R. J. Dagys: reikia ilgalaikės ir išmintingos šeimos politikos | Apžvalga

Valstybės naujienos

 • R. J. Dagys: reikia ilgalaikės ir išmintingos šeimos politikos

 • Data: 2010-11-01
  Autorius: Kalbino Kęstutis D. Rimkevičius

  Pakomentuoti Nacionalinio susitarimo dėl šeimai palankios aplinkos kūrimo priešistorę ir perspektyvas paprašėme Lietuvos Respublikos Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko Rimanto Jono DAGIO.

  R. J. Dagys: "Reikia ilgalaikės ir išmintingos šeimos politikos". (M.Žilionytės nuotr.)

  Kodėl reikėjo šio Nacionalinio susitarimo dėl šeimai palankios aplinkos kūrimo?

  Kad jo reikėjo, daug kas jautėme intuityviai, nes jau tada, kai buvo priimama Valstybinė šeimos politikos koncepcija, būta daug ginčų. Ypač buvo priešpriešų tarp tų, kurie teigė, kad tradicinė šeima, t. y. vyro ir moters santuoka, yra valstybės pamatas, ir tų, kurių įsitikinimu, šeimos darinys gali būti vienalytis. Ginčai vyksta ir dabar, nes už viso to stovi galingos institucijos. Pavyzdžiui, Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja svarsto klausimą, esą Tėvo ir Motinos sąvokos yra diskriminacinės, jas netgi siūloma uždrausti vartoti šalyse narėse. Ir tai svarstoma labai rimtai, ir dar neaišku, kuri pozicija nugalės.

  Ar Jūsų minėti nesutarimai dėl šeimos sampratos ir tapo svarbiausia paskata parengti šį Nacionalinį susitarimą?

  Tai buvo vienas iš impulsų. Pavojus prarasti visas vertybes ir „nuvažiuoti“ į kraštutinumus Europos Sąjungoje pamažu realizuojasi. Tai, mano nuomone, yra didžiausia ES problema, ir jeigu ji šios problemos neišspręs – aš nematau ES ateities.

  Tam, kad lietuvių tauta neišmirtų, išliktų, reikia ne šiaip sau politikos, orientuotos į dabartinių klausimų sprendimą, bet ilgalaikės ir išmintingos šeimos politikos, kuri būtų pagrįsta 3–5 vaikų šeima. Kitokios ateities nei socialine, nei ekonomine prasme mes neturime, nebent savo vietas užleistume imigrantams iš kitų valstybių.

  Dar viena tendencija, paskatinusi nedelsiant grįžti prie diskusijų apie šeimai palankią aplinką, – tai įsigalėjęs požiūris į vaiką kaip į prekę. Yra skaičiuojama, kiek vaikas kainuos, kiek kainuos jo išlaikymas, kiek mes jam išleisime pinigų. Tai rodo dideles visuomenės ligas.

  Susirūpinti šeimos aplinka vertė ir tai, kad priimtai Šeimos koncepcijai nebuvo suteikta turinio. Dar būnant man ministru, nevyriausybinės organizacijos išsakė nusistebėjimą, kad Koncepcija neįgyvendinama. Ten numatyta daug gerų dalykų, bet įstatyminė bazė nesukurta. Taigi, Koncepcija nerealizuojama. Todėl buvo nutarta siekti Nacionalinio susitarimo dėl palankios šeimai aplinkos kūrimo.

  Ar šis Susitarimas virs realia politine valia? O gal liks tik tuščia deklaracija?

  Iš tiesų čia yra nemažų pavojų, nes, pavyzdžiui, priimtoji Valstybinė koncepcija tiesiog guli stalčiuje ir nėra įgyvendinama. Siekiant Nacionalinio susitarimo, irgi buvo užtrukta. Pamatėme, kad diskusijos vyriausybiniu lygiu stringa, todėl kreipėmės į Seimą, kuris parodė didesnį aktyvumą. Tad susitarimą pasirašė frakcijų pirmininkai, kurie atstovauja 107 parlamentarams. Tai daug. Jie įsipareigojo padaryti du svarbius dalykus: prie Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto įsteigti Šeimos pakomitetį, kurio pagrindinė užduotis bus prižiūrėti šio Susitarimo įgyvendinimą; įtvirtinti Seimo statute nuostatą, kad teisės aktų projektai bus peržiūrimi ne tik dėl korupcijos prevencijos, bet ir poveikio šeimai atžvilgiu.

  Susitikę su visuomeninėmis organizacijomis, susitarimo signatarėmis, sutarėme, kad iš jų deleguotų atstovų bus įsteigtas konsultacinis darinys, kuris padės  sudaryti konkrečių veiksmų planą ir prižiūrės, kaip jis  vykdomas. Tai pagelbės išlaikyti gyvą ryšį su visuomene. Taigi, kuriasi struktūra, padėsianti įgyvendinti šeimos politiką.

 • ATGAL
  Susitarta dėl šeimai palankios aplinkos kūrimo
  PIRMYN
  G. Petkevičaitės - Bitės idėjos telkia visuomenę geresnės Lietuvos kūrimui
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.