SENJORAI SKELBIA KARTŲ SOLIDARUMĄ | Apžvalga

Įžvalgos

 • SENJORAI SKELBIA KARTŲ SOLIDARUMĄ

 • Data: 2011-12-30
  Autorius: Romualda HOFERTIENĖ

  TS-LKD senjorų bendruomenės konferencijos, vykusios gruodį Vilniuje, dalyviai. (G. Kurlienės nuotr.)

  Europos Parlamento ir Tarybos sprendimu 2012-ieji paskelbti Europos vyresnių žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo metais. Įgyvendinant šį sprendimą Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2011 m. lapkričio 23 d. priėmė nutarimą „Dėl Europos vyresnio amžiaus žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo metų Lietuvoje organizavimo“. Šiuo nutarimu Vyriausybė paskelbtų metų nacionaliniu koordinatoriumi paskyrė Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, kuri turėtų organizuoti Lietuvos dalyvavimą Europos metų veikloje. Minėta ministerija kartu su kitomis institucijomis, įstaigomis bei socialiniais partneriais įpareigota parengti Europos metų programą, ją patvirtinti ir pateikti Europos Komisijai. Kadangi Vyriausybė ragina visus prisidėti prie veiklos, skirtos Europos metų tikslams pasiekti, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų senjorų bendruomenė nusprendė nevėluoti prisidėti prie šio raginimo ir gruodžio 16 dieną organizavo konferenciją šia tema. Konferencijoje dalyvavo TS-LKD senjorų bendruomenės atstovai iš Vilniaus, Panevėžio, Kauno, Kelmės, Anykščių, Klaipėdos ir kt.

  Konferencijoje dalyvavęs Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šeimos politikos skyriaus vedėjo pavaduotojas Tomas Milevičius, kuris paskirtas rūpintis nacionaline metų strategija minėtais klausimais, atkreipė dėmesį į du konferencijos pasiūlymus: 1) dėl būtinybės Lietuvoje turėti bent vieną orų leidinį, skirtą vyresnio amžiaus žmonių aktualiems klausimams kvalifikuotai analizuoti, dalytis patirtimi, diskutuoti ir t. t.; 2) įkurti pagalbos telefonu liniją vyresnio amžiaus žmonėms. Pažadėjo į šiuos du pasiūlymus įsigilinti, analizuoti.

  Juk iš tiesų mes turime daugybę jaunų savanoriaujančių žmonių, kurie vien pokalbiais daugeliui jaunų žmonių padėjo nepadaryti klaidos, susivokti, o ne vieną gal apsaugojo nuo didelės bėdos. Tad natūralu, kad nors ir gyvenimišką patirtį turintiems, bet gyvenimo nualintiems ar nerandantiems tam tikros situacijos sprendimo, žmonėms pakankamai kvalifikuota ir ypač nuoširdi pagalba praverstų. Senjorų bendruomenėje turime daug išsilavinusių, kvalifikuotų, sugebančių suprasti kitą žmonių, kurie su malonumu sutiktų savanoriauti pagalbos linijoje vyresniesiems.

  Malonu pasakyti, kad konferencijoje dalyvavę keli jauni pranešėjai taip sudomino dalyvius, lyg jie priklausytų senjorų kartai ir atmintinai žinotų, ką mes jaučiame. Todėl ne vienas konferencijos dalyvių konspektavo Vadybos ir psichologijos instituto direktorės, klinikinės psichologės doc. Dr. Aistės Diržytės bei europarlamentarės Radvilės Morkūnaitės mintis.

  Konferencijoje aptartas ir neproporcingas žiniasklaidos dėmesys skirtingoms kartoms. Pagrindinis dėmesys tik jaunimui, o tiksliau tik tam tikrai jaunimo daliai, susijusiai su šou bizniu, su „įdomiomis“ skyrybomis, su net patiems laidų vedėjams juokingais meilės nutikimais. Tegu būna ir tai. Vis dėlto ne tik jaunimas, bet ir vyresnioji karta pasigenda rašant bei rodant darbštųjį jaunimą, jų pasiekimus, tvirtas jaunas šeimas ir t. t. Ne tik vyresniųjų kartai neproporcingas žiniasklaidos dėmesys: maži vaikai ir moksleivija taip pat nelepinami geromis laidomis ar rašiniais apie juos. Todėl neatsitiktinai sudomino leidėjos ir redaktorės, europarlamentarės Laimos Andrikienės atstovės spaudai Valės Čeplevičiutės pamąstymas ir analizė apie Lietuvoje ir Europoje vyresnio amžiaus žmonėms skirtus leidinius. Savo bendruomenėje dar ne kartą diskutuosime šia tema.

  Jei atsirastų solidus, vyresnei kartai skirtas leidinys, jis būtinai turėtų būti valstybės remiamas. Suprantama – krizė, nesąžininga būtų reikalauti sunkmečiu oraus leidinio. Vis dėlto jei Europa, o ir Lietuvos Vyriausybė paskelbė 2012 metus „Europos vyresnio amžiaus žmonių aktyvumo ir kartų solidarumo“ metais, vadinasi, tam skirtos nors ir nedidelės lėšos turi būti ypač prasmingai panaudotos išliekamąją vertę turintiems dalykams. Todėl siūlyta šių lėšų „neiššaudyti į orą“, o panaudoti a) valstybės remiamam solidžiam leidiniui, skirtam vyresniajai kartai (turint galvoje žmones, kuriems per 40), ar tiesiog kartų solidarumui; b) įkurti pagalbos liniją vyresnio amžiaus žmonėms, kurioje galėtų aktyviai talkinti išsilavinę, jautrūs kitam ir kompetetingi žmonės. Tai būtų ir senjorų savanorystės aktyvinimas.

  Su dideliu susidomėjimu konferencijos dalyviai išklausė niekada neatsisakiusio su senjorais bendrauti Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko Rimanto Dagio pranešimo. Jam, žinoma, teko atsakyti į daugybę klausimų.

  Filosofijos mokslų daktaro Žibarto Jackūno pranešimas „Dabartinės mūsų viešosios erdvės ypatumai“ paskatino ne tik priimti Rezoliuciją dėl paramos šeimai ir mokyklai, bet ir sutarta ateityje surengti atskirą diskusiją šia tema.

  Dalyvavusieji konferencijoje galėjo padaryti svarbią išvadą: ne tik Lietuva, bet ir Europa laimės tik tuomet, kai visos kartos dirbs išvien. Kartų solidarumas gali mus išgelbėti nuo daugybės problemų ir Valstybėje, ir Šeimoje.

 • ATGAL
  „MANO GURU“: KAI REIKIA IŠMOKTI GYVENTI IŠ NAUJO
  PIRMYN
  DARNIOS VISUOMENĖS LINK
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.