Valentinas Stundys: tikėti ir būti – amžinieji žmogaus lūkesčiai | Apžvalga

Įžvalgos

 • Valentinas Stundys: tikėti ir būti - amžinieji žmogaus lūkesčiai

 • Temos: Politika
  Data: 2012-12-18
  Autorius: Nerijus ŠLEPETYS

  Valentinas Stundys (Martynos Trinkūnienės nuotr.)

  Atsižvelgus į rašytinius frakcijų pasiūlymus ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo Statuto 77 straipsniu, sudaryta Seimo etikos ir procedūrų komisija. Jos pirmininku tapo Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams atstovaujantis Valentinas Stundys.

  „Apžvalga“ kreipėsi į naująjį Etikos ir procedūrų komisijos pirmininką prašydama pasidalyti savo mintimis apie galimus naujojo Seimo etinius iššūkius.

  LR Seimas Jus patvirtino Etikos ir procedūrų komisijos pirmininku. Tai ypatingos atsakomybės ir aukštos moralės standartų pareigos. Kaip manote, kokie galimi iššūkiai laukia Jūsų?

  Ši komisija yra tipiška savireguliacijos, savitvarkos institucija, sprendžianti Seimo vidaus problemas, santykių įtampas, procedūrų klausimus. Komisijai priskirta analizuoti ir parlamentinei veiklai skirtų lėšų panaudojimo pagrįstumą, viešųjų ir privačių interesų derinimo neatitikimus, konstitucinio draudimo gauti kitą atlyginimą peripetijas. Paprastai šiose srityse Seimo nariai neišvengia pražangų. Iššūkiai susiję su mūsų Tautos atstovų politinės kultūros brandos reikalais.

  Šiame Seime bene perpus yra senbuvių ir naujokų, gausus marginalinių, nesisteminių partijų atstovavimas. Panašu, kad politinės kultūros standartai, politikų elgesio kodekso nuostatos bus mažai veiksmingos, dominuos emocijos, nuotaikos, subjektyvizmas, santykių įtampos, gali būti mažiau konstruktyvaus dalykiškumo. Kita vertus, jau darbo pradžia rodo valdančiosios koalicijos pastangas silpninti opozicijos institucines galimybes, todėl gali silpti dėmesys Seimo narių ir opozicijos teisėms, demokratinėms nuostatoms. Komisija bus savotiškas politinės kultūros arbitras tiek, kiek jos nariai gebės įveikti savo partinius priklausomumus.

  Viena iš Etikos ir procedūrų komisijos veiklos funkcijų yra galimybė rengti teisės aktus, susijusius su Seimo nario veikla ir etika. Kokius matytumėte neišspręstus Seimo narių veiklos klausimus, o kartu situacijas, kurios reikalautų „didesnio jautrumo“?

  Plačiąja prasme stokojame aiškesnio Seimo nario veiklos reglamentavimo. Šiandien žmonės nelabai supranta, kad Seimo narys kada nori dalyvauja-nedalyvauja posėdžiuose, kalba kaip jam tinka, kad nėra jokių sankcijų už akivaizdžius prasižengimus. Praeitos kadencijos komisija inicijavo kai kuriuos dalykus, tačiau pats Seimas pristigo valios žengti labai svarbų žingsnį savo labui, kad reputacija ir pasitikėjimas sustiprėtų. Taigi Konstitucijos 60 straipsnio nuostata lieka vis dar neįgyvendinta: ji skelbia, kad Seimo nario pareigas, teises ir veiklos garantijas nustato įstatymas. Viliuosi, kad šios kadencijos Seimas įstengs tokį įstatymą priimti, nes jame daug naujų narių, ėjusių į Seimą su tvarkos idėja. Politikas privalo įsipareigojimus tesėti.

  Etika bendrąja prasme gali būti suvokiama kaip tam tikrų elgesio normų visuma. Matyt, galėtume sutikti su tuo, jog įstatymo raidės laikymasis negarantuoja etiško elgesio. Kuo ypatinga ir specifinė Seimo nario etika, kas yra jos pagrindas ir orientyras?

  Kol kas Seimo nariai sėkmingai naudojasi Tautos atstovo laisvo mandato idėja, dažnai ją suprasdami kaip galimybę elgtis laisvai, pagal savo nuožiūrą ir sąžinę. Taikliai yra pastebėjęs buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas prof. Vytautas Sinkevičius, kad Konstitucija suponuoja dermę tarp Seimo nario nuožiūros ir sąžinės bei Konstitucijos normų ir vertybių – čia negali būti atotrūkio. Taigi Seimo narys turi gebėti
  Artėjant šv. Kalėdų šventėms įprasta pasidalinti mintimis, apžvelgti praėjusius metus, mėginti prognozuoti ateitį. Su kokiomis mintimis palydite besibaigiančius metus ir kokie lūkesčiai būtų esant ties 2013 m. slenksčiu?būti konstituciškai objektyvus ir įgalus. Tai sudėtinga politiko etinė priedermė.

  Pirmiausia – labai greitai bėga metai, todėl svarbu šioje nesibaigiančioje galybėje nepamesti pagrindinių orientyrų, esminių atramų. Kiek nors suprantamas pasaulis ir jo besitęsianti ateitis kyla ne iš mūsų džiugesio savo laikinybės malonumais, bet iš mūsų tarnystės Žmogui, Tėvynei, Dievui nuoširdumo – ateities perspektyva auga iš mūsų meilės, mūsų gebėjimo įveikti savo egoizmą, iš tikėjimo gyvybės nesibaigiamumu ir anapusybės tikrumu, iš įsipareigojimo žmogaus orumui, artimo meilei ir šeimos didybei. Nepasiduoti ir politinių spektaklių apgaulei bei gundymams – būti savarankiškam, būti oriam. Įveikti fasadiškumą visuose reikaluose: ne atrodyti ir vaizduoti, o tikėti ir būti. Amžinai tie patys žmogaus lūkesčiai ir laukimai…

 • ATGAL
  Kristaus atvaizdas: istorija ir kontroversijos
  PIRMYN
  Pamokanti istorija. Apie prof. Vytautą Landsbergį 80-mečio proga
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.