Saugoti ir tobulinti Vilnių | Apžvalga

Įžvalgos

 • Saugoti ir tobulinti Vilnių

 • Data: 2014-10-28
  Autorius: Vytautas Keršanskas

  Vytautas Keršanskas (Nuotrauka iš asmeninio V. Keršansko archyvo)

  Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams telkiant pajėgas kai kurių politikos komentatorių „prezidentiniais“ jau pramintiems Vilniaus miesto savivaldos rinkimams, vis svarbesnė tampa diskusija apie tai, kokį Vilniaus valdymą norime matyti bei kokią miesto viziją puoselėti.

  Vilnius istoriškai – svarbiausias lietuvių centras. Net tada, kai jame gyveno vos keli procentai lietuvių, didingi Vilniaus mūrai žymėjo tūkstantmetę Lietuvos istoriją. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, galime džiaugtis viena gražiausių sostinių Europoje, turinčią ir UNESCO saugomą senamiestį, ir modernių dangoraižių užpildytus verslo centrus, ir visą didmiesčiui būdingą infrastruktūrą, ir gausybę žaliųjų plotų rekreacijai. Ši tradicijos ir modernumo, miesto ir gamtos harmonija sukuria Vilniaus patrauklumą bei skatina, projektuojant sostinės ateitį, tai išsaugoti.

  Tačiau šiandien matome, kad Vilniaus miesto savivaldybei kryptingai vystyti miesto plėtrą sekasi toli gražu ne visose sferose, o nuolat auganti miesto skola bei neskaidrumo šešėlį metantys sprendimai, verčiantys miestiečius monopolijų įkaitais, parodo, jog Vilniui reikia permainų. Joms jau dabar galima brėžti aiškias gaires:

  Miestas be monopolijų. Vilnius – nuolat augantis miestas, apgyvendinantis aukštą perkamąją galią turinčius piliečius bei pritraukiantis gausias užsienio investicijas. Todėl ne paslaptis, jog specifinėse srityse, pavyzdžiui, šilumos ūkyje ar šiukšlių išvežime, tam tikros įmonės su politikų pagalba siekia įgyti išskirtines sąlygas bei pasipelnyti iš miestiečių. Natūralu, jog monopolijos, diktuojančios ir dirbtinai laikančios kainų lygį, yra nepalankios vilniečiams, todėl jų Vilniuje turi nelikti.

  Skaidriai valdomas miestas. Vilnius – didžiausią pridėtinę vertę kuriantis miestas. Tačiau nuolat auganti Vilniaus miesto skola bei įvairūs abejotini dabartinės miesto valdžios sprendimai verčia abejoti skaidriu miesto valdymu. Atvirumas ir skaidrumas – tai, kas padeda padidinti piliečių pasitikėjimą politikais, tikėjimą valstybe ir galimybe prisidėti prie jos tobulinimo.

  Miestas, besirūpinantis savo regionu. Europos praktika rodo, jog aplink sostinę – svarbiausią ekonominį, politinį bei kultūrinį valstybės centrą – esantis rajonas yra labiausiai ekonomiškai bei socialiai išsivystęs regionas visos šalies mastu. Tačiau vienos partijos dominavimas šiame regione sukūrė išvirkščią vaizdą ir didelį potencialą turintis regionas šiandien velkasi reitingų pabaigoje. Akivaizdu, kad nuo to kenčia ir pats Vilniaus miestas, dažnai tampantis aptarnaujančiu tuos Vilniaus rajono gyventojus, kurie negali vietoje ir laiku gauti reikiamų viešųjų paslaugų. Todėl Vilniaus miesto savivaldybė turėtų skirti didesnį dėmesį savo regiono stiprinimui ir griežčiau prižiūrėti Vilniaus rajono savivaldybės veiklą, koordinuoti veiksmus su Vyriausybe, kuri turi būti suinteresuota stipriu ir išsivysčiusiu regionu aplink sostinę.

  Pasididžiavimą keliantis miestas. Vilnius, būdamas didingos ir turtingos Lietuvos istorijos veidrodžiu, tuo pačiu primena ir apie juoduosius lietuvių tautai primestos istorijos puslapius. Žaliojo tilto skulptūros, sovietmečio dvasia alsuojanti Lukiškių aikštė bei tautos skausmo neatspindintis modernistinis jos rekonstrukcijos projektas, bent keli sovietinį jungą šlovinusių visuomenininkų atminimo memorialai, tačiau nė vieno – Vasario 16-osios akto signatarams, tarpukario prezidentams ar laisvės kovotojams. Viešųjų erdvių užpildymas yra vienas iš kolektyvinę atmintį, pasididžiavimą savo valstybe formuojančių veiksnių. Todėl Vilniaus miesto savivaldybė turi skirti kur kas didelį dėmesį okupacinių reliktų iš centrinių Vilniaus miesto vietų išmontavimui.

  Tai – tik pradinės gairės Lietuvos sostinės vizijai puoselėti. Vilnius yra unikalus gebėjimu darniai po savo stogu priglausti tradicinio ir modernaus, urbanizuoto ir tuo pačiu žalio miesto koncepciją. Būtent tokį miestą ir reikia saugoti, tačiau, atsižvelgiant į laiko dvasią, ji tobulinti ir išlaikyti patraukliu kiekvienam vilniečiui bei sostinės svečiui.

 • ATGAL
  Vilniaus kino šortai. Požiūris į trumpametražius filmus keičiasi
  PIRMYN
  Nevaldomo pasaulio link?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.