Partizanų dvasia atgijo Radviliškyje | Apžvalga

Regionai

 • Partizanų dvasia atgijo Radviliškyje

 • Temos: Kultūra
  Regionai: Šiaurės
  Data: 2011-09-25
  Autorius: Bernarda ŠKLĖRIŪTĖ

  A. Saudargas: Tauta turi jausti savyje jėgą, gyvybę, šaknis, savo tvirtą žemę, ne tik išorines apraiškas, tokias kaip sėkmė krepšinyje. Tada tauta bus gyva. (M.Žilionytės nuotr.)

  Rugsėjo 23 d. Radviliškyje, Laisvės kovų Prisikėlimo apygardoje, koncertu sausakimšoje Radviliškio kultūros centro salėje baigėsi Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ inicijuotas projektas „Broliai“ partizanų apygardose“. Renginio akcentu tapusį naujausią grupės koncertą su kokybišku garsu, menišku apšvietimu ir specialiomis vaizdo projekcijomis, pirmiausiai pristatytą didžiųjų Lietuvos miestų publikai, projekto organizatorių dėka turėjo galimybę pamatyti žiūrovai iš Varėnos, Jurbarko, Marijampolės, Biržų ir Radviliškio regionų, penkių buvusių partizanų apygardų. Šiuo renginiu siekta priminti partizaninių pokario kovų Lietuvoje istoriją, supažindinti su miško brolių kasdienybe ir vėl atrasti narsią, valingą ir kilnią lietuvišką dvasią.

   Taigi, minėtą rugsėjo penktadienį Radviliškio miesto kultūros centre buvo rodomi dokumentiniai filmai partizanine tematika „Baladė apie Daumantą“, „Nesulaužyti priesaikos“, „Paskutinis“. Visą dieną vyko įvairūs susitikimai, paskaitos, skirtos daugiau jauniesiems radviliškiečiams. Viena iš tokių paskaitų jaunimą sudomino Europos parlamento narys Algirdas Saudargas. Politikas dalijosi prisiminimais apie derybas su užsienio šalimis ir tarptautinėmis organizacijomis dėl Lietuvos saugumo užtikrinimo, kai jis vadovavo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai. Derybose, pasak A. Saudargo, jis nepabijojęs pasirodyti „nediplomatiškas“ ir tąsyk priminęs apie Lietuvos partizanų neišsipildžiusias viltis sulaukti amerikiečių paramos pokario metais, jų pralietą kraują ir pareiškęs, kad daugiau lietuviai nesitaikstys su antrarūšiu mūsų šalies interesų traktavimu, kad mums turi būti atiduota, kas priklauso.

  Radviliškiečių ir europarlamentaro A. Saudaro diskusija apėmė temas nuo Lietuvos partizanų kovų reikšmės iki Europos Parlamento kasdienybės. (M. Žilionytės nuotr.)

  Politikas akcentavo partizanų parodytą valią ilgus metus atsilaikyti miškuose. Ypač atkreipė dėmesį į partizanų vadų sugebėjimą susiorganizuoti ir Radviliškio apygardoje įrengtame bunkeryje parašyti vadinamąją partizanų Konstituciją – Lietuvos Laisvės Kovų Sąjūdžio Deklaraciją – ir taip planuoti Lietuvos ateitį. A. Saudargo požiūriu, tai yra visos Lietuvos, mūsų kultūros turtas ir paveldas. „Kad būtų gyvas, jis turi atgimti kiekvienoje kartoje iš naujo. Galbūt kitaip, savaip“, – teigė europarlamentaras. Jis pabrėžė, kad mūsų milžinai didvyriai – ne iš pasakų ir legendų atkeliavę, o realūs žmonės, ir labai puiku yra tai, kad sugebame ne tik dainuoti apie juos, bet kad sugebame taip jausti, kad tiesiog išdainuojame juos. Kalbėdamas apie mus pasiekusias originalias partizanų dainas, A. Saudargas pažymėjo, kad pusšimtį metų draudžiama daina gali išlikti tik tada, jeigu ją kas nors dainuoja, galbūt tylomis, pusbalsiu perduoda vieni kitiems, ir už tai turime būti dėkingi senajai kartai. Europarlamentaras džiaugėsi ir jaunimu, kurie ne tik dainuoja senas dainas, bet ir „pagavę jų dvasią“ imasi kurti naujas. „Tauta tik tada galės atlaikyti visus nepriteklius, ateities karus, kai kiekvienoje kartoje atgims ta dvasia, nes tauta, kuri save apramina, kad pasaulyje dabar jau yra kitokia, nauja tvarka ir tokie dalykai niekada nepasikartos, yra iš karto pasmerkta. Tauta turi jausti savyje jėgą, gyvybę, šaknis, savo tvirtą žemę, ne tik išorines apraiškas, tokias kaip sėkmė krepšinyje. Tada tauta bus gyva“, – teigė A. Saudargas.

  Vykstatnt projektui "Broliai", savo žinias apie partizaninę kovą moksleiviai galėjo pasitikrinti viktorinoje. (V.Benkunsko nuotr.)

  Politikas atsakė į susirinkusiųjų klausimus apie Europos Parlamento ir savo veiklą, apie tai, kokią įtaką lietuvių politikų dalyvavimas šios institucijos darbe daro Lietuvai. A. Saudargas taip pat įteikė apdovanojimus viktorinos, skirtos projektui „Broliai“, nugalėtojams – Radviliškio rajono gimnazistams ir moksleiviams. Pirmos vietos laimėtojų komanda iš Grinkiškio Jono Poderio vidurinės mokyklos džiaugėsi Algirdo Saudargo įsteigtu pagrindiniu prizu – kelione į Europos Parlamentą Strasbūre, kitiems viktorinos finalininkams atiteko paguodos prizai – Algirdo Saudargo biuro ir VšĮ „Via Artis“ dovanos.

  Istorikai Vykintas Vaitkevičius ir Aistė Čepulytė, archeologas Gediminas Petrauskas ir jėgeris srž. Ernestas Kuckailis savo įdomiais pasakojimais padėjo nusikelti į partizanų laikus. Renginio dalyviai buvo supažindinti su Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio štabo bunkerio tyrinėjimų rezultatais, partizanų karinio ir buities gyvenimo aspektais paskaitoje „Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio štabo bunkerio tyrimai 2010 m.: kompleksinis požiūris į kovų istoriją“. Radviliškiečius įtraukė diskusija paveldosauginės partizanų bunkerių atstatymo problemos tema.

  Taip pat susirinkusieji galėjo pasiklausyti poetės Eglės Juodvalkės lūpomis prabilusių partizanų žodžių. Kultūros centro foje skambėjo dainuojamosios poezijos atlikėjų, jaunųjų bardų dainos. Visą „Brolių“ projekto dieną buvo galima paragauti Radviliškio šaulių paruoštos broliškos arbatėlės.

  Partizanų žeminė Mėnaičiuose, kur 1949 m. buvo pasirašyta Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Deklaracija. (M.Žilionytės nuotr.)

  Visiems norintiems buvo suteikta galimybė nemokamai vykti į istorinę kelionę partizanų keliais Radviliškio apylinkėse kartu su istoriku Vykintu Vaitkevičiumi. Bene reikšmingiausia kelionės stotelė – prieš metus atkastas ir šiandien eksponuojamas partizanų bunkeris Mėnaičių kaime, tarp Radviliškio ir Baisogalos. Šiame bunkeryje buvo sukurta ir pasirašyta garsioji 1949 m. Vasario 16-osios Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Deklaracija, prilygstanti Nepriklausomybės aktams. Šiame dokumente nutarta, kad galutinis partizanų kovos tikslas – Lietuvos parlamentinės Respublikos atkūrimas pagal 1920–1926 metų pavyzdį, numatytos veiklos taktikos kryptys, aptarti ryšiai su užsieniu. Apsilankymas šioje istorinėje vietoje, kur nors ir slaptai, labai ribotoje erdvėje, primityviomis sąlygomis, bet drąsiai ir atsakingai buvo sutelkta ištisos lietuvių kartos dvasia ir pareikšta valia būti savo žemėje šeimininkais, tarsi kelia iš miego šią dabar kiek prisnūdusią dvasią – prisiminti, kas buvome, susivokti dabartyje ir labai stengtis vardan to, kad būtume Lietuva ateityje.

  Radviliškio kultūros centre koncertuoja grupė "Skylė", partizanų kovų dvasią perkėlusi į šiandienę savo kųrybą. (M.Žilionytės nuotr.)

   

  R. Juzukonis (M.Žilionytės nuotr.)

  R. Juzukonis: Esame čia, kad darytume ne vien lengvus darbus

  Mano senelis Romaldas Sedleckas-Karkliukas buvo partizanas, močiutė Janina Sedleckienė – tremtinė. Ji mokėsi lituanistikos, rašė straipsnius, pasisakė prieš sovietų valdžią. Už tai ir buvo ištremta. Man teko augti su pasakojimais apie partizanines kovas. Džiaugiuosi, kad drauge su visais tais pasakojimais į mane patį buvo sudėti Tėvynės meilės pamatai.

  Taigi projektas „Broliai“ man ypač prie širdies. Žinoma, svarius, prasmingus dalykus yra sunkiau pristatyti publikai nei populistinius. Bet tam čia ir esame, kad darytume ne vien lengvus darbus. Ir kaip džiugu matyti, kad daugeliui žmonių to iš tiesų reikia. Nedaugelis iš pradžių pasako, kad jiems reikia būtent tokio renginio, tačiau kai jie ateina ir net prisideda prie organizavimo, tada rezultatu labai smagu džiaugtis.

  Mes, radviliškiečiai, turime kiek galima daugiau apie čia vykusias Laisvės kovas šnekėti, rašyti, organizuoti renginius, viešinti vietas, susijusias su partizaniniu pasipriešinimu, rengti ekspedicijas, rinkti medžiagą. Tai yra mūsų šiandienos reikalas. Niekas kitas, atvykęs iš Vilniaus ar kito miesto, mūsų krašto, jo istorijos nepaviešins taip, kaip mes, čia gyvenantys. 

 • ATGAL
  Vandens ir žmonių kuriamam miestui - 500
  PIRMYN
  A. ČEPONONIS: Renginys geras, kai pačiam rengėjui sėdėti salėje įdomu
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.