Pranui Povilaičiui atminti | Apžvalga

Pasaulio lietuviai

 • Pranui Povilaičiui atminti

 • Data: 2017-11-20
  Autorius: Algirdas Saudargas

  Krikščionys demokratai šiandien su nuoširdžia pagarba išlydi pas Aukščiausiąjį visai Lietuvos ir išeivijos lietuvių krikščioniškajai demokratijai itin svarbų žmogų, bendražygį ir bendramintį, ištikimą rėmėją Praną POVILAITĮ.

  Nuo gimnazijos laikų ateitininkas, vienas iš Pasaulio lietuvių katalikų bendrijos kūrėjų, Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto, taip pat Amerikos lietuvių tarybos bendradarbis, aktyvus išeivijos Lietuvių krikščionių demokratų sąjungos narys, nuoširdžiai įsijungęs į atkurtos Lietuvos krikščionių demokratų partijos veiklą, Pranas Povilaitis kantriai siekė grąžinti krikdemiškąją mintį ir pasaulėžiūrą iš išeivijos į Lietuvą ir didžiavosi, kad krikščionys demokratai yra lyg ta geroji Lietuvos kaimo kryžkelių žolė – istorijos ratų malama, tačiau išliekanti gyva ir turinti geros įtakos Lietuvai.

  Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje tuometinis išeivijos Lietuvių krikščionių demokratų sąjungos generalinis sekretorius Pranas Povilaitis apsilankė jau 1994 m., kai dalyvavo konferencijoje „Krikščioniškoji demokratija ir Lietuva“. Tais metais duodamas interviu leidiniui „Apžvalga“ jis sakė: „Krikščionys demokratai daugiau dėmesio turėtų skirti mažiausiems vienetams – skyriams ir kuopoms. Iš šalies atrodo, kad daugiausia darbuojasi Seimo nariai ir partijos vadai. Reikėtų, kad krikščioniškoji demokratija kiltų iš apačios. To reikalauja ir pati demokratija – ką gali atlikti mažiausias, nereikia imtis vadams.“ Rodos, viską galime pritaikyti ir šiandien. Stovėdami prie bendražygio kapo turėtume nepamiršti šio priesako, šios politinės kultūros ir įžvalgos, kuria pasižymėjo Pranas Povilaitis.

  1997 m. Pranas Povilaitis dalyvavo Lietuvos krikščionių demokratų partijos konferencijoje ir išrinktas partijos tarybos nariu.

  Jis, kaip Leono XIII literatūrinio fondo valdybos pirmininkas JAV, rūpinosi, kad fondas persikeltų į Lietuvą ir remtų Lietuvos krikščionių demokratų spaudos veiklą. Rūpinosi, kad Lietuvos istorijos institutui būtų perduotas išeivijos Lietuvių krikščionių demokratų sąjungos archyvas. Suredagavęs paskutinįjį krikščioniškosios demokratinės minties leidinio „Tėvynės sargas“ numerį išeivijoje, perdavė leidybą tęsti Lietuvoje.

  Galiausiai Prano Povilaičio misija buvo garbingai užbaigti lietuvių krikščionių demokratų veiklą išeivijoje ir viską nuosekliai perkelti į Lietuvą. Atiduoti Tėvynei viską, kas įmanoma, netgi įgyvendinant tokius simbolinius veiksmus, tokius pamatinius įvykius kaip prelato Mykolo Krupavičiaus palaikų perkėlimas į Lietuvą.

  Pranas Povilaitis sąžiningai įsiklausė į Mykolo Krupavičiaus pasirinktąjį testamentinį kredo ir visu savo gyvenimu įrodė, kad virš visko aukščiau Jam buvo Tėvynė Lietuva.

  Esame dėkingi Jam už tai ir didžiuojamės, kad esame bendražygiai, kad esame krikščionys demokratai. ■

 • ATGAL
  Čikagos lietuviai nepasiduoda nykimo nuotaikoms
  PIRMYN
  Lietuvos šimtmečio ekspedicija „Brydė per pasaulį 2018“
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.