Valstybės naujienos

 • SADM: būtina mažinti atotrūkį tarp visuomenės ir viešojo sektoriaus

 • Institucijos: Ministerijos
  Data: 2011-06-06

  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) „mobilus priimamasis“ keliauja po Lietuvą ir jau priiminėjo gyventojus Ukmergės, Širvintų, Rietavo ir Plungės savivaldybėse. Gyventojai aktyviai kreipiasi bei aiškinasi jiems aktualius klausimus: domisi neįgalumo ir darbingumo nustatymo tvarka, „Sodros“ įmokomis, taip pat dažnai teiraujasi apie darbo santykius.

  „Bendra tendencija yra tokia – žmonės turi daugybę klausimų, bet gyvendami mažuose miesteliuose nežino, kur gali kreiptis ir kokią informaciją turi teisę gauti iš valstybinių ir savivaldybių įstaigų, kiti nedrįsta skambinti ir ieškoti, kas juos galėtų konsultuoti. Todėl priėmimų metu stengiamės atsakyti į visus gyventojų klausimus arba nukreipiame į atitinkamas institucijas, todėl tokie vizitai itin padeda mažinti atotrūkį tarp visuomenės ir viešojo sektoriaus“, – pastebi kartu su „mobiliuoju priimamuoju“ po Lietuvą važiuojanti Ministerijos priimamojo skyriaus vedėja Laima Venckūnienė.

  Dažniausiai teiraujasi dėl NDNT, socialinio draudimo bei darbo santykių

  Daugiausia žmonių kreipiasi dėl Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos priimamų sprendimų, pavyzdžiui, dėl darbingumo lygio nustatymo. Pastebėta, kad pasitaiko, kad žmonės nežino, kur kreiptis dėl darbingumo lygio nustatymo. Todėl visiems besikreipusiems paaiškinta, kad norint nustatyti darbingumo lygį, visų pirma reikia kreiptis į gydantį gydytoją dėl atitinkamų formų užpildymo, o vėliau į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (NDNT), kuri ir nustatys darbingumo lygį. Jeigu žmogus nepatenkintas teritorinės NDNT išvadomis, tai dėl sprendimo peržiūrėjimo gali kreiptis į NDNT direktorių (Vilniaus NDNT) (Vilnius, Švitrigailos g. 10, tel. 85 2333320). Jeigu asmuo būtų nepatenkintas ir šiuo sprendimu, jis gali kreiptis į Ginčų komisiją prie SADM (Gedimino pr. 60, Vilnius, tel. 2651952).

  Taip pat dažnai kreipiamasi dėl įvairių su socialiniu draudimu susijusių klausimų. Pavyzdžiui, moteris dirbanti dviejuose darbuose (ūkininkė ir draudimo agentė) kreipėsi klausdama, kodėl turi mokėti įmokas „Sodrai“ abiejose darbovietėse. Specialistai paaiškino, kad ir šiuo atveju įmokos „Sodrai“ mokamos lygiai taip pat, kaip moka asmuo, dirbantis dviejuose darbuose pagal darbo sutartį. Be to, pensijos ir kitų socialinio draudimo išmokų dydis priklauso nuo sumokėtų įmokų dydžio ir trukmės.  Kita pensinio amžiaus moteris, turinti verslo liudijimą, kreipėsi klausdama, kodėl reikia mokėti sveikatos draudimo įmokas. Juk ji, kaip senatvės pensininkė turi būti draudžiama valstybės lėšomis. Paaiškinta, kad pensininkai draudžiami valstybės lėšomis, kai jie nedirba, o jeigu turi verslo liudijimą ar užsiima kita veikla, tai turi mokėti ir sveikatos draudimo įmokas. Be to, jeigu pensininkas dirbtų pagal darbo sutartį, tai taip pat turėtų mokėti sveikatos draudimo įmokas.

  Kiekviename rajone pasitaiko klausimų, susijusių su darbo santykiais, ypatingai dažnai teiraujamasi dėl vėluojančių atlyginimų. Pavyzdžiui, kreipėsi žmogus 7 metus dirbęs vienoje įmonėje. Jis teigia, kad prieš mėnesį išėjo iš darbo, bet alga iki šiol nesumokėta nuo vasario mėnesio, o atostoginiai nemokėti už 2 metus. Žmogus įteikė raštišką prašymą dėl algos ir kitų išmokų atgavimo. Valstybinė darbo inspekcija paprašyta patikrinti išdėstytus faktus.

  Birželį konsultuos Rokiškyje, Zarasuose, Švenčionyse ir Ignalinoje

  „Labai svarbu pastebėti, kad dažniausiai į ministerijos „mobilųjį priimamąjį“ atvyksta žmonės, kurie vargiai, ar sugalvotų patys kreiptis į ministeriją raštu, ar ieškoti specialistų konsultacijos skambindami. Dauguma besikreipiančių žmonių net neturi galimybes pasinaudoti internetu arba tiesiog stokoja kompiuterinio raštingumo įgūdžių. Todėl tokie vizitai regionuose yra itin svarbūs“, – teigia L. Venckūnienė, kuri į vizitus po Lietuvos regionus važinėja jau daugiau kaip 20 metų.

  „Mobilus priimamasis“ birželio mėnesį dar apsilankys Rokiškyje, Zarasuose, Švenčionyse ir Ignalinoje.

  Tolesni gyventojų konsultavimai numatyti rudenį: rugsėjo mėnesį specialistai vyks į Tauragę, Pagėgius, Šakius, Jurbarką ir Šiaulius.

  Apie „mobilųjį priimamąjį”:

  Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šių metų gegužės mėnesį pradėjo ministerijos priimamojo vizitus po Lietuvą. Planuojama, kad iki kitų metų pabaigos ministerijos specialistai apsilankys beveik visose šalies savivaldybėse.

  Siekiama, kad kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo to, ar jis gyvena Vilniuje, ar mažame miestelyje, turėtų vienodas galimybes kreiptis į specialistus bei aiškintis iškilusias problemas ir sunkumus.

  Kokiais klausimais galima kreiptis? Į „mobilųjį priimamąjį“ atėję gyventojai atvykusiems specialistams galės užduoti klausimų iš visų sričių, už kurias atsakinga ministerija. Tai socialinis draudimas ir pensijos („Sodros“ mokamos pašalpos, pensijos, kitos išmokos, taip pat valstybinės pensijos), socialinė aprėptis ir bendruomenės (lygios žmonių teisės, socialinės paslaugos, bendruomenių aktualijos), šeimos gerovės klausimai (piniginė parama šeimoms, studentams, vaikų ir jaunimo klausimai, pavyzdžiui, įsivaikinimo galimybės), darbo santykiai (darbo ir poilsio laikas, viršvalandžiai, darbo apmokėjimo klausimai, nelegalus darbas).

  Taip pat gyventojai turi galimybę domėtis ir SADM pavaldžių institucijų, pavyzdžiui, „Sodros“, Lietuvos darbo biržos, Neįgaliųjų reikalų departamento, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos, Vaikų išlaikymo fondo, Valstybinės darbo inspekcijos ir kitų įstaigų darbu, klausti, informuoti ministerijos atstovus, jei žmonės nėra patenkinti pavaldžių institucijų veikla.

  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija

 • ATGAL
  Lietuvos paviljonas 54-ojoje Venecijos bienalėje pelnė specialųjį prizą
  PIRMYN
  Lietuvos ekonominės diplomatijos uždaviniai – aktyvesnis investuotojų ir turistų pritraukimas į Lietuvą, sako ministras
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.