Valstybės naujienos

 • Pasaulio banko grupės ekspertas: verslo priežiūros pertvarkos kryptis tinkama, tačiau dar daug reikia dirbti su priežiūros institucijomis

 • Institucijos: Ministerijos
  Temos: Teisė, Ūkis
  Data: 2011-06-21

  Lietuvoje viešėjęs Pasaulio banko grupės International Financial Corporation ekspertas Florentin Blanc negaili Lietuvai pagyrų už daromus žingsnius tobulinant verslo priežiūrą, tačiau kartu pataria, ką daryti, kad realius pokyčius verslas pajustų greičiau.

  Ekspertas pastebi, kad šiandien Lietuvai, kuri visus pagrindinius efektyvios verslo priežiūros principus yra įtvirtinusi įstatymuose, trūksta, kad pagal juos vienodai pradėtų veikti visi verslo prižiūrėtojai. Dabar vienos institucijos greičiau persiorientuoja iš baudėjų į pagalbininkus, kitos gi vis dar iš inercijos ar pasipriešinimo gerokai užstrigę šiame vaidmenyje. Atsižvelgiant į tai, būtina padėti prižiūrėtojams kuo greičiau ir sistemingiau pereiti prie naujų veiklos metodų.

  Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus teigimu, siekiant šio tikslo šiandien intensyviai dirbama su atskiromis verslo priežiūros institucijomis. „Šiuo metu pagrindinis dėmesys yra skiriamas 9 didžiausioms verslo priežiūros institucijoms, kurių veiklą koordinuojant siekiama kuo greičiau ir sklandžiau sustyguoti į pagalbą verslui orientuotą jų veiklą, o gerąją praktiką skleisti bei tuo pačiu diegti ir kitose verslo priežiūros institucijose“, – sako R. Šimašius. Anot jo, taip siekiama užtikrinti, kad verslas kuo mažiau susidurtų su šiandien vis dar dažnai pasitaikančiais neadekvačiais, verslo veiklą itin apsunkinančiais tikrinimais, pirmiausia baudėjišku, o ne geranorišku kontrolierių elgesiu.

  Vienas iš svarbių principų, kurį verslo prižiūrėtojai privalo įgyvendinti yra rizikos vertinimas. Jis reiškia, kad prižiūrėtojai privalo savo veiklą planuoti taip, kad dažniau būtų tikrinamos tik tos veiklos, kurios yra pavojingiausios, taip pat tik tos įmonės, kurios yra probleminės ir kurios po to, kai joms buvo suteiktos konsultacijos ir visapusė pagalba, vis tiek nesilaiko numatytų reikalavimų. Į tas įmones, kurias planingai tikrinant nebuvo nustatyta didelių pažeidimų arba jie buvo greitai ir geranoriškai ištaisyti, kurių veikla nekelia didesnio pavojaus visuomenei ir aplinkai, kontrolierių vizitai turėtų būti kur kas retesni arba jų turėtų būti išvis atsisakoma.

  Šiuo metu, deja, dar neretai kontrolės patrankos nukreipiamos į nereikšmingus pažeidimus, o esminiai ir sisteminiai pažeidimai lieka antrame plane. Būtent rizikos vertinimas padėtų užtikrinti, kad prižiūrėtojai nesikoncentruotų į smulkmenas, o pastebėtų tokius pažeidimus, kurių nesilaikymas gali sukelti nelaimingus atsitikimus darbe, išleisti į rinką žmogaus gyvybei pavojingus produktus ir pan. Gavę skundą tikrintojai taip pat neturėtų iškart lėkti tuntais tikrinti įmonės visais reikiamais ir nereikiamais aspektais, o pirmiausia įvertinti skundo pagrįstumą, minimo pažeidimo pavojingumą, įmonės rizikingumą. Plėsti bei skatinti taip pat reikėtų ir priežiūros institucijų bendradarbiavimą su verslu, analizuoti ir reaguoti į verslininkų atsiliepimus apie prižiūrėtojų darbo kokybę, skatinti verslą nelikti abejingu netinkamais kontrolės atvejais ir kt.

  Teisingumo ministerijos informacija

 • ATGAL
  Briuselis įvertino Lietuvos pažangą kovojant su karu keliuose
  PIRMYN
  TATENA konferencijoje Vienoje Lietuvos atstovai kelia tarptautinių branduolinės saugos standartų laikymosi klausimus
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.