Mūsų kertinis akmuo – bendruomenė | Apžvalga

Įžvalgos

 • Mūsų kertinis akmuo – bendruomenė

 • Data: 2014-10-28
  Autorius: Tadas Bruzgulis

  Tadas Bruzgulis (Nuotrauka iš asmeninio T. Bruzgulio archyvo)

  Artėjant 2015 metų savivaldybių tarybų bei merų rinkimams, vis dažniau girdime diskusijas apie tai, kokios valdžios mums reikia, kokiais ekonominiais argumentais turi būti grįstas mūsų kelias į šiuolaikinį, skaidresnį ir klestintį Vilnių. Miestas turi daug probleminių sričių ir vienos ar kitos srities išskyrimas niekada nebus sąžiningas užmirštos srities atžvilgiu. Svarbu numatyti konkrečius receptus ydoms taisyti, tačiau kur kas reikšmingiau pasirinkti patikimos ir principingos politinės jėgos kryptį, kuri suprastų bendruomenėje kylančias problemas ir kurios vertybinis pamatas atitiktų bendruomenės poreikius. Rinkimai yra iššūkis ne tik rinkėjui, trokštančiam išsirinkti geriausiai jo interesus atstovaujantį kandidatą, bet ir išmėginimas politikui, ieškančiam kelio į piliečio širdį. Šiandien mums kaip niekada trūksta atsakingos ir principingos politikos su aiškiai įvardintomis vertybėmis ir kurios programa gali būti nuosekliai vykdoma ir vesti link rinkėjo lūkesčių pateisinimo.

  Svarbiausias iš visų poreikių

  Žmogus turi daug lūkesčių ir poreikių. Vieniems svarbus švietimas, kitiems – sveikatos apsauga, kiemo duobės, namų renovacija, viešasis transportas, transporto spūstys ir t.t. Ir tai, anot amerikiečių psichologo Abrahamo Maslow, tėra tik dalelė troškimų, kuriuos galime aptikti poreikių piramidėje. Daugelis jų gali būti įgyvendinti tik bendruomenėje, kurioje mes atrandame save ir kurios svarbiausia dalis yra šeima. Bendruomenės sprendimai turi būti pagrindas, sprendžiant su ja susijusius strateginius saugumo, švietimo, sveikatos ir socialinės apsaugos bei kitus klausimus. Mes privalome stiprinti savo bendruomenes ir puoselėti jose kaupiamą išmintį. Dar politikos teoretikas Edmundas Burke‘as yra pastebėjęs bendruomenės gyvybės grandinės svarbą ir įamžinęs tai vieno­je kertinių savo minčių: „Kadangi tokios partnerystės tikslo negalima pasiekti per daugelį kartų, ji tampa ne tik gyvųjų partneryste, bet ir gyvųjų, mirusiųjų bei tų, kurie turės gimti, partneryste“. Išlaisvinę žmogų iš bendruomenės konteksto, gausime ne laisvę ir teises, bet beveidę minią, su daugybe iššūkių ir be visus vienijančio tikslo.

  Kertinis akmuo

  Visa ko pagrindas yra šeima. Pirmieji vaiko auklėtojai ir ugdytojai yra tėvai. Mūsų visuomenėje tėvų svarba mokyklų atžvilgiu kartais nustumiama į antrą eilę tiek tų pačių tėvų, tiek kartais pačios sistemos. Todėl svarbu grįžti prie šio priminimo, kad pirmi vaikų auklėtojai yra tėvai. Vėliau seka likusi aplinka, kurioje susiduriame kasdien. Labiausiai šeimai gali padėti šeima, nes tik jie realiuose santykiuose keičiasi tikrove.

  Valstybė taip pat turi pareigą auklėti ir ugdyti vaikus. II Vatikano Susirinkimo dokumente „Gravisimus educationis“ („Didi auklėjimo svarba“) apie šią valstybės pareigą yra rašoma: „Valstybė privalo įvairiopai rūpintis jaunimo auklėjimu, saugoti tėvų bei kitų auklėtojų teises ir pareigas bei jiems padėti. Kai kitų bendruomenių pastangos yra nepakankamos, vadovaujantis subsidiarumo principu, imtis auklėjimo darbo, suprantamai atsižvelgiant į tėvų pageidavimus. Be to, kai reikalauja bendroji gerovė, steigti mokyklas ir institutus.“

  Nepamirškime

  Prieš kiekvienus rinkimus atsakingai permąstykime, kokių vertybių reikia mums, mūsų artimiausiai aplinkai, mūsų visuomenei. Privalome aiškiai įsivardinti, kokio tikslo siekiame ir kokiomis vertybėmis vadovaujamės. Jei to nepadarysime, jei bandysime teigti, kad vertybės reliatyvios, kad kiekvienas pagal save ir sau nustato, kas yra vertybė, arba jei leisime manipuliuoti vertybių pavadinimais, tai kažkas kitas už mus nustatys mūsų visuomenės vertybes.

  Būkime atsakingi ir neabejingi.

  Autorius yra TS-LKD „Lietuvos krikščionių demokratų bendrijos“ Vilniaus skyriaus pirmininkas

 • ATGAL
  Nevaldomo pasaulio link?
  PIRMYN
  Vakarams Artimieji Rytai – grėsmė, o Rusija – ne?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.