LUX apdovanojimai – Europinio kino sklaidos viltis | Apžvalga

Vieningoji europa

 • LUX apdovanojimai - Europinio kino sklaidos viltis

 • Temos: Kultūra
  Data: 2012-12-18
  Autorius: Vaida Stundytė

  Europarlamentarai išrinko LUX kino apdovanojimo, siekiančio platinti žinią apie europinį kiną ir skatinti diskusijas apie europines vertybes ir socialines problemas, filmą nugalėtoją. Juo tapo bendras italų-prancūzų produktas – Andrea Segre filmas “Shun Li ir Poetas”. ES 2012/ Europos Parlamento nuotrauka.

  Kanuose dalinamos palmių šakelės, Berlyne – lokiai, Venecijoje – liūtai, o Briuselyje – Babelio bokšto (kiek ironiška – žinant šio bokšto likimą…) įkvėptos LUX prizo statulėlės, kuriomis Europos Parlamentas pagerbia geriausio europinio kino, iliustruojančio europines vertybes, Europos kultūrų įvairovę bei eurointegraciją, režisierius.

  Europos Parlamento LUX kino apdovanojimai buvo įsteigti 2007 m., tikint, kad kinas, kaip populiari, visiems prieinama ir visų kartų žmones pritraukianti masinės kultūros priemonė, gali būti idealiai tinkamas atspindėti Europą ir jos ateitį bei skatinti diskusijas šia tema. Todėl LUX kino apdovanojimai orientuojasi į filmus, kurie pateikia bei analizuoja politines ir socialines šiandienės Europos problemas, europinių tradicijų įvairovę, Europos integracijos procesą bei prisideda kuriant stipresnį europinį identitetą. Taigi paprastai į LUX premiją pretenduojančiuose filmuose nagrinėjamos tokios temos, kaip imigracija, integracija, skurdas, minties ir išraiškos laisvė, smurtas prieš moteris.

  Kasmet pradinei atrankai filmus siūlyti gali 17 kino pasaulio profesionalų (prodiuserių, platintojų, kino operatorių, festivalių direktorių ir kino kritikų), paskirtų Europos Parlamento Kultūros ir švietimo komiteto, taip pat Europos Parlamento nariai ir kino profesionalai. Minėta 17 narių komisija iš visų pretenduojančių filmų atrenka dešimt filmų, iš kurių vėliau išrenka tris kandidatus gauti LUX kino apdovanojimą. Filmo nugalėtojo rinkimai yra Europos Parlamento pareiga, t. y. visi 754 europarlamentarai išreiškia savo valią, savo balsus atiduodami už labiausiai iš trijų finalininkų patikusį filmą. Buvęs Europos Parlamento vicepirmininkas Stavros Lambrinidis teigė, kad į LUX kino apdovanojimą pretenduojantys filmai lavina ne tik publiką, bet ir pačius Europos įstatymų leidėjus, kadangi perskaityta ataskaita, pavyzdžiui, apie imigraciją pasiekia europarlamentarų protus, tačiau filmas gali paliesti jų širdis ir atnešti pokyčių būsimoje politikoje.

  Kai Europos Parlamente buvo kuriama LUX kino apdovanojimų koncepcija, buvo nuspręsta dėmesį sutelkti į filmų sklaidą, kadangi buvo tikima, jog tai yra bene pagrindinė europinio kino problema. Skirtingai negu didžia dalimi suvienyta Šiaurės Amerikos kino rinka, Europos šalių kino pramonė patiria didelių organizacinių ir ekonominių sunkumų, kurie dar labiau gilėja dėl kalbų barjero. Dėl šios priežasties LUX kino apdovanojimo laimėtojas negauna tiesioginės piniginės premijos, tačiau Europos Parlamentas apmoka to filmo subtitravimą į 23 oficialias ES kalbas ir jo pritaikymą žiūrovams, turintiems klausos ir regos sutrikimų. EP taip pat finansuoja laimėjusio filmo 35 mm kino juostoje gamybą kiekvienai šaliai narei.

  Pretendentais laimėti 2012 metų LUX kino premiją buvo Bence Fliegaufo filmas „Tai tik vėjas“ („Csak a szél“, Vengrija, Vokietija, Prancūzija), Andrea Segre filmas „Shun Li ir Poetas“ („Io sono Li“, Italija, Prancūzija) bei Miguelio Gomeso „Tabu“ (Portugalija, Vokietija, Prancūzija, Brazilija). Šįkart sėkmė nusišypsojo italų režisieriui Andrea Segre ir jo filmui „Shun Li ir Poetas“. Filme pasakojama kinų imigrantės Shun Li ir slavų žvejo, pravarde „Poetas“, draugystės istorija, kuri, pasak filmo režisieriaus, yra tikras Italijos visuomenės atspindys. Shun Li dirba tekstilės fabrike Romos priemiestyje tam, kad galėtų gauti dokumentus ir į Italiją atsivežtų savo aštuonmetį sūnų. Ji netikėtai yra perkeliama į nedidelį Chioggia miestelį dirbti padavėja mažame bare. Bepi, slavų žvejys, yra nuolatinis šio baro klientas. Dėl Shun Li ir Bepi draugystės yra nepatenkinta tiek Chioggia miestelio kinų bendruomenė, tiek vietiniai italai. Jie kišasi į šią naują dviejų žmonių kelionę greičiausiai tiesiog iš baimės. Režisierius A. Segre teigė šiuo filmu siekęs, kad žmonės daugiau sužinotų apie imigrantų gyvenimą, kadangi, pasak jo, kai sužinome daugiau apie kitus ir jų gyvenimo būdą, – tam reikia daug drąsos, – atrandame kitokią savo asmenybės pusę.

  Taigi LUX kino apdovanojimai tampa europinių filmų produkcijos kokybės ženklu. Šią kino premiją laimėję filmai ne kartą susilaukė didžiulio pasisekimo tiek pačioje ES, tiek už jos sienų. Džiugina tai, kad dėl šių apdovanojimų plačiajai auditorijai prieinami tapo filmai, kuriuos kitaip būtų atradęs ar pamatęs vos vienas kitas žmogus. ■

 • ATGAL
  Dviejų tautų bendrystė: apie Lietuvos-Vengrijos forumą
  PIRMYN
  Kas slypi už „Horizonto 2020“?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.