Už šeimą, gyvybę ir gyvenimą | Apžvalga

Asmenraščiai

 • Už šeimą, gyvybę ir gyvenimą

 • Data: 2012-05-15

  Gegužę švenčiame Motinos ir Šeimos šventes. Katalikų kalendoriuose visas šis mėnuo skirtas Marijai – Dievo Motinai. Tikriausiai todėl šįkart ir „Apžvalga“ tokia šeimyniška. Gal ir nežurnalistiškai elgiamės sensacingus įvykius ar karštas aktualijas nustumdami kiek tolėliau ar net visai į paraštes ir atiduodami pirmuosius puslapius šeimos temai. Galbūt sulauksim ir kokio aštriadančio skaitytojo pašaipos – ką naujo galima pasakyti apie tradicinę šeimą… Vis dėlto galėtume atsikirsti – jei, pristačius visuomenei Šeimos politikos pagrindų įstatymą, kilo nemenkas bruzdesys, vadinasi, aptarti yra ką.

  Kita, ne mažiau šeimyniška, bet dėl įvairių interesų susikirtimų nepalyginamai „karštesnė“ ir turinti didžiulį emocinį krūvį, „Apžvalgos“ tema – tai Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektas. Dėl didelio visuomenės dėmesio Seimo Sveikatos reikalų komitetas net buvo ėmesis slapukavimo politikos – rengė uždarus posėdžius. Birželio pradžioje šių posėdžių rezultatas jau keliauja į Seimą. Taigi pasidomėjome, koks buvo tas įstatymo projekto kelias – gal lygus, o gal labai duobėtas… Žinoma, domintis tokia tema, kur pagrindiniai veikėjai – su nevaisingumo problema susidūrusių šeimų ir žmogaus gyvybės nuo pat jos pradėjimo momento likimai – kur tik prisiliestum, visur skauda, visur atvira žaizda. Ir norisi tada artėjančių Sekminių himno žodžiais melstis: „Laistyk, kas išdeginta, gydyk tai, kas sužeista…“

  Šeima – gyvybės lopšys. Čia prasideda gyvenimas. Idealiu atveju nerūpestingas, kupinas artimųjų meilės ir rūpesčio. Kitokia realybė dažnai aplanko, kai gyvenimo saulė jau krypsta vakarop. Pensinis amžius, ypač ekonominių krizių laikotarpiu, tampa sunkiu išmėginimu, savotišku išgyvenimo realybės šou. Tik paties šou čia nedaug, o sunkios ir skaudžios realybės – apsčiai. Ekonominė krizė, žiojėjanti juodoji praskolintos„ Sodros“ skylė, emigracija ir sparčiai senėjanti visuomenė – tai veiksniai, kasdien vis labiau gramzdinantys Lietuvos socialinio draudimo sistemos laivą. Reforma neišvengiama. Tai pripažino Seimas, pritardamas valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos pertvarkos gairėms.

  Nėra namų be dūmų. Taip liaudies išmintis apibūdina ne visada tobulą šeimos kasdienybę. Šeima, kaip ir bet kokia kita bendruomenė, susiduria su įvairiausiais bendrabūvio epizodais – nuo džiaugsmingos ramybės iki konkurencijos ir santykių aiškinimosi. Aišku, jei tvirtas šeimos vertybinis pamatas, jei sveiki ir atviri santykiai, bet kokia konkurencija galiausiais virsta nuoširdžiu bendradarbivimu. Šį principą galima būtų taikyti ir tokiai bendruomenei kaip partija. Pavyzdžiui, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, sukūrę partinės demokratijos šventę ir iš dviejų lygiaverčių konkurentų išsirinkę partijos pirmininką, šiandien įžengia į naują– bendradarbiavimo ir kryptingo ėjimo į bendrą tikslą – Seimo rinkimus – etapą. Taigi gyvenimas tęsiasi.

  Lietuva jau septynerius metus priklauso Europos Sąjungos valstybių šeimai. ES kaip tikroje šeimoje dalijamasi viskuo – ir parama, ir rūpesčiais. Pavyzdžiui, pabėgėlių iš Šiaurės Afrikos antplūdis į pietinę Europą nėra tik Italijos problema – tai visos Šengeno erdvės šalių rūpestis. Globalėjančiame ir informaciniais tinklais apraizgytame pasaulyje apskritai vis mažiau tampa svarbios geografinės sąvokos ir vis dažniau tenka įsitikinti, kad esame vienos didelės žmonijos šeimos nariai. Ir žodis „tarptautinis“ apibūdina vis labiau prie mūsų namų ir kasdienybės priartėjančias situacijas.

  Kita vertus, jokia globalioji įvairovė neatstos to, ką turime savito ir mums brangaus. Pavyzdžiui, penkis skirtingus etnografinius regionus. Viename iš jų – Mažojoje Lietuvoje – „Apžvalga“ lankėsi norėdama drauge su šilutiškiais pasidžiaugti Šilutės 500-mečiu ir pajusti tą lietuvininkų ir lietuvių vienybę mieste, kuriame vanduo ir žmonės kuria gyvenimą…

  „Apžvalga“, 2011 m. gegužė, nr. 5 (21) (502)

  Pieva, kupina gyvybės. Jurgitos Rimkevičienės nuotrauka

 • ATGAL
  Kas laimėjo rinkimus?
  PIRMYN
  Jei ne auksinės vasaros...
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.