Naujasis Trejetas trauks nelengvą Europos „vežimą“ | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Naujasis Trejetas trauks nelengvą Europos „vežimą“

 • Data: 2013-02-26
  Autorius: Raminta Žūsinaitė

  Nuo 2013 m. pradžios 18 mėnesių ES „vežimą“ tempti patikėta Airijai, Lietuvai ir Graikijai Agnės Pėčaitės-Stankevičienės piešinys

  Apie šių metų liepos 1 dieną prasidėsiantį Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai jau kalba visa lietuviška žiniasklaida. Startą naujam pirmininkavimo Trejetui davusi Airija už vairo stoja su didelėmis ambicijomis ir tikslais, tad Lietuvai teks nemažas iššūkis pasirodyti taip pat gerai, kaip jau septintąkart pirmininkaujančiai Airijai.

  Kipro sėkmė

  Šaliai baigus pirmininkauti įprasta diskutuoti, kiek ta šalis iš tiesų pasiekė per savo pirmininkavimo pusmetį: kiek susitarimų pasiekta jos jėgomis, o kiek tai buvo nuo šalies nepriklausomi išoriniai veiksniai. Kitaip tariant, ar tam tikri procesai jau nebuvo savaime pribrendę . Tačiau „nueinantis“ Kipras gana aiškiai pademonstravo savo laimėjimus ir pozityvius rezultatus, nors iš jo pirmininkavimo nebuvo daug tikimasi, nes tai mažytė valstybė, turinti labai nedidelį valstybės tarnautojų skaičių ir dar mažesnį diplomatinį korpusą. Tiesą sakant, net patys kipriečiai nerimavo, ar pavyks įgyvendinti pirmininkavimo reikalavimus. Tačiau rezultatai buvo gana įspūdingi. Vis dėlto daugumą reikšmingų Kipro laimėjimų šiek tiek aptemdė šios šalies nesugebėjimas suderinti smarkiai skirtingų ES valstybių narių požiūrių į 2013 metų ES biudžeto išlaidas ir susitarti dėl ES ilgalaikės finansinės perspektyvos 2014-2020 metams. Kita vertus, galima diskutuoti, ar tai Kipro nesugebėjimas ir patirties trūkumas, ar apskritai tokio klausimo kaip ES biudžetas, kurio priėmimas ypač šiuo (euro zonos) krizės laikotarpiu yra itin komplikuotas, sudėtingumas.

  Naujoji pirmininkavimo Troika

  Iš Kipro pirmininkavimą perėmusi Airija pradėjo naują etapą. Kaip žinoma, pirmininkavimas ES Tarybai nuo 2007 metų grupuojamas į troikas. Šis nelietuviškas, tačiau neoficialiai visoje ES vartojamas žodis reiškia, kad ES valstybės narės yra nuosekliai padalijamos į trijų pagal rotaciją pirmininkaujančių valstybių grupes, kurios ir suformuoja Trejetus. Tokio Trejeto tikslas yra užtikrinti tęstinumą ir pastovumą ES Tarybos darbe ir taip leisti trims valstybėms glaudžiau bendradarbiauti  ir keistis patirtimi.

  Beje, troika yra  senovinis rusų vežimo kinkymo būdas, kai vežimą traukia trys arkliai. troika buvo sugalvota, kad per trumpą laiką būtų galima įveikti ilgus atstumus. Galbūt neatsitiktinai ir ES pirmininkaujančių šalių trejetai vadinami būtent taip. Trys šalys per gana trumpą laiką turi nutempti  sunkų Europos Sąjungos „vežimą“ kuo toliau į priekį.

  Airiai, jau septintą kartą stojantys už ES Tarybos vairo, „vežimą“ temps kartu su Lietuva ir Graikija. Taigi kalbant apie Lietuvos pirmininkavimą, apie jį reikia kalbėti kaip apie kompleksišką procesą, neapeinant airių ir graikų. Kartu su nuo sausio mėnesio pradėjusiais pirmininkauti airiais visu režimu dirbti pradėjo ir besiruošiantis Lietuvos pirmininkavimui valstybės tarnautojų ir diplomatų korpusas. Nuolatinė komunikacija, bendri Trejeto susitikimai, darbo grupių posėdžiai ir kitokie formatai neleidžia sudėjus rankų laukti liepos mėnesio.

  Trejeto valstybės turi parengusios ne tik atskiras savo pirmininkavimo programas, bet ir vieną bendrą programą. Daugiau nei 100 puslapių programą parengusios Airija, Lietuva ir Graikija, joje numato tikslus praktiškai visose įmanomose srityse, tačiau prioritetai teikiami ekonominiam augimui skatinti, darbo vietoms kurti ir ES konkurencingumui didinti.

  „Pavyzdinis mokinys“ euro zonai

  Airijos centro-dešinės ministras pirmininkas Enda Kenny prasidedant pirmininkavimui pareiškė, kad Airija bus tvirta sprendimų priėmėja. Tvirtų sprendimų reikia fiskalinei ir ekonomikos politikai. Ne veltui airiai pasirinko pirmininkavimo šūkį „Už stabilumą, darbo vietas ir augimą“. Pastaruosius metus Airija gana sėkmingai tvarkėsi su krize savo šalyje, todėl iš jos tikimasi, kad taip pat sėkmingai prisidės ir prie Europos atsigavimo. Iš tiesų net pati Airijos vyriausybė mano, kad šalis turi būti laikoma kaip „pavyzdinis mokinys“ visai euro zonai, nes jai ypač sėkmingai pavyko vėl atsistoti ant kojų po to, kai šaliai smogė įsiskolinimų ir bankų krizė. 2011 metais rinkimus laimėjusi centro-dešiniųjų „Fine Gael“ partija turėjo „iš peties“ padirbėti ir kuo skubiau priimti valstybės gerovei būtinus sprendimus, nes šalies rodikliai buvo kone patys prasčiausi visoje Europoje. 2010 metais valstybės deficitas siekė 10 procentų, o nedarbo lygis šalyje nuo 2007 metų išaugo 9 procentiniais punktais ir buvo antras nuo galo Europoje, aplenkdamas tik Ispaniją.

  Šiandien Airijos finansai suvaldyti, bankai išgelbėti nuo bankroto tik dėl to, kad buvo griežtai apkarpytos viešojo sektoriaus išlaidos ir padarytos esminės struktūrinės reformos, kas nulėmė ir investicijų susigrąžinimą. Airijos vyriausybė tvirtina, kad išties šalis sumokėjo daug didesnę kainą nei kitos euro zonos šalys, kad išgelbėtų bankų sektorių, ir visa tai gula ant airių mokesčių mokėtojų pečių. Dėl to valdantieji, žinoma, labiausiai kaltina ankstesnę vyriausybę, tačiau akmenų metama ir į Europos centrinio banko ir kitų euro zonos valdininkų daržą, kad leido tam atsitikti. Todėl Airija iš pirmininkavimo tikisi gauti didesnę euro zonos paramą, nes mano, kad ES iš dalies turi kartu prisiimti atsakomybę už užklupusią krizę ir jos padarinius.

  Airijos prioritetai

  Airija tiki, kad nors jos pirmininkavimo planai gana ambicingi, tačiau realistiški. Airijos pirmininkavimo darbotvarkėje pirmą vietą užims tokie klausimai, kaip bankų sąjunga ir finansinis reguliavimas, jaunimo nedarbo mažinimas bei darbo vietas kuriantis augimas, ypač skaitmeninėje ekonomikoje.

  Taip pat Airija deda nemažai vilčių į ES plėtros politiką, kuri yra vienintelė sritis iš apskritai visos ES užsienio politikos, po Lisabonos sutarties priskirta pirmininkaujančios šalies kompetencijai. Airijos pirmininkavimas bus laikomas labai sėkmingu, jei, kaip planuojama, liepos 1 d. prie Europos Sąjungos prisijungs Kroatija, jei dėl stojimo į ES prasidės derybos su Serbija ir nuo 2010 metų suspenduotos derybos su Turkija ir jeigu derybos dėl stojimo sėkmingai tęsis su Islandija ir Juodkalnija.

  Prasidedant Lietuvos pirmininkavimui, Europos spaudoje mirgės straipsnių apie Lietuvą, o ministrų biografijoms bus suteikiami nemaži laikraščių plotai. Įdomu, kokie mes pasirodysime Europai? Turime gana silpną ministrų kabinetą, tačiau tikrai kompetentingą ir gerai pasiruošusį valstybės tarnautojų ir diplomatų korpusą, tad reikia tikėtis, kad Lietuva taip pat ambicingai perims vairą iš Airijos ir su laimėjimų bagažu estafetę perduos Graikijai. ■

  ELP grupės pirmininkas Josephas DAULAS: Airijos pirmininkavimas Europą ves į atsigavimą

  Europos liaudies partijos (ELP) grupės Europos Parlamente pirmininkas Josephas Daulas plenarinėje diskusijoje dėl Airijos pirmininkavimo ES Tarybai veiklos programos tvirtino, jog Airijos pirmininkavimo prioritetai – stabilumo garantavimas, ekonomikos augimas, darbo vietų kūrimas – yra ir ELP prioritetai: „Europai reikia tvaraus augimo. Mums taip pat reikia realios europinės politikos, daugiau integracijos. Mūsų ekonomika bus konkurencinga tada, jei pasišvęsime šiems tikslams ir daugiau dirbsime, siekdami fiskalinės ir socialinės harmonizacijos“.

  J. Daulas pasveikino Airijos premjerą Enda Kenny už jo Vyriausybės reformas, kurios nepaprastos pastangos leido pakeisti kryptį ir suvaldyti ekonominį nuosmukį. „Jūs priėmėte sudėtingus, bet reikalingus sprendimus. Nuo 2008 m. Airija pasiekė 18 proc. BVP fiskalinę konsolidaciją. Jūsų Vyriausybė yra kelyje link subalansuoto biudžeto. Bet, kaip žinote, jūsų sėkmė bus tvari tik tuomet, jei toliau eisite šiuo keliu. Dabar ne laikas susilpnėti. Kai dingsta spaudimas ir pasirodo pirmieji pozityvūs rezultatai, nėra nieko blogiau kaip atsipalaiduoti. Atsipalaidavimas didina antrosios krizės, kuri būtų blogesnė nei pirmoji, riziką! Airija yra atsigavimo pavyzdys. O jūsų pirmininkavimas, esu tikras, bus ir Europos atsigavimas“, – kalbėjo ELP grupės pirmininkas.

 • ATGAL
  Europa ruošiasi naujai bankų krizei?
  PIRMYN
  Europa – kovos už šeimą ringas
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.