Valstybės naujienos

 • Siūloma dar labiau plėsti galimybes žmonėms ginčus spręsti taikiai

 • Institucijos: Ministerijos
  Temos: Teisė
  Data: 2011-06-02

  Teisingumo ministras, siekdamas skatinti taikaus ginčų sprendimo būdą (mediaciją), siūlo leisti žmonėms, norintiems išvengti bylinėjimosi teisme, tai padaryti pasinaudojant ir profesionalių teisininkų – notarų, antstolių ar advokatų pagalba.

  Mediacija yra toks ginčų sprendimo būdas, kuris leidžia nesutariantiems asmenims, pasitelkus trečią nešališką žmogų (mediatorių) į pagalbą, taikiai susitarti ir išspręsti nesutarimus, patiems dėl to priimant galutinį sprendimą. Ši ginčų sprendimo alternatyva leidžia žymiai greičiau išspręsti savo ginčą nei teisme, išleisti tam mažiau pinigų bei išlaikyti taikius socialinius santykius. Tai taip pat mažina ir teismų darbo krūvius bei taupo biudžeto lėšas.

  Neteisminiu mediatoriumi šiuo metu gali būti bet kuris privatus asmuo, o teisminiu – teisėjas arba kitas asmuo, įrašytas į mediatorių sąrašą. Tačiau šių paslaugų negali teikti notarai bei antstoliai, o advokatai tai gali daryti tik sprendžiant komercinius ginčus. Teisingumo ministras Remigijus Šimašius siūlo pakeisti šią tvarką. „Dar viena galimybė pasirinkti mediatoriumi kurį nors iš šių profesionalių teisininkų, kuris padėtų kompetentingai išspręsti civilinį ginčą, atvers dar daugiau kelių žmonėms tartis taikiai. Kol kas, deja, teismų statistika rodo, kad ginčai taikiai sprendžiami vis dar labai retai, todėl būtina sudaryti kuo palankiausias sąlygas taikiems susitarimams pirmiausia iki teismo, o nepavykus skatinti juos ir teismuose“, – sako R. Šimašius.

  Atsižvelgiant į tai, siūloma pakoreguoti Antstolių, Notariato bei Advokatūros įstatymus ir nustatyti, kad neteisminiais mediatoriais gali būti ir antstoliai, advokatai bei notarai, kurie galės padėti spręsti bet kokį civilinės teisės ginčą – tiek verslo, tiek šeimos ar kitus. Pas šiuos teisininkus taikiai išspręsti ginčai bus patvirtinami pasirašoma taikos sutartimi, kuri šalims turi įstatymo galią. Vėliau ji galės būti tvirtinama teisme, kuris tai padarys ne vėliau nei per 5 dienas nuo prašymo priėmimo.

  Mediavimo paslaugos šiuo metu yra nemokamai teikiamos ir teismuose. Besiginčijančios šalys gali bet kuriuo momentu paprašyti teisėjo atidėti bylos nagrinėjimą teisme bei leisti teismo mediatoriaus akivaizdoje pabandyti susitarti taikiai. Nepavykus to padaryti, ginčas toliau nagrinėjamas įprasta tvarka. Šiuo metu į teismo mediatorių sąrašus yra įrašyta daugiau nei 40 teisėjų. Deja, kol kas iš visų 2010 m. pirmos instancijos teismuose baigtų nagrinėti civilinių bylų (jų buvo 201 585) taikos sutartimi užbaigta vos 2 proc. (5246).

  Skatinant mediavimo paslaugas, š. m. gegužės 24 d. Seimas taip pat jau pritarė Teisingumo ministerijos siūlytoms Civilinių ginčų taikinamojo tarpininkavimo įstatymo pataisoms. Jose numatyta galimybė mediavimo būdu spręsti ne tik nacionalinius, bet ir tarptautinius ginčus, o tarpininkavimą leisti atlikti pasitelkiant modernias informacines ir elektronines ryšio technologijas. Populiarinant mediaciją taip pat patvirtintos ir atskiros skatinimo priemonės, kurios bus įgyvendinamos pagal specialų Teisingumo ministerijos parengtą planą.

  Notarams, advokatams bei antstoliams galimybę teikti tarpininkavimo paslaugas numatantys įstatymų projektai šiuo metu yra pateikti visuomenei bei suinteresuotoms grupėms derinti. Išsamiau su jais galima susipažinti internete.

  Teisingumo ministerijos informacija

 • ATGAL
  Lietuvos, Latvijos ir Estijos studentų „Gaudeamus“ rengiasi žygiui į Vilnių
  PIRMYN
  ESBO pasirengusi tęsti bendradarbiavimą su Turkmėnistanu, sako organizacijos pirmininkas
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.