V. Stundys: Žmonės vertina jiems dirbančią valdžią | Apžvalga

Regionai

 • V. Stundys: Žmonės vertina jiems dirbančią valdžią

 • Data: 2011-05-08
  Autorius: Kalbino Jurgita JARAŠŪNIENĖ

  V. Stundys. (M. Žilionytės nuotr.)

  Permainingas laikotarpis po rinkimų vienus savivaldos politinių procesų dalyvius glumino, kitus džiugino, tačiau abejingų tikriausiai nepaliko nė vieno – koalicijų formavimasis, merų postų dalybos visą balandį kaitino mūsų miestų ir rajonų politinę atmosferą. Šiandien, kai naujai išrinktos savivaldybių tarybos jau pradėjo realiai veikti ir išryškėjo galutinės politinių galių sanklodos, galima iš naujo įvertinti savivaldos rinkimų rezultatus.

  Reikia pripažinti, kad nuo pat rinkimų laikotarpio pradžios iki paskelbiant paskutinį išrinktą merą, politologų ir apžvalgininkų akys buvo nukreiptos į valdančiuosius Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus. Buvo diskutuojama, ar krizės nuvarginti ir viskuo nusivylę rinkėjai „palaidos“ valdančiąsias partijas. Ar išlaikys krikščionys demokratai įtaką didžiuosiuose miestuose ir pan. TS-LKD tapo savotišku lakmuso popierėliu, rodančiu politinių pokyčių kryptį ir stiprumą. Tad „Apžvalga“ pakalbino TS-LKD frakcijos Seime vicepirmininką Valentiną STUNDĮ ir paprašė įvertinti tuos viešojoje erdvėje labiausiai linksniuojamus savivaldos politinius įvykius.

  TS-LKD atstovams merų postai patikėti 13-oje savivaldybių, vis dėlto daugiausiai merų po šių savivaldos rinkimų turi socialdemokratai – iš viso 19. Socialdemokratai pirmauja ir pagal gautų savivaldybių tarybų narių mandatų skaičių. Kaip vertintumėte šią situaciją ir TS-LKD laimėjimus tokiame kontekste?

  Faktų paneigti neįmanoma, galima tik juos interpretuoti. Taip, mūsų partija pagal rinkimų rezultatus ir užimtas merų pozicijas yra antroji. Pakartotas 2007 metų savivaldybių rinkimų rezultatas, tad šiuo požiūriu kokio nors netikėtumo neįžvelgtume – buvome ir likome dešiniojo politinio spektro partijų lyderiai. Jei rezultatus analizuotume tų metų socioekonominiame kontekste, galėtume teigti, kad esame visuomenės stabiliai remiami: turėtume įvertinti, kad tiek 2007 metų aplinkybės – ekonominio pakilimo metai (socialdemokratai buvo valdantieji, mes – opozicijoje) – tiek 2011-ųjų – globalios krizės suvaldymo metai (TS-LKD – valdančiosios koalicijos centras, socialdemokratai – opozicija) – pirmiausia buvo palankios socialdemokratams, tačiau jie nepatyrė abiem atvejais triuškinančių pergalių, visuomenė už juos be atodairos rinkimuose nebalsavo. Visuomenė pirmuoju atveju kylančios gerovės nesiejo su valdančiųjų nuopelnais, taip pat šiais metais nepatikėjo nuožmia opozicijos kritika mūsų partijai.

  Kaip manote, ar savivaldos rinkimų rezultatai leidžia daryti atitinkamas prognozes dėl artėjančių Seimo rinkimų baigties, t. y. ar per savivaldos rinkimus gyventojų parodytos partinės preferencijos gali išlikti panašios ir balsuojant Seimo rinkimuose?

  Prognozės – nedėkingas dalykas, tačiau optimizmui prielaidų yra. Pirmiausia todėl, kad neišsipildė mūsų partijai mažne visų – politikų, sociologų, politologų – prognozuotas juodžiausias pralaimėjimas šiuose savivaldos rinkimuose. Antra vertus, svarbus būtų ir vienas sugretinimas: laimėję 2007 metų savivaldos rinkimus, socialdemokratai smarkiai pralošė 2008 metų Seimo rinkimuose, o mūsų partijai visuomenė tada išreiškė pasitikėjimą. Beje, reikia prisiminti, kad 2008 metais pasaulinė krizė jau pradėjo įsisiūbuoti, o socialdemokratai, tuomečiai valdantieji, dėjęsi, kad nieko nėra, ir pralaimėjo.

  2011 metų savivaldos rinkimų nepralaimėjome, nors TS-LKD teko su krize galynėtis itin nepopuliariomis priemonėmis, kurios, kaip pripažįsta ir ekonomistai, iš esmės pasiteisino, ir ekonomika pradeda kilti, tad 2012 metų Seimo rinkimams yra labai palankios aplinkybės. Visuomenė turi puikią progą palyginti: vieni, artėjant krizei, jai nesiruošė, priešingai, išlaidavo, o kiti turėjo imtis skubių veiksmų, kad valstybės finansų sistema nepatirtų bankroto, kad būtų užtikrintos būtinos sąlygos žmonių kasdieniam gyvenimui. Taigi artėjančio nuosmukio sąlygomis tuomečiai valdantieji pralaimėjo. Dabar, kai krizė suvaldyta, mes turime realų šansą vėl gauti visuomenės pasitikėjimo mandatą. Žinoma, reikia iki rinkimų itin tiksliai ir efektyviai dirbti.

  Didžiuosiuose Lietuvos miestuose TS-LKD gavo nemažą dalį mandatų (Vilniuje, Kaune, Panevėžyje), vis dėlto merų postai šiuose miestuose prarasti. Kokias įžvelgiate tokios padėties priežastis?

  Gali būti įvairių priežasčių. Kartais lemia vidinės, partijos skyriui specifiškos aplinkybės: politinio lankstumo ar diplomatijos stygius, negebėjimas efektyviai komunikuoti su partneriais, lyderystės stoka. Tačiau ypač atkreipčiau dėmesį į viešai Seimo opozicijos atstovų išsakytą poziciją: didžiuosiuose miestuose jie sieksią sudaryti koalicijas be TS-LKD. Tokia partijų centrų laikysena visada turi lemiamos įtakos vietos politikams. Matome, kad taip ir įvyko.

  Įtampos formuojant koaliciją ir neužtikrintas palaikymas mero rinkimuose nulėmė sudėtingas mero posto dalybas Vilniaus miesto savivaldybėje. Artūro Zuoko ir Vilniaus koalicijai, darbiečiams, socialdemokratams ir porai rusų aljanso atstovų suformavus daugumą, TS-LKD liko opozicijoje. Kaip manote, kaip seksis dirbti naujajai miesto valdžiai, konservatoriams-krikdemams būnant opozicijoje?

  Vilniaus valdžia turi labai solidžią opoziciją. Mūsų partijos antirubikoniškos nuostatos nesulaukė pritarimo ir nesutelkė kitų partijų atstovų. Tad, jeigu kardinaliai nesikeis sostinės koalicijos siekiai, mūsų partiečiai turės labai geras galimybes aktyviai veikti vilniečių ir skaidrumo labui. Daugianarės koalicijos paprastai ilgai netveria: nesant aiškių programinių įsipareigojimų, jos pradeda greitai byrėti. Aktyvi opozicija tuos procesus siekia paspartinti.

  Alytaus, Anykščių, Lazdijų, Molėtų, Radviliškio, Pasvalio ir kituose rajonuose keletą kadencijų iš eilės merų kėdes užima TS-LKD nariai. Ar tai galima vertinti kaip gero valdymo ir stabilaus visuomenės pasitikėjimo partija pasekmę, o gal TS-LKD šiuose rajonuose tiesiog neturi rimtų konkurentų?

  Konkurentų yra visur, o kai tos pačios partijos atstovai kelias kadencijas vadovauja savivaldybei, oponentai yra dar agresyvesni ir vieningesni. TS-LKD ilgametė sėkmė konkrečiose savivaldybėse yra dėsninga: pirmiausia akivaizdi mūsų atstovų lyderystė, stiprios komandos, geri veiklos rezultatai, gražus ir nuoseklus bendravimas su gyventojais. Žmonės vertina jiems dirbančią ir pažangą įgyvendinančią valdžią.

  Ką manote apie padėtį Širvintose, kur mero postą gavo narystę TS-LKD sustabdęs ir nepriklausomai išsikėlęs Vincas Jasiukevičius?

  Pirmiausia tikiuosi, kad kolega sugrįš į partiją. Neabejoju, kad meru jis išrinktas ne todėl, kad kandidatavo savarankiškai, tiesiog širvintiškiai jį gerai žino, jis jau yra vadovavęs rajonui, dirbęs kitose valdžios institucijose. Be to, nė vienos partijos tame rajone persvara nėra ryški. Manau, kad, esant tokiai padėčiai, V. Jasiukevičius – paranki kompromisinė figūra.

 • ATGAL
  Seimo narės A. Bilotaitės pranešimas: Vilniaus rajono politikai galimai supainiojo interesus savo partijos narių laikraščiams skirdami 1,5 mln. litų
  PIRMYN
  A. Bumblauskienė: šilutiškiai labai myli savo kraštą
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.