu, ar tai jis pavers praktika, mat prezidentas Moldovoje yra simbolinė figūra. Kita vertus, akivaizdu, jog valstybės politikos kryptis taps vis labiau neaiški, nes tų politikų, kurie nori integruotis į ES, ir tų, kurie siekia narystės Rusijos Eurazijos sąjungoje, yra praktiškai po lygiai. ■

 • ATGAL
  Švietimas: tarp realybės ir pokyčių priešaušrių?
  PIRMYN
  JAV ir Kinijos varžybos - naujas valiutų karas
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.