Petras Pušinskas: Tarp rajono gyventojų ir jų išrinktų atstovų bendravimo turi būti daugiau | Apžvalga

Laisvalaikis

 • Petras Pušinskas: Tarp rajono gyventojų ir jų išrinktų atstovų bendravimo turi būti daugiau

 • Data: 2015-09-18
  Autorius: Vilius Arlauskas

  Petras Pušinskas (Monikos Gedrimaitės nuotrauka)

  Neseniai vykusiuose savivaldybių rinkimuose Skuodo rajono meru tapo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Petras PUŠINSKAS. Agronomo, bitininko bei mokytojavimo patirties turintis politikas jau nuo nepriklausomybės laikų sekė ne tik rajone, bet ir visoje Lietuvoje vykstančius įvykius, dalyvavo partinėje veikloje, kol nusprendė pats žengti į aktyvią politiką. Pastaruoju metu Mosėdžio gimnazijoje chemiją dėstęs mokytojas, kaip pats sako, neištvėrė, nes situacija Skuodo rajone tik prastėja, todėl nutarė imtis veiksmų ir aktyviau prisidėti prie galimų sprendimų paieškų. Naujasis meras mielai sutiko pasidalinti savo įžvalgomis apie rajono problemas, būdus, kaip jas bus bandoma spręsti, Skuodo viziją bei, žinoma, knygas ir laisvalaikį.

  Sakykite, ką šiuo metu skaitote? Galbūt galėtumėte papasakoti apie Jums itin didelį įspūdį palikusią knygą?

  Iš tikrųjų, tapus meru, grožinės literatūros skaitymui laiko beveik nelieka. Tenka skaityti įvairius su darbu susijusius dokumentus. Dirbdamas mokykloje, turėdavau nemažai laisvo laiko vasarą, kurio metu atsiversdavau ir vieną kitą knygą, nors nemeluosiu, vasarą labiau traukia gamta, aktyvus poilsis.  Apskritai nuo pat vaikystės itin mėgau buvimą gryname ore, tad ir didžiausią įspūdį paliko literatūra apie nuotykius ir gamtą. Vėliau susidomėjau fantastika, tikriausiai ne vienam mano bendraamžiui teko girdėti apie sovietmečiu leistą pasaulinės fantastikos „Zenit“ seriją. Perskaičiau tikrai ne vieną knygą. Paskutinioji, kuri man asmeniškai paliko didelį įspūdį, buvo Jacko Confieldo „Sėkmės principai“. Šią knygą gavau dovanų. Nežinau, ar dėl užimtumo, ar dėl didelės knygos apimties ilgai neprisiverčiau jos atsiversti, vis pavartydavau, bet taip ir neperskaitydavau iki galo. Tačiau kažkuriuo momentu prisėdau ir perskaičiau. Iš tikrųjų, knyga tikrai puiki, ji suteikė man daugiau pasitikėjimo ir ryžto priimti vieną ar kitą sprendimą. Vėliau šią knygą daviau perskaityti dar keliems žmonėms, savo dukrai ir sulaukiau tikrai gerų atsiliepimų.

  Kokie bus Jūsų kaip mero prioritetiniai uždaviniai?

  Pirmiausias uždavinys – kelių tiesimas bei komunalinių paslaugų už šiukšles mokesčio sumažinimas. Bandysime išsiaiškinti, kaip mūsų turimas problemas sprendžia kitų rajonų savivaldybės, mokysimės, kaip kuo greičiau sumažinti dabar turimas išlaidas. Mūsų rajone yra itin daug neasfaltuotų kelių, yra daug stambių gyvenviečių, kurios neturi net patogaus susisiekimo su rajono centru ar kitomis gyvenvietėmis. Palangoje susitiksime su įvairių ministerijų atstovais, aptarsime galimybes padidinti finansavimą šioms programoms.

  Kitas svarbus darbas – bendrauti su seniūnijose gyvenančiais žmonėmis, seniūnais ir seniūnaičiais, ieškoti būdų, kaip bendruomenėms padėti, išgirsti jų lūkesčius. Bendruomenės pirmininkų bei visų aktyvių ir idėjų turinčių žmonių tarpe skatinsiu viešųjų įstaigų kūrimą, kad tose vietovėse atsirastų daugiau darbo vietų. Tam pagelbėti gali ir rajono darbo birža, su kuria mes puikiai bendradarbiaujame. Noriu tikėti, kad bedarbystę mūsų rajone, kuri yra viena didžiausių visoje respublikoje, galima sumažinti.

  Bedarbystė itin susijusi su verslu. Kaip Jūs stengsitės pritraukti investicijų į Skuodo rajoną?

  Labai norėtume, kad į rajoną atvyktų kuo daugiau investicijų, pramonės įmonių, tačiau naivu tikėtis, kad greitai čia atsiras 1000 naujų darbo vietų. Žinoma, mes to norėtume ir dirbsime, kad kaip įmanoma padėtume verslui steigtis ir kurtis mūsų rajone. Dabar susiduriame su kita problema – iniciatyvių ir darbščių žmonių trūkumu. Esame užmezgę ryšius su keletu užsienio įmonių, kurios yra pasirengusios investuoti mūsų rajone, tačiau joms yra reikalingas žmogus ar keletas žmonių, kurie pasiūlytų tam tikrų idėjų, ką vertėtų čia daryti, kaip būtų galima tinkamiausiai išnaudoti esamas sąlygas ir siūlomus pinigus. O štai ši problema yra susijusi su emigracija. Ypatingai jaunų žmonių, išvykusių studijuoti ar dirbti. Mano siekis būtų pristabdyti jaunimo išvykimą iš rajono, norėčiau, kad čia atsirastų daugiau galimybių jiems save realizuoti.

  Kaip skatinsite jaunimą pasilikti? Kaip manote, ko rajone jaunimui trūksta?

  Vienas iš būdų – gyvenamosios vietos suteikimas. Žinoma, surasti vietą visiems yra neįmanoma, tačiau kalbamės su tam tikromis rajono institucijomis bei verslo organizacijomis, kurioms reikia aukštos kvalifikacijos specialistų, ir ieškome būdų, kaip galėtume dar labiau juos motyvuoti. Nuosavo būsto suteikimas būtų rimtas paskatinimas jaunam specialistui grįžti į gimtinę ir čia dirbti.

  Dar vienas svarbus dalykas – užmegzti ryšį su jaunimu, besimokančiu mokykloje. Tikiu, kad vienas iš būdų pritraukti jaunimo dėmesį yra kokybiškesnė neformalaus ugdymo pasiūla rajone. Mano nuomone, Skuode trūksta su technika susijusių užsiėmimų. Jaunimą traukia technika, o be motobolo daugiau su technika susijusių užsiėmimų pas mus nėra. Praėjusią savaitę kalbėjausi su motobolo klubo direktoriumi ir svarstėme galimus variantus. Vienas iš pasiūlymų, kuriam aš pritarčiau, yra kartingų atsiradimas. Kažkada dar pats buvau galvojęs apie tokios paslaugos poreikį. Toks sumanymas galėtų būti puiki privataus verslo ir švietimo įstaigų, o konkrečiai – mokyklų bendradarbiavimą skatinanti veikla. Švietimo ministerija yra patvirtinusi, kad neformaliojo ugdymo programas turės tvirtinti miesto taryba. Aišku, finansavimas yra stipriai sumažėjęs ir viską reiks gerai apskaičiuoti, tačiau kiekvienas mokytojas, paruošęs neformaliojo ugdymo būrelio programą, ją turės teikti savivaldybės tarybai, kuri tvirtins užsiėmimo finansavimą. Šis mechanizmas, manau, padės patenkinti visų poreikius. Šiuo metu yra daug meninio pobūdžio būrelių, kas, žinoma, yra labai svarbu, tačiau mieste jau yra Meno mokykla, kurią lanko daug vaikų. Mano nuomone, reikėtų daugiau su technika susijusių būrelių. Technologijų mokytojai taip pat gali pasiūlyti savo sumanymų, parašyti vieno ar kito būrelio programą ir gauti finansavimą. Atsižvelgsime į mokinių poreikius, specialistų kvalifikaciją bei galimybes ir tada spręsime. Tačiau ir šioje srityje susiduriame su problema – gerų specialistų trūkumu. Ne vieną kartą girdėjau, kad nors rajonas garsėja puikiais rankų lenkikais, irkluotojais, dviratininkais, lengvosios atletikos sportininkais, tačiau tokių paplitusių sporto šakų, kaip krepšinis ar futbolas, kvalifikuotų ir gerų specialistų rajone trūksta.

  Esate minėjęs, kad situacija Skuodo rajone tik blogėja. Kaip manote, kokie konkretūs žingsniai leistų pagerinti rajono įvaizdį?

  Mano vienas iš rinkiminių šūkių yra skaidrumas bei viešumas. Norėčiau, kad visi su rajonu susiję sprendimai būtų vieši, kad bendruomenė žinotų, kas vyksta, kokie sprendimai yra priimami. Dažnai vien dėl nežinojimo, neskaidrumo kyla įvairių, kartais pagrįstų, o kartais ir nepagrįstų, kalbų, mitų. Aišku, be viešumo reikia ir žmonių įtraukimo į sprendimų priėmimus. Stengsiuosi, kad jokie sprendimai nebūtų priimami dviejų ar tik kelių žmonių tarpe. Žinau, kad padaryti taip, kad priimtas sprendimas tenkintų visus, yra itin sudėtinga, tačiau stengsiuosi, prieš priimant sprendimą, į diskusijas įtraukti kuo daugiau rajono gyventojų, išgirsti skirtingas nuomones. Kartais, pamatydamas besidarbuojantį žmogų, sustoju. Manau, trūksta ryšio, reikia bendrauti. Visų pirma, pavyzdį reikia rodyti pačiam. Jei rajono meras sustoja ir nesibodi pabendrauti su vienu ar kitu žmogumi, tai gal kitą kartą tam žmogui bus drąsiau, kilus vienam ar kitam klausimui, kreiptis į savivaldybę. Reikia daugiau dėmesio, betarpiško bendravimo tarp rajono gyventojų ir jų išrinktų atstovų. Nors ir yra rajonų seniūnai, seniūnaičiai, tačiau reikia bendrauti visiems, kad atsirastų ryšys – rūpesčiais turime dalintis.

  Rinkiminės kampanijos metu bendravote su daugybe žmonių. Kokių pageidavimų bei nuomonių išgirdote?

  Norėčiau, kad Skuodo sveikatingumo take atsirastų lauko treniruokliai. Sveiką gyvenseną propaguojančių žmonių rajone tik daugėja. Dar rinkiminės kampanijos metu ne kartą teko išgirsti, kad tokie įrengimai yra reikalingi ir šį taką reiktų atnaujinti. Artimiausiu metu planuoju susitikimą su jaunomis mamomis, nes jos nori pasikalbėti apie joms svarbias problemas. Viena iš jų – vaikų žaidimų aikštelių trūkumas mieste. Žinoma, viena savivaldybė gal ir nepajėgs visko padaryti, tačiau vienas iš mano pasiūlymų mamoms būtų steigti organizaciją ar draugiją ir taip dalyvauti viename iš projektų. Pavyzdžių jau turime: paskutiniu metu labai džiaugiausi Lenkimų bendruomene, kuri dalyvavo projekte ir taip mieste atsirado vaikų žaidimo aikštelė. Manau, reikia skatinti žmonių susibūrimus, skatinti veikti bendruomenes. Aišku, kad dirbančios mamos ne visada turi laiko, bet savivaldybėse yra specialistų, kurie tikrai gali padėti. Šių aikštelių, jei tik yra poreikis, reikėtų visose didesnėse rajono bendruomenėse.

  Kokiais būdais skatinsite rajono gyventojus įsitraukti į bendruomenės reikalus? Savo programoje akcentavote savanorišką veiklą, kaip ją populiarinsite Skuodo rajone? Ar pats užsiimate savanoriška veikla?

  Žinoma, visada reikia rodyti pavyzdį. Aš, dar dirbdamas mokykloje, buvau Mosėdžio gamtininkų bendrijos narys, oficialiai savanoriu nebuvau, tačiau prisidėdavau prie įvairiausių veiklų. Pavyzdžiui, kažkam prireikus pagalbos, tikrai nežiūrėdavau, ar tai jau po darbo valandų, tiesiog visada stengdavausi, kiek galima, padėti. Gimnazijoje įsijungiau į ne vieną veiklą ir stengiausi prisidėti, tačiau savo pagalbos nesureikšmindavau. Norėčiau, kad gaudami finansavimą vienam ar kitam projektui, jaunimas, kiti žmonės įsitrauktų ir į savanorišką veiklą. Šiemet reikalavimai jau yra paruošti ir nieko pakeisti jau nebespėsime, tačiau ateityje norėčiau į nuostatus įtraukti tokį punktą, kaip savanorystė. Jei projektas skirtas spręsti socialinėms problemoms, turėtų būti įtraukta, pavyzdžiui, savanoriškas senelių lankymas. Aišku, reikia ir finansinių paskatų, kad žmonės galėtų, pavyzdžiui, nuvažiuoti į kokią ekskursiją, tačiau norėčiau, kad visur atsispindėtų savanoriška veikla. Jei projektas skirtas gamtos apsaugai, tai galbūt galėtume įtraukti ir savanorišką gamtos tvarkymą. O per tokias veiklas žmonės ne tik padės vieni kitiems, aplinkai, kurioje gyvename, bet ir bendraus, galbūt gims nauja iniciatyva. Apskritai, norėčiau, kad kurtųsi kuo daugiau visuomeninių jaunimo organizacijų, kurios rašytų projektus.

  Pats dirbote mokytoju, prisidėjote, rašydamas ne vieną projektą, tikriausiai sutiksite, kad jų rašymas bei įvairūs reikalavimai dažnam žmogui sukelia daug neaiškumų. Kaip ketinate palengvinti šį procesą žmonėms, įvairioms rajone gyvenančioms socialinėms grupėms, kurios nėra arba yra tik itin minimaliai susipažinusios su projektų rašymo detalėmis?

  Esu itin dėkingas visiems mokytojams, kurie randa laisvo laiko ir rašo projektus. Gaila, kad už pastangas jie papildomo finansavimo negauna, tačiau yra ir kitų privalumų. Mano patirtis Mosėdžio gimnazijoje atskleidė, kad ne tik jauni, bet ir didesnę darbo patirtį turintys mokytojai gali sėkmingai parašyti įvairius projektus bei gauti finansavimą. Pats bene tris kartus bandžiau su kitais mokytojais rašyti projektus, tačiau finansavimas jiems nebuvo patvirtintas. Gavome atsakymą, kad projektas parašytas gerai, tačiau dėl lėšų trūkumo jie nebūdavo finansuojami. Apskritai, apie projektų rašymą mūsų komandos pozicija yra tokia, kad savivaldybėje ar informacijos centre yra reikalingas specialistas, kuris padėtų vystyti projektus. Naujos projektų rašymo taisyklės net numato, kad nebus galima samdyti kito žmogaus tam, kad jis parašytų projektą. Vis dėlto ne visi žmonės turi tam reikalingą išsilavinimą, o ir įvairių niuansų yra, kuriems žinoti reikalingos specifinės žinios ir patirtis. Toks žmogus, kuris galėtų pakonsultuoti, tikrai yra reikalingas ir mes bandysime rasti lėšų tokiam etatui įsteigti. Juolab, šiuo metu itin daug lėšų ateina kaimo plėtrai, jaunųjų ūkininkų bei verslumui skatinti skirtos įvairios programos. Kai kurios ES programos padengia beveik visą reikiamą projektui reikalingų lėšų sumą. Tačiau, kaip jūs ir pastebėjote, dažnai koks nors ūkininkas neturi tokios projektų vystymo patirties, todėl jiems yra būtina pagalba. Mes ir sieksime, kad atsirastų toks žmogus, kuris padėtų, kad suinteresuotam žmogui nereikėtų ieškoti ir samdyti kito žmogaus.

 • ATGAL
  Norint tapti savo miesto meru, nuo šiol nebereikia būti išrinktam
  PIRMYN
  Kviečia keliaujantis Kauno bardas – „Senamiesčio Žiogas“
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.