Pamatyti tikrąją situaciją, o ne vien iš dokumentų | Apžvalga

Valstybės naujienos

 • Pamatyti tikrąją situaciją, o ne vien iš dokumentų

 • Institucijos: Ministerijos
  Data: 2012-09-21
  Autorius: Lina BUŠINSKAITĖ

  Nuo birželio pabaigos į Lietuvos savivaldybes kiekvieną savaitę vyksta Socialinės pagalbos tarnyba, kurią sudaro Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų – Lietuvos darbo biržos, Valstybinės darbo inspekcijos, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos – specialistai. Jau įvykusios išvykos parodė, kad ypač svarbu yra įvertinti realią paramos prašytojo situaciją, o ne vien skirti paramą pagal pateikiamus dokumentus, todėl tai akcentuojama ir savivaldybių, kuriose lankomasi, atstovams.

  Mobilios specialistų komandos tikslas yra pamatyti ir įvertinti, kaip realiai pagal naują, griežtesnę tvarką skiriama piniginė socialinė parama (socialinės pašalpos ir kompensacijos), kaip įgyvendinamas nuo metų pradžios įsigaliojęs naujos redakcijos Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas. O svarbiausia – padėti savivaldybės ir seniūnijų darbuotojams spręsti iškilusius klausimus, teikti metodines rekomendacijas, (nes, natūralu, pasikeitus tvarkai, kyla klausimų dėl jos įgyvendinimo), imtis konkrečių probleminių bylų ir aiškintis galimus piktnaudžiavimo atvejus, parodyti, kaip tokius atvejus reiktų spręsti.

  Anot socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko, jau įvykusios Socialinės pagalbos tarnybos išvykos parodė, jog tarnybos veikla yra labai reikalinga. Specialistų komanda padeda, pataria konkrečios savivaldybės darbuotojams, kaip visapusiškiau išnaudoti įstatymo galimybes tam, kad parama pasiektų tuos, kuriems jos tikrai reikia, ir įvertinti, ką šiuo metu Lietuvoje galiojančioje tvarkoje galima būtų keisti.

  SIEKIS – DAUGIAU SOCIALINIO TEISINGUMO

  „Mūsų tikslas – užtikrinti, kad šalyje būtų daugiau socialinio teisingumo, kad paramą gautų tie, kam jos labiausiai reikia, ir būtų užkertamas kelias piktnaudžiavimo parama atvejams. Parama turi būti skiriama tiems, kuriems ji iš tiesų yra reikalinga, ji neturi būti suvokiama kaip priedas prie nelegaliai gaunamų pajamų. Apgaudinėti savo pačių valstybę, kurioje gyvename, yra mažų mažiausiai gėda. Tad raginu visus būti visuomeniškus, socialiai teisingus ir netylėti, nesitaikstyti su žinomu piktnaudžiavimu parama. Juk užkirtus kelią neteisėtam valstybės lėšų pasisavinimui, bus daugiau galimybių padėti tiems, kuriems pagalba išties reikalinga, gerinti visų piliečių gyvenamąją aplinką ir geriau finansuoti viešąsias paslaugas – švietimą, gydymą, padidinti atlyginimus gydytojams ir socialiniams, kultūros darbuotojams, mokytojams, pareigūnams ir bibliotekininkams, pagaliau „senjorams pensijas“, – sakė D. Jankauskas.

  Naująja tvarka taip pat siekiama paskatinti žmones dirbti ir užsidirbti, o ne gyventi iš pašalpų. „Liūdna, tačiau pasitaiko šeimų, kuriose jau ne viena karta gyvena vien iš pašalpų ir kuriose vaikai auga neturėdami motyvacijos įgyti profesiją, dirbti, siekti tikslų. Siekiame, kad ši situacija keistųsi“, – pridūrė ministras.

  Lankymasis savivaldybėse padeda įvertinti, ką konkrečioje savivaldybėje reikėtų pakoreguoti skiriant paramą, ko trūksta, kad ji būtų skiriama efektyviau, ir perduoti vienų savivaldybių gerąją patirtį kitoms. Štai, pavyzdžiui, vienos savivaldybės taiko išankstinę registraciją priėmimui ir taip išvengia eilių priėmimo skyriuje, kitose – asmenų prašymus priimantys ir paramos dydį skaičiuojantys išmokų specialistai rotuojasi tarpusavyje, tad turi galimybę keisti darbo pobūdį, nėra išvargę, gali tinkamai įsigilinti į kiekvieną atvejį.

  SITUACIJA SAVIVALDYBĖSE – SKIRTINGA

  Išvykos rodo, kad situacija savivaldybėse labai skirtinga, tačiau galima įžvelgti ir bendrumų. Sėkmingiau naują tvarką taikyti sekasi toms savivaldybėms, kuriose yra seniūnijos ir ten dirbantys socialiniai darbuotojai, kurie gali profesionaliai, pasitelkdami vietos bendruomenę, įvertinti šeimos situaciją. Ten, kur užmegztas glaudus bendradarbiavimas su bendruomenėmis, institucijomis, tokiomis kaip Teritorinė darbo birža, Valstybinės darbo inspekcijos ir Valstybinės mokesčių inspekcijos teritoriniai padaliniai, ten, kur piniginės socialinės paramos teikimas priartintas kuo arčiau žmogaus, – paramos administravimas organizuojamas seniūnijose. Taip pat geriau sekasi, žinoma, toms, kuriose šiam darbui turimi gausesni žmogiškieji ištekliai.

  DARBAS SU INDIVIDUALIAIS ATVEJAIS

  Visose kol kas aplankytose savivaldybėse galima būtų taikyti daugiau individualių atvejų analizių, dažniau lankytis paramos gavėjų namuose, atlikti daugiau buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimų. Būtent gilinimasis į konkrečius atvejus geriausiai ir padeda atsijoti nesąžiningus paramos gavėjus.

  Jau įvykusios Socialinės pagalbos tarnybos išvykos rodo, kad tarnybos veikla yra labai reikalinga. Specialistų komanda padeda, pataria konkrečios savivaldybės darbuotojams, ką daryti, kad parama pasiektų tuos, kuriems jos tikrai reikia, ir įvertinti, kaip dar būtų galima pažaboti piktnaudžiavimą socialine parama. (SPT komanda lankosi Šilutėje) (SADM nuotrauka)

  „Pasitaiko atvejų, kai dokumentai tvarkingi, regis, parama iš tiesų priklauso, tačiau nuvykus pas paramos gavėją į namus, pakalbėjus su kaimynais, kartais – ir šeimos nariais, išaiškėja, kad realybė toli gražu nesutampa su pateiktais dokumentais. Pavyzdžiui, vienoje savivaldybėje komanda apsilankė šeimos, gaunančios socialinę pašalpą, nurodytoje gyvenamojoje vietoje, o ten statomas namas, trys statybininkai kaip mat puola slėptis. Kitu atveju, apsilankius oficialiai bedarbio ir negaunančio pajamų paramos gavėjo namuose, žmona nurodė, kad vyras šiuo metu darbe, dirba autoservise. Dar didesnį įspūdį paliko tokie atvejai, kai imant socialines pašalpas iš valstybės, anot kaimynų, yra samdoma namų tvarkytoja ar leidžiamos atostogos užsienyje. Tik patikrinus buitį, realias gyvenimo sąlygas, kilus įtarimams, kreipusis į kitas institucijas dėl bendradarbiavimo, bus galima mažinti atvejų, kuomet parama gaunama apgaule, skaičių“, – sakė D. Jankauskas.

  Socialinės pagalbos tarnyba jau aplankė Elektrėnų, Kaišiadorių, Telšių, Švenčionių, Šilutės, Tauragės, Utenos, Lazdijų, Anykščių rajonų, Šiaulių miesto, Marijampolės, Panevėžio miesto savivaldybes. Planuojama, jog specialistai apsilankys visose savivaldybėse.

 • ATGAL
  Tęsime senjorams duotus pažadus
  PIRMYN
  Valentinas Stundys: Kultūra keičia visuomenę ir lemia ateitį
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.