Nerami 2011-ųjų vasara | Apžvalga

Asmenraščiai

 • Nerami 2011-ųjų vasara

 • Data: 2012-05-15

  Nerimas. Kęstučio D. Rimkevičiaus nuotrauka

  Prasidėjus vasarai, pasaulio įvykių arenoje, rodės, ramybę drumstė tik Šiaurės Afrikos sukilėliai. Europa atostogavo, o lietuviai buvo užsiėmę rengimusi krepšinio čempionatui – taigi, savomis arenomis. Deja, sąlyginė ramybė netruko labai ilgai. Baigiantis liepai, Europą sukrėtė kraupi žinia. Toks A. Breivikas detonavo sprogmenį prie Norvegijos vyriausybės rūmų, o vėliau dar šaltakraujiškai iššaudė dešimtis jaunų žmonių Utojos saloje.

  Ir sušniokštė tuomet žinių srautas, ir sumirgo spaudos antraštės. Žiniasklaidos ko ne ikonizuotas (deja, vis nesuvokiam, kad neapykanta neturi savo veido) jaunas norvegas žvelgė į mus mėlynomis akimis šypsodamasis ar per optinį taikiklį – susikaupęs ir atidžiai taikydamasis. Ir pataikė. Ne tik į dešimtis jaunų žmonių, kurie krito nuo „Europos gelbėtojo“ kulkų taip ir nesulaukę savo gyvenimo išsiskleidimo. Pataikė į kiekvieną iš mūsų, laikančių save europiečiais ir krikščionimis. Tikriausiai kiekvienam asmeniui, organizacijai ar leidiniui, kurie bent kiek teigia esą tautiški, taip pat pripažįstantys krikščionybę Europos identiteto pamatu šie Norvegijos įvykiai turėjo būti smūgis žemiau juostos. Žudikas angelo veidu pasirodė besąs „krikščionis fundamentalistas“ ir „dešinysis ekstremistas“… Ir pasklido po pasaulį žinia apie „krikščionių teroristą“, taip nekentusį islamo, kad iššaudžiusį daugybę nepajėgusių pasipriešinti nei pabėgti iš salos paauglių ir jaunuolių. Taip „gelbėjusį“ Europą, kad susprogdinusį Norvegijos vyriausybės pastatą. Žinia apie tokį „radikalų nacionalistą“, kuris savo tautai užtraukė tik skausmą ir nelaimę.

  Praėjus kiek laiko po klaikios egzekucijos Utojos saloje ir sprogdinimo Osle, tiesą sakant, visiškai nesinori pavėluotai jungtis į kolegų žurnalistų chorą ir klaidžioti Norvegijos tragedijos užkaboriais. Vis dėlto žurnalisto pareiga pergali ir „Apžvalgai“ tenka imtis tokio nepavydėtino darbo – prisiminti tai, kas pasaulį vos prieš mėnesį šiurpino, o žiniasklaidą penėjo kasdienėmis naujienomis. Kita vertus, gerbdami savo skaitytojų nervus ir laiką, toliau jų šiurpinti nesiruošiame, tačiau plunksnų sudėję sėdėti, kai manipuliuoti dešiniosiomis vertybėmis tapo beveik mada, taip pat negalime. Juolab kad rugpjūtį Londoną sukrėtusios riaušės užminė dar daugiau mįslių apie jaunų europiečių vertybes – o gal tiesiog pradedame mokėti kainą už rožinio gyvenimo iliuziją, kai deklaruojamoji tolerancija pasiekia savo galimybių ribą ir virsta nepateisinamu abejingumu.

  Nerami ši vasara buvo ne tik dėl norvegiškojo sprogimo, Londono liepsnų ar sukilimų Šiaurės Afrikoje. Savų neramių ženklų siunčia ir pasaulio ekonomikos svyravimai – JAV skolinimosi krizė, kai kurių eurozonos valstybių kova dėl išlikimo, bauginančios kalbos apie naują ekonominio nuosmūkio bangą.

  Tokių neramių žinių kontekste Lietuvos nuoseklus kopimas iš krizės duobės tampa reikšmingesnis, nei galėtų atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Kai tarptautinė reitingų agentūra probleminėms eurozonos valstybėms pasiūlo semtis patirties iš Baltijos šalių, nejučia imi didžiuotis savo valstybe. Net jei knygų apie Andriaus Kubiliaus Vyriausybės ekonominę politiką ir nesiims niekas rašyti tuojau pat, matyti nemaža ženklų, kad ateitis – premjero pusėje. Ir šiandien tai išties viena iš šviesesnių žinių Lietuvai.

  Beje, šviesos gerąją naujieną Pasauliui ir Europai šį rugpjūtį per katalikiško jaunimo karštas širdis perdavė pats popiežius Benediktas XVI. Į Jaunimo dienas Madride susirinkusiuosius jis paragino stiprinti iš apaštalų paveldėtą tikėjimą ir statyti Kristų, Dievo Sūnų, į gyvenimo centrą. Šią neramią 2011-ųjų vasarą toks popiežiaus raginimas – itin laiku ir vietoje.

  „Apžvalga“, 2011 m. liepa–rugpjūtis, nr. 7–8 (23–24) (504–505)

 • ATGAL
  Jei ne auksinės vasaros...
  PIRMYN
  Sociali rinka: laikas pasirinkti
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.