Siekiame sumažinti pajamų apmokestinimą du ar daugiau vaikų auginančioms šeimoms | Apžvalga

Valstybės naujienos

 • Siekiame sumažinti pajamų apmokestinimą du ar daugiau vaikų auginančioms šeimoms

 • Institucijos: Seimas
  Data: 2017-06-13
  Autorius: Romena Čiūtienė

  Seime kartu su kitais TS-LKD frakcijos nariais inicijavau Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo siekiame mokestinėmis priemonėmis skatinti vaikus auginančias šeimas, mokesčius labiau susiejant su vaikų skaičiumi. Pavyzdžiui, papildomai sumažinant pajamų apmokestinimą du ir daugiau vaikų auginančioms šeimoms.

  Tai yra viena iš priemonių, didinančių šeimų gerovę, o šeimų gerovės didėjimas, mano manymu, yra vienas iš motyvų, skatinančių auginti vaikus. Šis pasiūlymas taip pat prisideda ir prie demografinių problemų sprendimo, mažinant socialinę atskirtį, su kuria neretai susiduria daugiavaikės šeimos. Viena pagrindinių mažo gimstamumo priežasčių – gyventojų finansinis neužtikrintumas, t. y. gyventojai nesijaučia tikri, kad turės pakankamai pajamų savo šeimai išlaikyti.

  Tiesa, nors gimstamumas pastaraisiais metais auga, tačiau išlieka mažas – tesiekia 1,7 vaiko vienai moteriai. Palankiausia demografinė padėtis yra tada, kai užtikrinamas optimalus gimstamumo lygis. Tokiu atveju suminis gimstamumo rodiklis turėtų svyruoti apie 2,1. Kitaip tariant, viena moteris turėtų pagimdyti mažiausiai 2 kūdikius. Tuo tarpu mažas gimstamumas kartu su jaunų žmonių emigracija lemia visuomenės senėjimo problemą. O tai reiškia, kad ilgalaikėje perspektyvoje bus sunku užtikrinti socialinės, sveikatos priežiūros sistemų tvarumą.

  Mano ir kolegų tikslas – sumažinti mokestinę naštą mažesnes pajamas gaunantiems, du ir daugiau vaikų auginantiems gyventojams, taip siekiant remti šeimas, ypač daugiavaikes, ir prisidėti prie gimstamumo skatinimo, mažinti socialinę atskirtį. Mūsų įstatymo projekto uždavinys – padidinti šiuo metu Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme nustatytą papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį (toliau – PNPD) du ir daugiau vaikų (įvaikių) auginantiems gyventojams. Pažymėtina, kad tokia parama per su darbo santykiais susijusias pajamas kartu skatintų gyventojus dirbti ir užsidirbti.

  Pagal šiuo metu galiojančio Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 20 straipsnio 8 dalį gyventojams, auginantiems vaikus, taikomas PNPD – 200 eurų per mėnesį už kiekvieną vaiką (įvaikį) iki 18 metų, taip pat vyresnį vaiką (įvaikį), jeigu jis mokosi mokykloje pagal bendrojo ugdymo programą. Šiuo metu du vaikus (įvaikius) vienas auginantis asmuo visiškai nemoka pajamų mokesčio, jeigu jo bruto darbo užmokestis neviršija 600 eurų per mėnesį, tris vaikus (įvaikius) – 733 eurų per mėnesį.

  Mes siūlome padidinti šiuo metu taikomą PNPD nuo 200 eurų iki 300 eurų už antrą ir kiekvieną paskesnį vaiką (įvaikį) iki 18 metų, taip pat vyresnį vaiką (įvaikį), jeigu jis mokosi mokykloje pagal bendrojo ugdymo programą. Padidinus PNPD, du vaikus (įvaikius) vienas auginantis asmuo visiškai nemokės gyventojų pajamų mokesčio, jeigu jo bruto darbo užmokestis neviršys maždaug 666,5 eurų per mėnesį, tris vaikus (įvaikius) – 866,5 eurų per mėnesį, o šeimos, auginančios du vaikus, pajamos „į rankas“ maksimaliai padidės iki 15 eurų per mėnesį (arba 180 eurų per metus), tris vaikus – iki 30 eurų per mėnesį (arba 360 eurų per metus). Padidinus taikytiną PNPD už antrą ir kiekvieną paskesnį vaiką, preliminariai skaičiuojant, valstybės ir savivaldybių biudžetai per metus neteks apie 37,9 mln. eurų pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio.

  Tvirtai tikiu, jog šios ir panašių reformų įgyvendinimas gali tapti mūsų valstybės sėkmės istorijos pagrindu. Vaikus auginančios šeimos – tai mūsų valstybės ateitis, tad mūsų pareiga – stengtis dėl jų gerovės ir kuo palankesnių sąlygų auginti vaikus čia – Lietuvoje. ■

 • ATGAL
  Apie vyriausybės planą ir energetiką
  PIRMYN
  Kad priešas bijotų, turime stiprinti valią gintis
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.