Sniego karalienės nužvelgti | Apžvalga

Asmenraščiai

 • Sniego karalienės nužvelgti

 • Data: 2012-05-15

  Ilgokai užtrukęs šiltas ruduo visą spalį ir pusę lapkričio rodė gerą valią šilumos kainų kiekvieną šaltąjį sezoną bauginamiems piliečiams. Šalnų, krentančių lapų ir įprastų darganų sezonas, neįprastai solidarizavosi su mumis tarsi suprasdamas, kad šiandien gyvename ne tik artėjančios gamtiškosios žiemos, bet ir valstybės bei asmens finansus stingdančios ekonominės žiemos sąlygomis. Tarp sulėtėjusių pasaulio ekonomikų mūsiškė – ne išimtis. Todėl Seime pateiktas valstybės biudžeto projektas – atsargus, santūrus ir neturintis teisės prairti nė per vieną siūlę, jei norime nepaskęsti euro audrose, paskolų krizėse ir galiausiai sulaukti ekonominio pavasario.

  Stngdantis žiemos grožis. Kęstučio D. Rimkevičiaus nuotrauka

  Štai tokiu leitmotyvu prasideda šis „Apžvalgos“ numeris, jau nuo pat viršelio stebintis mus tiesiu, bet baugoku lyg iš „Narnijos kronikų“ atkeliavusios Sniego karalienės žvilgsniu. Atrodytų, kam reikia tų pasakų, to žaidimo įvaizdžiais, visi ir taip matome, kaip stingsta ir kur ritasi ekonomika. Bankrutuojantiems ir nuolat protestuojantiems graikams šiurpinant Europą, tų niūrių vaizdų visiems gana. Vis dėlto iš pasakų atkeliavęs ir mitologizuotas vaizdinys kartais gali daugiau pasakyti apie realybę nei įtampos pilni TV reportažai iš riaušių zonos. Žinių reportažus, kuriuos stebime minkštai įsitaisę foteliuose, kramsnodami močiutės sode prisirpusį obuolį ir gurkšnodami lietuvišką čiobrelių arbatą, dažnai stebime abejingai, na, nebent su palengvėjimu atsidusdami, kad pas mums dar nėra taip blogai… Kitą dieną tuos

  matytus vaizdus pamirštame. Ir tik tada, kai atvėrę piniginę, suvokiame, kad joje pinigų mažiau, nei tikėjomės… Tada visais įmanomais epitetais prisimename valstybės biudžetą ir jo formuotojus. Kodėl švietimui, sveikatos apsaugai ar bet kuriai kitais sričiai, kurioje darbuojamės, skirta tik tiek… Tik tiek!!!

  Kuo čia dėtas tiesmukas Sniego karalienės žvilgsnis? Atsakymas paprastas. Žinoti tiesą apie ekonominę žiemą yra kur kas geriau, negu sau meluojant apie amžiną pavasarį, atverti langus ir netaupyti nei šilumos, nei savo sveikatos. Akivaizdu, suprantama, tačiau tai dažnai, kai planuojamos kitų metų biudžeto išlaidos, kai kurių politikų pamirštama. Gerai, jei valdantieji, nesivaikydami populizmo, nebijo būti apšaukti ledinės širdies žmonėmis, esą nesirūpinančiais mūsų kasdieniais poreikiais, ir neleidžia, artėjant žiemai, nuvilkti valstybei paskutinių marškinių. Atvirkščiai, stengiasi šaliai – nors, pripažinkim, dažnai už skolintus pinigus – nupirkti kuo šiltesnius kailinius. Žinia, skolos grąžinamos, o nušalusių nosių juk nesugrąžintum…

  Sniego karalienė žvelgia ne tik į Lietuvą. Lediniai finansų žiemos pirštai sukaustę ir kaimyninės Baltarusijos ekonomiką. Paskutiniam Europos diktatoriui Aliaksandrui Lukašenkai, kurio socialistiniame rojuje žiemų tikriausiai nebūna… tai didelis smūgis. Disidentus, konkurentus ar tiesiog bent kiek laisvesnius žmones sukišęs į kalėjimus ar kaip kitaip išstūmęs už įstatymo ribų, A. Lukašenka, panašu, yra bejėgis suvaldyti ekonominį nuosmūkį, kuris diktatoriaus įvaizdį negailestingai tempiasi paskui ir smukdo į vis gilėjantį sniegą. Galbūt tai šansas baltarusių tautai atsimerkti. Duok Dieve, jei Baltarusijos opozicijos – šiandien galinčios egzistuoti tik kaip disidentų sambūriai – viltys apie taikų valdžios perėmimą ir išties demokratinius rinkimus išsipildytų.

  Ekonominė žiema, pasirodo, mėgsta užklysti ir į visai nežiemiškus kraštus. Visi žinome apie Europos antikinę dramą, kurios veikėjai tai iš apmaudo, tai iš finansinio šalčio kalena dantimis. O kas bus, kai ims ledėti Italijos pakrantės ar ispaniškoji Costa brava… Ir ne apie klimato kaitą čia kalba, o apie euro zonos įšalą. Ar antikinės dramos žiūrovai išmoks šią pamoką?

  Tikriausiai nepaneigsim, kad ir Šiaurės Afrikoje, kur valstybės pergyvena Arabų pavasarį, ekonominė žiema taip pat buvo prikišusi savo ledinius nagus, idant vėliau stotų pavasaris. Dabar lieka stebėti, kaip Arabų šalių gyventojai tvarkysis su išsikovotom laisvėm.

  Taigi, Sniego karalienės žvilgsnis – ne vienareikšmis, ir kiekvienas jame įskaitys savąją tiesą. Matyt, tas tiesumas ir yra šiame žvilgsnyje svarbiausias.

  „Apžvalga“, 2011 m. spalis–lapkritis, nr. 10–11 (26–27) (507–508)

 • ATGAL
  Sociali rinka: laikas pasirinkti
  PIRMYN
  Apie bėgantį laiką ir amžinybės vandenyną
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.